"Beskućnicima puno znači i ako samo malo s njima popričamo"

U radijskoj emisiji Zagrebačke nadbiskupije „Da život imaju“, emitiranoj u srijedu 17. travnja na Radio Mariji, gostovala je Antonija Bilić volonterka projekta „Ulične svjetiljke“.

ulica3.jpg
Objavljeno:
 
18.04.2013 15:33

U radijskoj emisiji Zagrebačke nadbiskupije „Da život imaju“, emitiranoj u srijedu 17. travnja na Radio Mariji, gostovala je Antonija Bilić volonterka projekta „Ulične svjetiljke“. Teme su bile: motiv projekta, njegovo funkcioniranje, problemi beskućništva te kakvo zadovoljstvo i radosti može pružiti volontiranje.

Sve je počelo 2008. godine u Rijeci kada je Franjevački svjetovni red Mjesno bratstvo Trsat pokrenuo „Ulične svjetiljke“, prvi časopis o beskućništvu i srodnim temama. Otada taj projekt, nastao po uzoru na rad slovenske udruge „Kralj ulice“, ima za cilj smanjenje broja beskućnika i poboljšanje njihovih životnih uvjeta.

Osim što djeluje u sedam hrvatskih gradova: Zagrebu, Rijeci, Vinkovcima, Puli, Splitu, Zadru i Šibeniku, član je i Međunarodnog udruženja uličnih novina, koje obuhvaća brojne zemlje svijeta, dok na području bivše Jugoslavije, osim u Hrvatskoj, djeluje u Makedoniji, Sloveniji i Srbiji.

„Projekt se pokazao više nego opravdanim jer je dosadašnjih 11 brojeva tiskano u oko 70.000 primjeraka, a sve je prodano iz ruku beskućnika na ulicama hrvatskih gradova“, rekla je Antonija.

U Zagrebu je, po nekim procjenama, 250 beskućnika, od kojih se samo njih 15-ak prijavilo za prodaju časopisa jer se nažalost većina još uvijek odlučuje za prošenje.

„Procedura prijave za one koji žele raditi je jednostavna: beskućnik prvo mora otići do crkve sv. Franje Asiškog na zagrebačkom Kaptolu u vremenu od 14 do 15 sati, gdje će ga dočekati netko od volontera koji distribuiraju časopise“, pojasnila je Antonija.

Cijena časopisa je 8 kuna, od čega polovica novca ide prodavaču, a s drugom polovicom on kupuje novi primjerak, čime se časopis samofinancira.

Na području Zagreba s beslkućnicima radi 7 do 8 volontera. Antonija ističe da za volontiranje treba imati dobru volju i želju.

„Željela sam pomoći ljudima kojima je pomoć potrebna i o kojima drugi imaju krivu sliku. Želim biti korisna i upoznati nove i drugačije ljude, a i kroz to se i ja bolje osjećam. Kao članica Franjevačkog svjetovnog reda pozvana sam da idem svijetom i donosim radost i ljubav. Baš poput sv. Franje kojemu je Isus s križa rekao da ide i popravi Crkvu. Tako i ja nastojim ići po svijetu i uvjeravati ljude da ljubav postoji, što nije uvijek lako, ali treba se truditi“, rekla je Antonija.

„Ima jako puno humanih ljudi u Zagrebu. Netko beskućnicima zna dati po 8, 10, čak i 20 kuna bez da uzme časopis“, istaknula je zaključila da oni ne očekuju ništa veliko, samo da stanemo i malo popričamo s njima – to im itekako puno znači.

Dodatne informacije možete doznati ovdje.

Izvor: Laudato/Davor Trbušić

Fotogalerija
ulica

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: