Biskup Škvorčević: koronavirus je svojevrsna Božja kušnja

Požeški biskup uputio je pismo vjernicima o opasnostima koronavirusa.

skvorcevic.jpg
Autor
pozeska-biskupija.hr/Laudato/K.P.
Fotograf
Nikola Cutuk/PIXSELL
Objavljeno:
 
14.03.2020 10:41

Ovogodišnja korizma u Godini Božje riječi popraćena je strahom od zaraze nedovoljno poznatim koronavirusom, koji je zahvatio većinu zemalja svijeta, pa i Hrvatsku. Nadležne državne službe kod nas svakodnevno upoznaju građane s mjerama koje trebaju provoditi da bi se izbjeglo njegovo širenje. I vjerske zajednice primile su preporuke s obzirom na okupljanja vjernika, napose na liturgijskim slavljima, koje dostavljam u prilogu kako bi bile postavljene na crkvenom oglasnom prostoru u našim župama, piše na početku pisma požeškog biskupa.

- Peta Božja zapovijed obvezuje nas čuvati vlastito zdravlje i štititi zdravlje bližnjega te je u navedenim okolnostima potrebno činiti sve što je s obzirom na to moguće. No, i u trenutačnim okolnostima trebamo imati na pameti da je 'spasenje duša, najviši zakon' (Zakonik kanonskoga prava, kan. 1752). Stoga Crkva u ovom trenutku ne može biti samo provoditeljica onoga što joj mjerodavna državna tijela preporučaju ili naređuju, nego vršiti ono što je njezino vlastito pastoralno poslanje u teškom stanju kojeg smo dionici i u koje kao vjernici trebamo unositi Božje svjetlo – ističe mons. Škvorčević.

Sve ono što se u posljednje vrijeme događa u svijetu i kod nas svjedoči kako je naš ovozemaljski život krhka stvarnost, te jedan virus može staviti u pitanje sustav sigurnosti i blagostanja na kojem suvremeni čovjek gradi svoju egzistenciju i društveni poredak, piše biskup.

- U tom stanju imaju posebnu izazovnu snagu Isusove riječi: 'Vjerujte u Boga i u mene vjerujte'! (Iv 14,1). Kao vjernik usuđujem se ustvrditi da je koronavirus svojevrsna Božja kušnja kojom on provjerava našu vjernost i oslonjenost na njega. Stoga se u nastojanju oko obrane vlastitog i susjedova zdravlja ne smijemo ograničiti samo na ljudske sustave i mogućnosti, nego se obnoviti u živoj vjeri u Boga, voditelja povijesti i ravnatelja naše sudbine. Poslušni Isusovoj riječi 'Budni budite i u svako doba molite' (Lk 21,36), pojačajmo osobnu i obiteljsku molitvu, činimo djela milosrđa, zauzetije oblikujmo život u skladu s Božjim načelima, očitujmo vjernost u vršenju kršćanskih dužnosti. To je sastavni dio zadaće koju smo preuzeli na početku korizme i naš odgovor na Isusov poticaj: 'Obratite se i vjerujte evanđelju'! (Mk 1,15) – ističe mons. Škvorčević.

Pozivam vjernike Požeške biskupije da na čelu sa svojim svećenicima u sadašnjim okolnostima posvjedoče veliko povjerenje u Boga i predanje svoga života u njegove ruke, na taj način očituju oslobođenost od pretjeranog straha i panike, unose mir među pojedince, obitelji i društvo, te budu odgovorni u svom djelovanju, primjereno stanju ugroženosti, piše u pismu.

- U navedenom duhu vjernici se neće olako odreći sudjelovanja na svetoj Misi, jer nas u njoj uskrsli Gospodin, pobjednik nad zlom i smrću pohađa svojom riječju, hrani svojom žrtvom ljubavi i ispunja snagom uskrsnuća, osposobljuje da nosimo teškoće sadašnjeg trenutka te medicinskom osoblju i drugima koji rade u prilog bolesnika svojom duhovnom i drugom solidarnošću pomognemo nositi križ. Napose je važno da svećenici u okviru postavljenih sigurnosnih mjera traže mogućnost posvjedočiti blizinu Isusa Krista onima koji su izravno pogođeni koronavirusom, nalaze se u karanteni ili samoizolaciji, te im po svetim sakramentima donesu utjehu vjere i okrjepu duše, imajući na pameti da im time čine najveće dobro, kako su to shvaćali mnogi sveti pastiri, spremni u svom služenju darovati i vlastiti život za spas drugih – naglašava požeški biskup.

S obzirom na pružanje mira u svetoj Misi, napomene u Rimskom misalu kažu: 'Ako je zgodno svećenik doda: 'Pružite mir jedni drugima'. Stoga navedenu gestu kao mogući izvor zaraze treba zasada ispustiti. Sveta pričest nas najdublje povezuje s Isusom Kristom, ostvaruje u nama njegovo djelo spasenja i ugrađuje u zajedništvo Crkve, te joj valja pristupati s dubokom vjerom i pobožnošću kao preduvjetom da ona u nama bude plodna. Svećenici koji predvode sveta slavlja protumačit će vjernicima kako je u sadašnjoj opasnosti od zaraze prikladno primati svetu pričest na ruke. Redoviti i izvanredni djelitelji svete pričesti trebaju pomno paziti na čistoću svojih ruku te pružati vjernicima kruh života tako da im ne nanesu zdravstvenu štetu. U slučaju kad pojedini vjernici iz strahopoštovanja prema Presvetom Otajstvu ne žele primiti pričest na ruku, djelitelji svete pričesti trebaju s posebnom pozornošću stavljati hostiju u njihova usta, pomno pazeći da izbjegnu svaki mogući fizički dodir, piše nadalje mons. Škvorčević.

- Procjenjujući rizičnost pojedinih okupljanja na biskupijskoj razini, donesena je odluka da se ne održi Križni put mladih Požeške biskupije, najavljen za 21. i 22. ožujka ove godine na relaciji Lužani – Pleternica – Požega. Dan obnove čišćenja pamćenja i spomena mučenika, 3. travnja 2020. održat će se u svim našim župama. Biskupijsko hodočašće osnovnoškolske djece u Voćin, 2. svibnja 2020. ovisit će o trenutačnom stanju povezanom s koronavirusom. O stanju ugroze koronavirusom ovisit će način na koji ćemo slaviti ovogodišnje Sveto trodnevlje i samu svetkovinu Isusova uskrsnuća, o čemu će na vrijeme stići upute – piše u pismu.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Biskupije

Još iz rubrike: