Zatvaranje 39. Osorskih glazbenih večeri

Na zatvaranju ovogodišnjih Osorskih glazbenih večeri nastupit će Gudački kvartet Mozarteum, hornist Radovan Vlatković i bariton Krešimir Stražanac. Osorske glazbene večeri 2011. godine proglašene su nacionalnim festivalom, a i ove su se godine u Osoru okupili brojni priznati glazbenici. 39. Osorske glazbene večeri obilježile su stotu obljetnicu rođenja skladatelja Stjepana Šuleka, Natka Devčića i Ive Mačeka.

osrske-g-v.jpg
Autor
Laudato
Fotograf
www.parabureau.hr
Objavljeno:
 
22.08.2014 16:54

"Ideja Daniela Marušića da u gotovo napuštenom gradiću sa svega šezdesetak stalnih stanovnika, s crkvom kao jedinim koncertnim prostorom, bez infrastrukture i političke potpore pokrene festival, djelovala je kao utopija. Danas je tradicija koja iz godine u godinu potvrđuje smisao postojanja. Valja nam je samo slijediti i održavati.", istaknula je umjetnička ravnateljica Osorskih glazbenih večeri.

Osorske glazbene večeri utemeljioje Daniel Marušić 1976. godine.

Tijekom malo više od mjesec dana ovogodišnjega festivala izvedene su brojne skladbe, s posebnim naglaskom na izvođenje djela hrvatskih skladatelja kojima je ovogodišnji festival bio posvećen. Među brojnim priznatim, domaćim i inozemnim glazbenicima, na 39. Osorskim glazbenim večerima nastupili su i Simfonijski orkestar i Zbor Hrvatske radiotelevizije, Hrvatski barokni ansambl, Akademski zbor Ivan Goran Kovačić te Kvartet tuba XL, prvi takav komorni sastav na ovim prostorima. 

Ove nedjelje, 24. kolovoza na zatvaranju Osorskih glazbenih večeri nastupit će kvartet Mozarteum, gudački kvartet čiji se korijeni mogu pratiti još od 30-tih godina prošlog stoljeća, dobitnik Porina za životno djelo, svirač roga Radovan Vlatković te vrsni koncertni pjevač, bariton Krešimir Stražanac. 

U vrlo kratko vremenu kvartet Mozarteum razvio je jedinstven stil koji je zaintrigirao javnost, zbog čega su nastupali na brojnim renomiranim festivalima i svjetski poznatim pozornicama, od kojih su značajni natupi u londonskom Wigmore Hallu, Čajkovski konzervatoriju u Moskvi, bečkom Konzerthausu i mnogim drugima, a bili su na turnejama u Aziji i Latinskoj Americi. 

Djela klasike, ponajprije gudački kvarteti W. A. Mozarta, kao i njihove suvremene reprodukcije, sastavni su dio njihovog repertoara, iako rado izvode i djela suvremenih skladatelja, s posebnim naglaskom na austrijske. Sadašnji članovi kvarteta  Géza Rhomberg, Milan Radič i Marcus Pouget predvođeni su koncert-majstorom Markusom Tomasijem. 

Ugledni hornist svjetskog glasa Radovan Vlatković, dobitnik Porina za životno djelo rog je počeo svirati sa šest godina, a studirao je na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji te na Muzičkoj akademiji u Njemačkoj. Njemački glazbeni kritičari i urednici nagradili su ga za nekoliko izdanih nosača zvuka. Ovi su uspjesi Vlatkoviću osigurali nastupe na festivalima po cijeloj Europi, kao i u Americi, Australiji, Izraelu, Koreji te redovne nastupe u Japanu i Aziji. 

Krešimir Stražanac, stalni solist Opere u Zürichu, diplomirao je i magistrirao na Visokoj školi za glazbu i izvođačke umjetnosti u Stuttgartu. Kao operni pjevač i interpret Lieda usavršavao se na majstorskim tečajevima sopranistice Elisabeth Schwarzkopf i znamenitog baritona Thomasa Hampsona, a na Bach-akademiji u Stuttgartu pohađao je majstorski tečaj namijenjen tumačima solističkih dionica u oratorijskim djelima Johanna Sebastiana Bacha. Kao vrsni koncertni pjevač Stražanac se na zapadnoeuropskim koncertnim podijima osobito iskazao tumačeći solističke dionice basa u velikim oratorijskim skladbama Johanna Sebastiana Bacha.

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Glazba

Još iz rubrike: