Sveta Kateri Tekakwitha – zaštitnica osoba ismijavanih zbog pobožnosti i djece bez roditelja

Sveta Kateri Tekakwitha – zaštitnica osoba ismijavanih zbog pobožnosti i djece bez roditelja

Svetom ju je 21. listopada 2012. proglasio Papa Benedikt XVI. Time je postala prva Indijanka svetica.

Kateri_tekakwitha.jpg
Autor
wikipedia.org/Laudato/A.L.
Fotograf
lapresse.ca
Objavljeno:
 
17.04.2020 08:13

Papa Ivan Pavao II. proglasio ju je blaženom 1980. godine, a 2006. dogodilo se čudo koje se pripisuje njezinu zagovoru i zbog koje je započet postupak njezine kanonizacije. Riječ je o američkom dječaku koji je bio na samrti zbog jedne bakterije te je ozdravio kada su se njegovi roditelji molili Kateri Tekakwithi.

Sveta Kateri Tekakwitha poznata i kao Pocahontas Katoličke crkve, rođena je 1656. godine na području današnjeg New Yorka. Epidemija vodenih kozica bila je kobna za njezine roditelje i brata, dok je ona preživjela, ali joj je lice ostalo prekriveno ožiljcima te je bila poluslijepa.

Po dolasku francuskih isusovaca je krštena, u dobi od 20 godina no njezino pleme to nije prihvatilo te su je prognali. Kako bi pobjegla od svog plemena, pješačila je 200 milja kroz divljinu (šume, rijeke i močvare) dok nije stigla u indijansku misiju svetog Franje Ksaverskog u Sault Saint Louisu (Québec), blizu Montreala. Tamo je primila prvu pričest i čitav svoj život posvetila Kristu Gospodinu te brizi za bolesne i starije.

Često se povlačila u šumu i pred križem urezanim u jedno stablo provodila sate u razmatranju Isusove muke. Redovito je dolazila u crkvu, pomagala misionarima i obitelji koja joj je pružila gostoprimstvo. Protiv svojih unutarnjih muka i kušnji borila se strogom pokorom.

Shrvana bolima i patnjama preminula je na današnji dan, 17. travnja 1680.  u dobi od 24 godine. Posljednje riječi bile su joj „Isuse, volim te“. Oko 15-ak minuta nakon smrti ožiljci na njezinom licu čudesno su nestali.

Kateri Tekakwitha zaštitnica je ekologa, boraca za zaštitu okoliša, prognanika, djece bez roditelja, osoba ismijavanih zbog pobožnosti, sjevernoameričkih Indijanaca, Montreala i mnogih naselja, župa i crkava u Sjevernoj Americi.

Katolička crkva smatra je primjerom zbog njezinog načina podnošenja patnje.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: