Blažena Djevica Marija od brda Karmela

Blažena Djevica Marija od brda Karmela

Na današnji dan spominjemo se Majke Božje od Karmela. Karmel je brdo u Palestini odakle je prorok Ilija vatreno branio vjeru u Izraelu.

karmel.jpg
Autor
Laudato.hr/M.R.
Fotograf
Laudato
Objavljeno:
 
16.07.2023 08:45

 

Na Karmelu postoji vrelo koje se zove Ilijino vrelo. Prema tradiciji, blizu tog vrela pustinjaci su krajem 12. stoljeća sagradili samostan i crkvu u čast Majci Božjoj te su se nazvali ''Braćom Gospe od Karmela''.

Pučka pobožnost Majci Božjoj Karmelskoj nastala je na temelju viđenja svetog Šimuna Stocka, trećeg generala karmelskog reda sredinom 13. stoljeća. Šimunu se ukazala Blažena Djevica Marija koja mu je tom prigodom dala škapular, gornji dio redovničke odjeće, i obećanje da će svatko tko ga bude nosio i s njime umre biti pošteđen muka u paklu.

Jednoj privatnoj objavi pripisuje se i tzv. ''subotnja povlastica'' koju je 1322. potvrdio papa Ivan XXII. Povlastica se sastoji u tome da će nositelje Njezinih škapulara koji budu savjesno izvršavali obveze koje proizlaze iz prihvaćanja škapulara, prve subote nakon smrti Marija izbaviti iz čistilišnih muka.

Blažena Djevica Marija od Karmela proglašena je blagdanom za cijelu Crkvu 1726. godine.

Pape su nositeljima karmelskoga škapulara podijelili mnoge oproste. Papa je odobrio mušku i žensku granu karmelskoga reda koje su reformirane u 16. stoljeću. Mušku granu obnovio je crkveni naučitelj, sveti Ivan od Križa, a žensku granu obnovila je sveta Terezija Velika, crkvena naučiteljica.

Škapular je, zapravo, komad gornje odjeće što je nose mnogi redovnici: benediktinci, cisterciti, premonstratenzi, karmelićani. Simbolički škapular, koji se sastoji od komadića platna, počeli su kasnije nositi i svjetovnjaci kao znak sudjelovanja u povlasticama i zaslugama pojedinih redova.

Najpoznatiji je od tih škapulara karmelski koji nose kao zalog posebne zaštite Majke Božje u prvom redu karmelićani i karmelićanke, a onda i mnogi vjernici u svijetu koji na taj način postadoše dionicima duhovnih dobara karmelskoga reda.

Povijesna je činjenica da su pape nosiocima karmelskoga škapulara podijelile mnoge oproste.
 
Zanimljiva je činjenica kako jednostavan puk voli pobožnost prema Karmelskoj Gospi i kako rado nosi njezin škapular. U prošlosti je to bilo daleko jače izraženo nego danas. Tako znamo da je koncem XVII. stoljeća na svijetu bilo više od tisuću karmelskih bratovština. U njima su se nalazili i mnogi svjetovni i crkveni odličnici. Sve su te bratovštine, skupa s karmelskim redom, u znak zahvalnosti za zaštitu Presvete Djevice slavile s najvećom svečanošću današnji blagdan.
 
Tko je primio karmelski škapular, neka ga pobožno nosi kao znak da je na osobit način posvećen Majci Božjoj. Noseći ga, neka moli i radi za svoje vječno spasenje, ali neka to isto čini i za spasenje svih ljudi! Majci Mariji - Spasiteljevoj i našoj Majci - ne može učiniti draže djelo.

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: