Proslava Stepinčeva na Trnjanskoj Savici

Narod treba crkvu da u njoj zahvaljuje Bogu, da u njoj prima oproštenje i da prosi od Boga ono što je potrebno.

download-(2).jpg
Autor
Marija Znika, župna medijska suradnica Tiskovnog ureda
Objavljeno:
 
04.10.2017 13:21

U utorak, 3. listopada svečanim misnim slavljem započela je završna proslava Stepinčeva i 18 godina  djelovanja Župe blaženoga Alojzija Stepinca na Trnjanskoj Savici. Svečano misno slavlje u predvorju OŠ Jure Kaštelana predslavio je  mons. Zlatko Koren, župnik Župe sv. Blaža i nadbiskupijski povjerenik za pastoral braka i obitelji,  uz suslavitelje preč. Josipa Golubića, župnika u sv. Petru i dekana Maksimirsko-trnjanskoga dekanata, vlč. mr. Milana Dančua, župnoga vikara u Župi Krista Kralja na Trnju te domaćega župnika mr. Antuna Vukmanića.

Pozdravivši župljane i čestitajući im Župnu svetkovinu, mons. Zlatko Koren je za primjer nezamjenjivosti obiteljske kateheze, u kojoj se stječu prve spoznaje o vjeri,  pročitao tekst jednoga kapucina  o  njegovu dječjem doživljaju molitve i Isusa kad ga je majka u šetnji uvela u crkvu, dugo se molila pred svetohraništem, a dijete nije vidjelo ni čulo s kim ona tako dugo i nečujno razgovara u molitvi.

- Dijete je vidjelo samo vječno svjetlo i svetohranište za koje mu je majka rekla da je tu Isus.   Ono je tako na jednostavan, njemu razumljiv način steklo je spoznaje  o Isusu u euharistiji.  Pokraj crkve se nije prolazilo, u nju se ulazilo i molilo. U mjesecu smo listopadu. Taj je mjesec bogat zbivanjima i poticajima. Potiče nas da više progovorimo o našoj zahvalnosti majci bl. A. Stepinca kojega slavimo u ovoj župnoj zajednici povodom dana njegove beatifikacije 1998. na Mariji Bistrici.  Stepinčeva majka Barbara molitvom je  i postom izmolila da Alojzije ne samo postane nego i ostane dobar svećenik. To je i poticaj da zahvalimo svim našim majkama koje mole za svoju djecu.  Mjesec listopad je i mjesec molitve  krunice u kojoj vjernici otkrivaju radosnu vijest Isusa Krista, ulaze u školu Isusa Krista.  Listopad je mjesec u kojemu se vjernici  susreću ne samo sa svojim  tjelesnim majkama, nego na osobit način sa svojom nebeskom Majkom Marijom, Majkom Crkve. To je i mjesec kada smo  uz majku Domovinu jer slavimo Dan neovisnosti.   Prigodno hodočašće vojske i policije u Mariju Bistricu ispunja  nas ponosom, ali i daje osjetiti kolika je cijena slobode – rekao je.

Naglasio je kako smo pozvani tu slobodu, čuvati, braniti i biti zahvalni za taj dar.

- Listopad je i mjesec kada nas je, cijeneći marijansku duhovnost hrvatskoga naroda, 1998.  posjetio sada sveti Ivan Pavao II., najveći prijatelj hrvatskoga naroda,  i 3. listopada na Mariji Bistrici proglasio Alojzija Stepinca blaženim. Na korijenima kršćanstva u Splitu konstatirao je Papa u bazilici sv. Dujma da tu povijest nije šutjela. Potom je u Solinu, našemu najstarijemu marijanskom svetištu, oduševljen zapjevao s mladima  Zdravo Djevo, Kraljice Hrvata. Susret s Papom  nas je  ohrabrio i učvrstio i u našem ponosu i u našem dostojanstvu. Potrebno je bolje upoznati lokalitete koji su bitno obilježili Alojzija Stepinca. To su njegov Krašić, Marija Bistrica, zagrebačka prvostolnica, u koju ova Župa tradicionalno hodočasti u listopadu. Ono što povezuje  sva ta tri mjesta, kip je Majke Božje kojega je original  već preko 500 godina u Mariji Bistrici, a njegove kopije  u Krašiću i  zagrebačkoj  katedrali. Stepinac je želio da svetište Majke Božje Bistričke  postane hrvatski Lourdes. Hodočastio je često u to svetište pa se može zapitati što zrači iz tog crnog kipa. Nekoliko je bitnih obilježja toga kipa. Nastao u Hrvatskoj, načinio ga je čovjek iz naroda u kojemu je netko umio prepoznati darovitost i potaknuo ga na rad, pred Turcima kip je prenesen u crkvu u Mariji Bistrici i zazidan. Poslije su i vjernici i duhovnici na nj zaboravili dok  ga nije potražio i otkrio zagrebački biskup Martin Borković jer se prisjetio iz djetinjstva hodočašća s majkom crnom kipu Bogorodice – istaknuo je mons. Koren.

Napomenuo je kako je kip crne boje za koju neki misle da je rezultat požara, drugi da je to patina drveta, a treći da ona simbolizira  naše majke i sestre koje su oblačile crninu žaleći svoje  poginule i nestale.

- Stepinac je želio da replika toga kipa nakon II. svjetskog rata obiđe sve župe Nadbiskupije, ali je u Klanjcu zaplijenjena i vraćena  u katedralu iz koje je ukradena i potom razbijena. Put kipa po župama tada je zaustavljen, ali nitko nije mogao zaustaviti  ono što je Alojzije Stepinac želio -  da Marija Bistrica postane hrvatski Lourdes. Zato i mi rado hodočastimo u naša svetišta, na što nas  poziva i Alojzije Stepinac i radosno se utječemo našoj Majci Mariji.

Mons. Zlatko  Koren podsjetio je na Stepinčeve riječi prigodom posvete  gradilišta i  kasnije  polaganja kamena temeljca crkve sv. Marka Križevčanina, mučenika, kad se Stepincu prigovaralo zašto gradi crkve, a ne bolnice, a on odvratio da  je u  hrvatskom narodu golema većina onih  kojima treba crkva kao i svagdanji kruh.

- Narod treba crkvu da u njoj zahvaljuje Bogu, Stvoritelju svega, da u njoj prima oproštenje za  grijehe koji mu tište dušu, da prosi od Boga  ono što mu je potrebno za tijelo i dušu i gdje se moli za milost s neba… Tu pomoć s neba i mi trebamo. Neka nas zagovara danas blaženi Alojzije Stepinac - zaključio je mons. Zlatko Koren.

Proslava Stepinčeva nastavljena je radosnim druženjem i prigodnim domjenkom ispred škole koji su pripremili župljani.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Biskupije

Još iz rubrike: