Sedam stvari koje vaš molitveni život mogu poboljšati

Sedam stvari koje vaš molitveni život mogu poboljšati

Svakodnevna molitva može biti naporna i teška, ali ovi vam prijedlozi mogu koristiti.

5.jpg
Autor
Laudato/D.R.
Fotograf
aleteia.org
Objavljeno:
 
22.09.2021 15:25

 

Molitva nije toliko stvar 'bavljenja' koliko 'bivanja u njoj'. Ako je ona većinu vremena 'bavljenje', onda nam svakodnevno 'druženje' s Bogom u molitvi može postati naporno. Ako se to dogodi i u našem molitvenom životu, svećenik i teolog Pierre Descouvemont predlaže sedam stvari koje možete učiniti kako biste poboljšali svoj svakodnevni molitveni život, prenosi Aleteia.

Pruži Bogu radost
Općenito prihvaćamo Božji poziv na molitvu da bismo mu ugodili. Tako imamo priliku doprinijeti Božjoj radosti, što potvrđuje Biblija. Iako je Bog u svom trojedinom postojanju beskrajno radostan, te nas – grubo rečeno – ne treba da bi bio radostan, on nas toliko voli da se 'bori' za naše geste ljubavi. On se čini 'prosjakom' u našim srcima, kako je to rekla sveta Terezija iz Lisieuxa.

Ne ustrajemo u molitvi samo da bismo primili Božju ljubav, već i da bismo na jedan način 'ugodili' Bogu. S tom spoznajom naš osjećaj dosade u molitvi odjednom i nije toliko loš, jer postajemo svjesni da je Bog sretan zbog vremena koje smo proveli s Njim. Samo trebamo zatražiti milost da bismo u to vjerovali.

'Natoči gorivo'
U molitvi se osoba ne iscrpljuje, već 'puni spremnik' duhovne, pa i tjelesne snage. Uzmimo za primjer redovnike koji su svoju molitvu napajali čuvenom 'Lectio divina'. Sveto pismo bilo je polazište njihove molitve. Uzeli su vrijeme kako bi slušali Boga koji im iznova govori o svojoj ljubavi.

Održavajte tišinu
Šutjeti ne znači stvoriti vakuum. Samo budite oprezni da ne dopustite da vaš um razmišlja o neopravdanim razmišljanjima o biblijskim tekstovima ili autorima biblijskih tekstova koje ste upravo pročitali. Bog nema potrebe čuti retoričku vježbu ili teološku raspravu. Što manje riječi, to bolje! Mogu biti jednostavne djetetove riječi: 'Hvala, Gospodine! Oprosti mi! Molim! Bože moj, volim te!'

Nemojmo također misliti da u održavanju tišine moramo potpuno šutjeti i ništa ne reći. Naš razgovor s Bogom, koji uključuje slušanje, govorenje i šutnju, mora biti prirodan, kao kad provodite vrijeme s nekim koga volite.

Imajte samopouzdanja
Tako jednostavno, a opet tako teško! Nije iznenađujuće što nam je teško moliti. Sam sveti Pavao rekao je: 'Doista ne znamo što da molimo kako valja' (Rim 8,26). Kad molimo, Duh Sveti moli u nama. Čak i kad toga nismo svjesni, Duh je taj koji nadahnjuje našu molitvu, On nas vodi do Oca. To je Onaj koji nam omogućuje da uživamo u Očevoj ljubavi, koji čini da naša srca odjekuju: 'I ti si moje ljubljeno dijete s kojim sam zadovoljan!' Tako da s punim povjerenjem možemo reći Bogu: 'Tvoje je milosrđe bez mjere.'

Potruditi se
Molitva je napor volje. Ona zahtijeva ne samo odluku da ćemo moliti nego i ustrajnost da ne odustanemo. Taj se napor može postići ako, poput slabog janjeta u naručju dobrog pastira, želimo razveseliti Boga.

Napravite kutak za molitvu
Uredite kutak svog doma u kojem će vam biti lakše staviti se u Božju prisutnost. Postojanje određenog molitvenog kutka također će nas podsjetiti na molitvu, pa čak i na molitvenu pripremu.

Učinite odmak
Da bismo dobro skijali, pohađamo satove skijanja. Isto tako, da bismo mogli dobro moliti, dobro je je da odvojite nekoliko dana ili sati kako biste naučili ono što su naši predci otkrili vjerom.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: