Biskup Pozaić: Poput svetog Josipa, svatko u svom staležu, živimo Božji poziv!

Oko 1500 hodočasnika posjetilo je 6. listopada Nacionalno svetište svetog Josipa u Karlovcu.

KA7.jpg
Autor
S.A./Laudato/M.B.
Objavljeno:
 
07.10.2018 11:28

Misno slavlje tom je prigodom predvodio mons. dr. Valentin Pozaić, biskup u miru, u zajedništvu s mons. Antun Sente, ml., rektorom Nacionalnog svetišta, p. Ivanom Cindrijem duhovnik glavnim duhovnikom Marijine legije Regije Zagreb, te još 10-tak svećenika duhovnika marijinih legionara.

Okupljene hodočasnike na početku misnog slavlja pozdravio je p. Ivan Cindori, te predsjednica Marijine legije - Regije Zagreb Marijana Oroz. Marijini su legionari iz svih krajeva Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Austrije boravili u Josipovom svetištu tokom cijele subote slaveći sakramente pomirenja i euharistije te u molitvi svojih legionarski molitava kako i pobožnosti presvetom oltarskom sakramentu i križnom putu.

- Poznato je da kroz grad Karlovac teku četiri rijeke: Korana i Mrežnica, Kupa i Dobra. U novije vrijeme stižu turističke upute da treba pripaziti na još jednu rijeku: to je rijeka hodočasnika svetom Josipu. U tu rijeku ulijeva se danas i ovaj silni val pobožnika, ovo mnoštvo hodočasnika Marijine legije - naglasio je biskup Valentin.

Upozorio je kako se vâlja veliko zlo na Crkvu s raznih strana, iznutra i izvana: tu su razni potresi, a nakon toga slijedi veliko zlo, kao neki tsunami, smrtonosna poplava zla.

Istaknuo je i kako na poziv pape Franje mi odgovaramo žarkom molitvom krunice, i redovitim prikazanjem dnevnih križeva koje prikazujemo s Isusovom žrtvom na oltaru.

- Danas se, sigurno, Majka Marija posebno raduje kad vidi ovo mnoštvo svojih legionara u ovom domu, svetištu svoga Josipa, ovdje u Karlovcu. Sasvim je razumljivo da članovi Marijine legije hodočaste u svetište svetog Josipa, pogotovo u ovo vrijeme kad smo još uvijek u sjeni milosti Godine svetog Josipa, koja je bila za Zagrebačku nadbiskupiju proglašena od blagdana do blagdana svetog Josipa, tj. od 19. ožujka 2017. do 19. ožujka 2018. - istaknuo je biskup Valentin.

Prezentirajući svetog Josipa kao čovjeka od malo riječi biskup je kazao kako je danas oko nas sve puno i previše riječi, potrebnih i nepotrebnih, dobrih i zlih.

- Na neke smo sintagme već navikli: genetsko inženjerstvo, političko, financijsko, pravosudno, izborno, demografsko, ideološko ... Susrećemo i novu stvarnost: lingvističko inženjerstvo ili sugestivni lažni rječnik, upotreba ispraznih, zavodljivih, dvosmislenih, besadržajnih riječi. Tako se, prema potrebi, novo ljudsko biće, tek začeti čovjek, naziva conceptus, pre-embrio, biološki materijal, nakupina stanica ... Neslućene manipulacije pokrivaju se zvučnim nazivima: medicinski pomognuta oplodnja (in vitro) ili zamjensko majčinstvo; abortus nije više ubojstvo već samo prekid trudnoće, kao da će se nastaviti, ili pravo na izbor, pro choice, a što je ubojstvo; umjesto o eutanaziji, ubojstvo čovjeka pri kraju života, govori se o dostojanstvenom umiranju – kazao je biskup.

Rekao je kako se u definiciji o obitelji ne smije spominjati otac i majka i dijete.

- Dijete napose smeta. Međutim, ako se izbaci dijete, obitelj može biti bilo što – zaključio je biskup Pozaić.

Također, ukazao je na demografsku katastrofu u hrvatskom narodu, jer djece nema.

- Zlo govora i rječnika nastavlja se. Postalo je važno biti politički korektan, a ne moralno korektan: pošten, pravedan, vjeran, istinoljubiv. Promatramo svetog Josipa kao oca obitelji. U današnjem svijetu postoji kriza očeva, pa i kriza roditelja. Najprije očevi, a onda i majke, pretvorili su se u svojevoljne izbjeglice iz vlastite obitelji. To je tragedija za današnje i buduće naraštaje - kazao je biskup Valentin.

Rekao je kako uspjeh u karijeri, sport, umjetnost, sve to postaje nevažno kad su obiteljske stvari u pitanju. Dobro je znano da je vrijeme provedeno s obitelji najvažnije.

- Nitko od nas ne može biti sveti Josip. Svatko od nas pozvan je vjerno i hrabro, poput svetog Josipa, svatko u svom staležu, vremenu i prostoru, čuti Božji poziv i velikodušno ga živjeti – kazao je.

Marijina legija je katolička laička organizacija koja je nastala u irskome glavnom gradu Dublinu 7. rujna 1921. godine. Početak joj je bio vrlo skroman: 15-ak laika, većinom mlađe dobi, zajedno s o. Michaelom Toherom, svećenikom Dublinske nadbiskupije, okupilo se na molitvu i promišljanje o tome kako bi najbolje mogli ugoditi Bogu i probuditi ljubav prema njemu u svijetu. Tako su započeli s apostolatom. Među pokretačima tog prvog sastanka bio je i sluga Božji Frank Duff (1889.-1980.), koji je kasnije imao odlučujuću ulogu u razvoju i širenju organizacije. Idejom laičkog apostolata Marijina legija bila je ispred svog vremena jer će tek Drugi vatikanski koncil općenito naglasiti apostolsku dužnost svakog kršćanina.

Marijina legija danas djeluje u 170 država diljem svijeta. Djelatnih i pomoćnih (molitvenih) članova zajedno ima više od 10 milijuna. U mnogim zemljama Legija je darovala brojne mučenike – u Kini oko 4000 legionara junački je poginulo za svoju vjeru, a oko 20.000 bilo ih je utamničeno.

U Hrvatskoj Legija djeluje od 1956. godine. Legijini ogranci postoje u Đakovačko-osječkoj, Požeškoj, Zagrebačkoj, Sisačkoj, Bjelovarskokriževačkoj, Varaždinskoj, Riječkoj, Zadarskoj, Šibenskoj i Splitsko-makarskoj (nad)biskupiji. Najviše vijeće Marijine legije za područje Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Slovenije je Regija Zagreb.
 
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Biskupije

Još iz rubrike: