Na Danima krščanske uljudbe o Stepinčevim pohodima području Siska i okolice

Do kraja 1937. godine Stepinac je obišao sve župe svoje nadbiskupije upoznavši se s problemima koje imaju njegovi vjernici.

download-(2).jpg
Autor
SV/Laudato/D.T.
Fotograf
SV/Laudato
Objavljeno:
 
24.03.2018 09:48
Peti Dani kršćanske uljudbe nastavljeni su, u petak 23. ožujka u sisačkom Velikom Kaptolu, predstavljanjem Caritasove kuće Sv. Vinka Paulskog u Oborovu. Kuću su zajednički predstavili voditeljica Sanda Sokolovski, djelatnici i korisnici, pokazavši kroz pjesmu, igrokaz, literarne radove i rukotvorine kako žive i što svakodnevno rade. Predstavljanju su nazočili i sisački biskup Vlado Košić, voditeljica Ureda za promicanje socijalnog nauka Crkve Kornelija Marović te ravnateljice biskupijskog Caritasa Kristina Radić. 
 
Govoreći o svom djelovanju Sokolski je rekla kako je ova kuća sagrađena 1983. godine na zemljištu župe Oborovo s namjenom da se u nju smjeste osobe s invaliditetom. 
 
- U nadležnosti Caritasa Zagrebačke nadbiskupije bila je sve do 2011. godine kada je vodstvo preuzeo Caritas Sisačke biskupije. U početku, kuću su vodile časne sestre Kćeri kršćanske ljubavi koje su tu bile prisutne do 2000. godine od kada upravljanje preuzimaju civili. Kuća je 1996. godina nadograđena i proširena jer su potrebe osoba s invaliditetom postale sve veće, a tada je i izgrađena i kapelica u sklopu kuće, posvećena sv. Vinku Paluskom. Od 1983. do danas kroz kuću je prošlo nekoliko stotina korisnika, odraslih i djece s višestrukim tjelesnim i intelektualnim teškoćama te starijih i nemoćnih osoba. Godine 2008. Caritas Zagrebačke nadbiskupije donio je odredbu da će kuća u Oborovu skrbiti isključivo za odrasle osobe s invaliditetom pa su tako sva djeca izmještena u Caritasovu kuću u Brezovici gdje se i danas nalaze - podsjetila je Sokolovski na povijest ove ustanove. 
 
Sokolovski je istaknula kako se danas na trajnom smještaju nalazi 40 potpuno nepokretnih i 30 pokretnih korisnika, a o njima brine 45 djelatnika. 
 
- U kući njegujemo obiteljsko ozračje, međusobno zajedništvo te vjerske i duhovne vrijednosti što se sve pozitivno odražava na korisnike i na osoblje koje s njima radi. Korisnici imaju mogućnost prisustvovati Misi, koju svakodnevno u našoj kapeli predvodi župnik vlč. Stjepan Levanić. Također, korisnici se svakog dana zajedno s djelatnicima okupljaju u kapelici na molitvi krunice, a neki od korisnika prisustvuju i sastancima Marijine legije. Svake subote u kuću nam dolazi vjeroučitelj g. Andrija Kokić koji s našim korisnicima ima vjerski odgoj te ih uči pjevanju duhovnih pjesama što ih posebno raduje - rekla je voditeljica zahvalivši biskupu Košiću na čestoj prisutnosti u Oborovu te brizi za kuću i korisnike. 
 
Na kraju predstavljena je i knjiga duhovnih pjesama i tekstova korisnice kuće Ane Marije Miškulin ''Moj voljeni Bog''. 
 
Dani kršćanske uljudbe zatvoreni su predavanjem višeg kustosa Gradskog muzeja Sisak o pohodima bl. Alojzija Stepinca području Siska i okolice. 
 
U svom predavanju Valent je rekao kako je Stepinac odmah nakon imenovanja nadbiskupom koadjutorom, 1934. godine, iskazao veliku želju da upozna i najmanji dio svoje nadbiskupije. 
 
- Govoreći o ovom našem području Stepinac je u Sisku bio prvi puta 1932. godine kao ceremonijar zagrebačkog nadbiskupa Antuna Bauera koji je ovdje sudjelovao na velikom euharistijskom kongresu. Nakon toga kao nadbiskup ponovo u Sisak dolazi 1935. g. kada je podijelio svetu potvrdu i izvršio kanonsku vizitaciju. Zanimljivo, upravo je tu vizitaciju ovjerio je i pregledao biskup Franjo Salis Seewis, koji je ovdje bio zajedno s njime. Stepinčevo nastojanje da posjeti svaku župu nadbiskupije intenzivira se još više 1936. g.  te u Katoličkom listu objavljuju popis pohoda župama i podjela svetih potvrda. Našim krajem Stepinac je krenuo krajem rujna 1936. godine sa župom Pokupsko, zatim je slijedila župa Bućica, Viduševac, Topusko te Glina. Događaj iz Gline ostao je zabilježen i kroz zapise u katoličkom tjedniku ''Hrvatska straža'' i iznimno je važno za napomenuti da su na svim tim događanjima u dočeku nadbiskupa sudjelovale svjetovne vlasti, domaći župnik, ali i pravoslavni svećenici sa svojim vjernicima. U Glini je zabilježen i prvi napad na Stepinca, kada je kamenovana njegova kolona. Kasnije se utvrdilo da je to izvršila Napredna omladina, dakle budući organizatori ustanka i pripadnici Komunističke partije. Nakon toga Stepinac je dijelio sv. Potvrdu u Maloj Solini, Hrvatskom Čuntiću, Gori te Maji gdje se upisao i u spomenicu župe, što je i jedini takav pisani trag. Iz tog vremena ostalo je i jako malo sačuvane foto građe i ona je danas prava rijetkost iz dva slučaja. Prvi je to što fotoaparati u to vrijeme nisu bili u raširenoj upotrebi, a drugi je što su od tog vremena prošla dva rata. Ono što nije uništeno u Drugom svjetskom ratu, uništeno je i spaljeno u Domovinskom kada su upravo crkve i župne kuće najviše stradale - upozorio je Valent. 
 
U nastavu Valent je rekao kako je do kraja 1937. godine Stepinac obišao sve župe svoje nadbiskupije upoznavši se s problemima koje imaju njegovi vjernici te je nakon smrti nadbiskupa Bauera mogao u potpunosti preuzeti brigu za nadbiskupiju. Kao poseban događaj koji se zbio na ovom području, a nazočio mu je bl. Alojzije, predavač je istaknuo veliki euharistijski kongres u Petrinji 1938. godine. 
 
- To je bila najpraćenija i najsveobuhvatnija faza djelovanja nadbiskupa Stapinaca na ovom našem području. Kongres su pratili svi tadašnji pisani mediji, postoje na deseci fotografija tog događaja, a u Gradskom muzeju u Sisku čuva se njih nekoliko iznimno vrijednih. Iako je 1932. godine bio euharistijski kongres u Sisku, on nije ni u pola toliko bio popraćen kao onaj u Petrinji. U dva dana održavanja, 14. i 15. kolovoza, procijenjeno je da je na svim događanjima prisustvovalo oko 20 000 ljudi. Svakako, ovaj kongres bio je događaj koji je obilježio tridesete godine dvadesetog stoljeća na našem prostoru - zaključio je Valent.  
 
Na kraju okupljenima se obratio biskup Košić koji je istaknuo kako su nam ovi dani uljudbe pomogli da se vratimo svojim izvorima i dobrim uzorima, što bl. Alojzije svakako jest. Biskup je i podsjetio na djela ljubavi koja je Stepinac činio. Istaknuvši spašavanja brojnih žrtava Drugog svjetskog rata, a posebno brojne siročadi, biskup je najavio kako će bl. Alojzije Stepinac, na spomeniku ispred sisačke katedrale, biti upravo zbog toga prikazan s djecom sa svoje lijeve i desne strane. 

 

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Biskupije

Još iz rubrike: