500 godina Gospe od sniga, Kukljica 2014.

Ove godine u Kukljici na otoku Ugljanu slavi se 500. godišnjica Gospe od Sniga, najvećeg kukljiškog blagdana kojega su otpočeli slaviti daleke 1514 godine.

gospa-od-sniga.jpg
Autor
Vesna Benić/Laudato
Fotograf
Ante Jaša
Objavljeno:
 
26.07.2014 16:54

Iako je blagdan Gospe do Sniga prvenstveno vjerski blagdan kroz stoljeće je postao i dio kulturnog identiteta mjesta Kukljice tako da će ove godine uz jedinstven običaj same procesije koja se kontinuirano održava svake godine 5. kolovoza, proslava 500 godina Gospe od Sniga ponuditi razne kulturne programe u vremenskom periodu od 26. srpnja do 6. kolovoza.

Među najznačajnijim programom je koncert Tomislava Bralića i klape Intrade 26. srpnja.

Svečano otvorenje manifestacije dan “Gospe d Sniga“ održat će se 29. srpnja kod Bobota. Otvorenje izložbe „Neprolazna si mi ti moja zrako svitlosti...“ slikarice prof. Jadranke Čikić bit će 30. srpnja u Turističkom informativnom centru Kukljica, a isti dan održat će se i promocija zbirke čakavske poezije „Vavik na Orac“ kukljiškog pjesnika Tomislava Meštrića.

Koncert sakralne glazbe, talijanskih kancona i arija Martine Latin Kolega i Ivana Dražovića održat će se u crkvi Sv. Pavla 31. srpnja.

Koncert klasike mladih glazbenika GU Elly Bašić iz Zagreba bit će 1. kolovoza, dok je kukljiška gastro večer u organizaciji udruge žena „Kukljica“ te nastup klape „Rišpet“ planirana za 2. kolovoza.

Otkrivanje spomenika svećeniku don Anti Mandiću je 3. kolovoza kod crkve Sv. Pavla te isti dan KUD „Kukljica“ organizira Večer folklora s gostujućim folklornim skupinama.

Slijedeći dan je koncert Maje Blagdan, a 5. kolovoza fešta „Gospe od Sniga“ s cjelodnevnim programom, a nastupaju i Jole i bend.

Uz sva ova značajnija događanja tijekom svih dana bit će i natjecanja u kartanju i boćanju, turnir odbojke na pijesku, turnir u tenisu Kukljica Open 2014, likovne radionice za djecu, malonogometni turnir – polufinale i finale, paljenje baklja, mažoretkinje otoka Ugljana i Pašmana, potezanje konopa i skidanje pršuta, Tovareća mužika iz Sali, utrka tovara i mnoga druga događanja.

Što se tiče crkvice „Gospe Sniježne“  u uvali Ždrelac, prof. povijesti i umjetnosti i hrvatskog jezika Ivica Milić iz Kukljice ističe da se u dokumentima nalazi da se u Kukljici spominje župa još 1405. godine sa župnikom Novakom pok. Grubine iz Like, crkva se nalazi u sredini sela. Zavjetna crkva „Gospe od Sniga“ spominje se 1514. po legendi da je 5. kolovoza na dan Gospe Snježne pao snijeg i doplivao „kvadar“ - slika Isusove majke Marije. Iste godine napravljena je manja crkvica, vrlo vjerojatno povećana i dograđena kad i crkva Sv. Pavla 1666 godine. To se može zaključiti po zidanju klesanim kamenjem koje je veličinom i oblikom isto kao i na matičnoj crkvi Sv. Pavla. Crkva je dimenzija 21,5x8,5m.U dokumentima se pojavljuje kao „Sancta Maria a nive in strictie“ 1603. godine ili „Madonna dell Stretto“. Danas ima 3 oltara, a nekad ih je imala pet. Kada i gdje su dali 2 oltara nije poznato. Glavni oltar je posvećen „patnji blaženice Djevice Marije“. Od 1982. crkvica je stavljena pod zaštitom države.

Sam 5. kolovoza postao je najveći godišnji blagdan u Kukljici čak i sve do danas. Nekada daleko veći i od Božića i Uskrsa i svakog drugog državnog blagdana. Za taj dan svaka kuća je čuvala vino i to najbolje i na taj dan poslužila meso za obitelj i svoje goste. Do podneva svaka kuća je napravila svečani doručak s obveznim pršutom, paškim sirom i janjećim jetrama. Pilo se malo jer se taj dan išlo na najveću misu u toj godini. Gotovo svi brodovi svečano okićeni brodskim zastavama vozili su mještane i njihove goste do uvale Ždrelac. Svečanost i misu uveličali su svojom prisutnošću skoro svi svećenici okolnih sela. Poslije mise kip Marijin nosile su djevojke u bijelo obučene kroz špalir vjernika na najveći brod u selu - koji je posebno bio ukrašen. Kip su postavili na pripremljen postament, a izabrani vjernici s dobrim glasom pjevali su pjesme posvećene Mariji i Isusu cijelo vrijeme plovidbe od crkvice do Kukljiške vale (oko 1 milju). Brod je nekad pristajao u portu (preko puta današnje škole i nekadašnjeg Doma kulture). Djevojke su dignule kip i nosile ga preko glava cijeloga niza vjernica sve do glavnih vrata crkve Sv. Pavla. Na taj su način vjernice pokazale poniznu molitvu za sebe i svoje bližnje i vjerovale da će biti uslišane. Poslije mise narod je išao kućama gdje ih je čekao svečani ručak (pečeno i kuhano meso, janjetina, punjene paprike, salata, vino i obvezni četrun i melun).

Za taj veliki blagdan uz naziv „Marije od Sniga“ postao je poznat kao „Sajon“ ili „Kukljiški Sajon“ ili „Noš Sajon“. Na taj dan dolazili su mnogi prijatelji iz Ravnih Kotara. Bez njihove pomoći ne bi se mogla obrađivati zemlja otočana koju su imali na kopnu, a koju su dobili agrarnom reformom. Za taj veliki blagdan u Kukljicu su dolazili razni obrtnici i prodavali svoju robu, slastičari su prodavali pašaretu - ledeno bezalkoholno piće za djecu i žene. Došla je i gundula (vrtuljak, ringšpil). Njoj su se veselila naročito djeca.

Sve se mijenja, ali zub vremena to radi polako i ne trpi nikakvu nasilnost ili prisilu. Ako se osjeti prislila, narod se brani jer želi očuvati svoje običaje. Uz Gospu Snižnu razvila se još jedna sportska djelatnost. Oko brodova koji je prevozio Marijin kip, na kojem su glasno molili i pjevali, veslala se je i „regata gucov“. Guc je malo manji od gajete, malo uži i lijepog hidrodinamičnog oblika, odličan za veslanje i jedrenje. Ne zna se ima li još koji guc u Kukljici. Preko cijele godine maladići su stvarali petočlanu ekipu (4 veslača i 1 timunjer-kormilar). Najviše je bio cijenjen timunjer jer se oko Gospe vozilo kružno koji guc će napraviti više điri oko Gospe. Ekipa koja je pobijedila bila je na velikom glasu i djevojke su ih posebno gledale. Danas možemo reći da je to bio jedan obred inicijacije. Na večer ih je opet dočekala bogata trpeza, pjesme, razgovori do duboko u noć. Na taj dan nitko nije bio gladan, čak ni brojni prosjaci koji su došli jer su znali da će dobiti svoj parat za karitod (milostinju).

Uz ovaj kratki osvrt na Gospu od Sniga iz svoje mladosti, prof. Ivica Milića dao je samo neke od natuknica, a danas se može reći da se sam dan 5. kolovoz u mnogočemu nije promjenio ponajviše u održavanju male mise kod crkve „Gospe od sniga“ koja započinje u 8 sati. Potom polazak brodova prema istoimenoj crkvi u 9.30, održavanju svečane mise koju će ovu godinu predvoditi mons. Želimir Puljić, nadbiskup zadarski, ispred crkve „Gospe od Sniga“ u 10.30 sati.

Potom slijedi dugogodišnja tradicija procesije prijenosa kipa „Gospe od Sniga“ do crkve Sv. Pavla. Nakon toga obiteljski ručak, a od popodne slijed kulturnih programa, zabave i plesa do jutarnjih sati.
 

Fotogalerija
snizna-regata
snig

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: