Kako naučiti pažljivo slušati u braku i obitelji?

Kako naučiti pažljivo slušati u braku i obitelji?

Umijeće slušanja iznimno je važno za društveni, emocionalni i profesionalni uspjeh jer pozorno slušanje utječe na učinkovitu komunikaciju.

komunikacija-obitelj.jpg
Autor
zupa-astepinca-kc.hr/Laudato/M.P.
Fotograf
mindfuljourneycenter.com
Objavljeno:
 
09.06.2015 19:44

Ako sugovornike pomno slušate, osjećat će se ugodno u vašem društvu jer im pokazujete da su vrijedni pozornosti, da ih uvažavate, cijenite i poštujete te da vas uistinu zanima što vam žele reći.

Roditelji koji pozorno slušaju djecu time izgrađuju njihovo samopouzdanje i stvaraju kvalitetnu roditeljsku vezu. Analizirajte kako biste željeli da se drugi ponašaju prema vama dok im govorite jer će vam to pomoći da osvijestite kako se pravilno postaviti u razgovoru te će prijatelji slušati i vas.

U čemu je problem, zašto se događa da jedni druge ne slušamo tj. ne čujemo?

1. Umorni ste ili vam nešto odvraća pažnju. Djeca galame, televizor trešti, a vi razmišljate o nekom problemu koji ste imali na poslu. Uto vam supruga počne nešto pričati. Jeste li doista čuli što vam je rekla? Vjerojatno niste.

2. Donosite pogrešne zaključke. Kad vam netko iz obitelji nešto kaže, vi odmah pretpostavite da vas zapravo kritizira ili optužuje za nešto. No niste ni svjesni toga da iz tih riječi iščitavate nešto što ta osoba uopće nije htjela reći.

3. Za svaki problem želite odmah naći rješenje. Što god bio razlog zbog kojeg imate problema u komunikaciji, bilo bi dobro da nešto poduzmete u vezi s tim.

Što možemo učiniti po pitanju tih problema?

1. Poklonite punu pažnju voljenoj osobi. Jeste li doista spremni saslušati kad vam želi reći nešto važno? Ako je moguće, ostavite po strani to što radite i posvetite se svojoj toj osobi ili joj recite da biste htjeli porazgovarati kasnije, kad budete mogli pažljivo slušati što vam ima reći. Tako u Poslanici sv. Jakova 1, 19 piše: „Zato, ljubazna braćo moja, neka bude svaki čovjek brz čuti, a spor govoriti i spor srditi se“.

2. Nemojte upadati u riječ. Kad vam osoba nešto govori, nemojte je prekidati kako biste joj rekli da se ne slažete s njom. U Mudrim izrekama 18, 13 stoji: „Tko odgovara prije nego što sasluša, na ludost mu je i sramotu.“

3. Postavljajte pitanja. To će vam pomoći da bolje razumijete što vam želi reći.

4. Nastojte shvatiti smisao onog što čujete. Nemojte se hvatati za svaku riječ, nego pokušajte razumjeti što vam želi reći. Obratite pažnju na izraz lica, geste, držanje i ton glasa.

5. Saslušajte sve što vam voljena osoba želi reći. Nemojte nakon nekog vremena odlutati u mislima ili jednostavno nekamo otići, čak i ako vam se ne sviđa ono što čujete.

6. Pokažite da vam je uistinu stalo. Pažljivo slušanje nije tek neka tehnika koju čovjek treba svladati kako bi usavršio svoje umijeće komuniciranja. Kad pažljivo slušate, pokazujete da volite. Takvo je postupanje u skladu s biblijskim savjetom: „Ne gledajte samo na vlastitu korist nego i na korist drugih” (Fil 2:4).

Nekoliko savjeta za pažljivo slušanje

U slušanju svakako ne bismo trebali biti negaholičari, tj. oni koji traže tuđe pogreške, već bismo trebali znati prepoznati potrebe sugovornika. Prilikom slušanja, dakle, treba slušati i usmjeriti pažnju na sugovornika, nastojati prepoznati potrebe sugovornika. Jedno je čuti što se nekome događalo, a drugo je čuti kako je to neka osoba doživjela. Dok se govori treba gledati osobu u oči, slušanje popratiti i drugim znakovima pozornosti i usmjerenosti na proces kao: kimanje glavom, izrazima lica, aha-potvrdama, postavljati pitanja, ponoviti ono što smo čuli vlastitim riječima, ne prekidati i među najvažnijima naučiti šutjeti. Ovakvo slušanje zadovoljava potrebu onoga koji govori da bude shvaćen i priznat, stvara atmosferu podrške i povjerenja među ljudima.

Imajte komunikaciju licem u lice, gledajte sugovornika u oči, a ne ljude koji sjede oko vas, pustite sugovornika da dovrši misao - nemojte u mislima stvarati pretpostavke o tome što on možda misli ili što bi sljedeće mogao reći. Pokažite mu da ga uvažavate, iako se možda ne slažete s njegovim razmišljanjima, pokažite sugovorniku da ga razumijete - podignite obrve te pokažite sugovorniku da ste primili informaciju i da razumijete što vam govori, usredotočite se - dok slušate ne smišljajte odgovore, odslušajte kritike, ne dajte se ometati, suzdržite se od pametovanja, svoje brige ostavite za kasnije, sudjelujte u razgovoru - postavljajte potpitanja i tražite objašnjenja.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: