Fra Ante Vučković: Muškarac ima pravo na bol, pogotovo zbog pobačenog djeteta

Tribina o pitanju očinstva i odnosa muškaraca prema ranama uzrokovanim postabortativnim sindromom

8.jpg
Autor
ika.hkm.hr/laudato.hr/D.R.
Fotograf
ika.hkm.hr
Objavljeno:
 
12.03.2020 20:50

Jučer je u prostorijama dominikanskog samostana u Splitu održana tribina pod nazivom 'Iscjeljenje očeva srca' u organizaciji inicijative 40 dana za život, piše IKA.

Bila je to tribina u kojem se na poseban način dotaknulo pitanje očinstva i odnosa muškaraca prema ranama uzrokovanim postabortativnim sindromom. O tome su govorili prof. fra Ante Vučković i Davor Šošić, dok je vid Milković svjedočio iskustvo gubitka djeteta u šestom mjesecu trudnoće njegove žene Petre.

Profesor Vučković naglasio je kako je uloga očeva u današnjem svijetu potisnuta. Po njemu, u Europi vlada trostruka kriza autoriteta jer se očeve ne uključuje u odgoj djece.

- Moderno društvo je stvorilo da imamo oca koji je previše blizu djetetu te ga guši, potiskuje, stvara strah. Ili imamo oca koji je premalo blizu, odnosno previše daleko, odsutan iz života djeteta, nikad nema vremena. Danas je stvoreno društvo ravnopravnih pojedinaca, ali ne očeva i tako je produžen 'trajni pubertet' - tvrdi Vučković.

Dodao je kako sve to utječe na temelje obitelji, a subjektivizira pojedinca. Slika oca kao autoriteta, snage, nježnosti, blagosti i sigurnosti je nestala. Danas otac nije prijatelj, ni drug, ni vršnjak, jer ako otac zbriše ili uzme ulogu vršnjaka nastaje opći kaos, naglašava predavač.

- Odnos oca i sina ili kćeri, taj odnos je dublji i tiče se vremena. Otac zna da vrijeme njegova djeteta nije njegovo vrijeme, jer će ga njegovo dijete nadmašiti. Što je dijete za oca? Dijete je trajni izvor sreće, prigoda za igru, kreativnost i saznanje kako se život ne troši u korist troškova. Jer ono što otac daje u tom odnosu ne može se pretvoriti u nikakve troškove - kazao je Vučković.

Govorio je kako muškarac ima pravo na bol te da ga to ne čini slabićem. Muškarcu može biti teško jer gubi pravo odlučivati hoće li njegovo dijete živjeti ili ne.

- Kako pobačaj pogađa očeve? Pobačena djeca ruše očinski identitet jer nisu spasili dijete od smrti, obezvređuju sami sebe, javlja se osjećaj krivnje da ne može biti dobar roditelj, kajanje, agresija, alkohol, život na rubu, nemoć, šutnja, ne ispovijeda se, nema duhovnog vodstva - kazao je fra Ante.

Nakon toga Davor Šošić predstavio je program 'Iscjeljenje očeva srca', osnovan upravo za one muškarce koji su zahvaćeni posljedicama pobačaja.

- Nažalost, postoji velika kriza muževnosti. Držim da većina žena ne bi napravila pobačaj da su imale potporu muškaraca, a opet postoje muškarci koji žele dijete, a žena je ta koja želi pobačaj. I kada dođe u bolnicu dovoljan je njezin potpis. Muškarca nitko ništa ne pita. Nakon toga muškarac pati od traume zbog izgubljenog očinstva. Što se u stvari događa? Tuguje se zbog smrti djeteta. To je bolan proces. Možemo bježati od Boga, isključiti osjećaj, ali na kraju se ipak moramo suočiti s činjenicom da je pobačajem završio život nerođenog djeteta - kazao je Šošić pozvavši na kraju da se kroz ovu inicijativu 40 dana za život posebno moli za iscjeljenje rana pobačaja kod muškaraca.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Biskupije

Još iz rubrike: