'800 godina križarskog pohoda Andrije II.'

Drugi znanstveni kolokvij u nizu 'Colloquia Historica Universitatis Studiorum Catholicae Croaticae.'

6.jpg
Autor
IKA/Laudato/J.B.
Fotograf
screenshot
Objavljeno:
 
29.10.2017 11:43

Na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu održan je kolokvij '800 godina križarskog pohoda Andrije II.' u organizaciji HKS-a i Magistralne delegacije za Hrvatsku Viteškog reda Svetoga groba jeruzalemskog.

Svojim su ga govorima otvorili prorektor za organizaciju i poslovanje HKS-a prof. dr. Gordan Črpić, magistralni delegat za Hrvatsku Viteškog reda Svetoga groba jeruzalemskog Claude Grbeša i pročelnik Odjela za povijest HKS-a doc. dr. Ivan Majnarić. Kolokviju je nazočio i ravnatelj Instituta Balassi - Mađarskog instituta u Zagrebu dr. Dinko Šokčević.

Ukupno jedanaestero izlagača održalo je izlaganja, podijeljena u četiri sekcije. U prvoj sekciji, pod naslovom 'Vojno-politički aspekti križarskog pohoda Andrije II.', izlaganja su, uz moderiranje doc. dr. Hrvoja Kekeza, održali prof. dr. Borislav Grgin s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu ('Peti križarski rat i Andrija II. u europskom kontekstu'), dr. Janos Hovari, vitez-zapovjednik VRSGJ i i profesor na Sveučilištu Reformirane Crkve u Mađarskoj 'Karoli Gaspar' ('What Motivated Andrew II, King of Hungary to Join the Fifth Crusade with his Army, 1217-18') i dr. Krešimir Kužić s Visokog vojnog učilišta 'Petar Zrinski' u Zagrebu ('Konjaničko i pješačko naoružanje vojnika iz hrvatskih krajeva u vrijeme križarskog pohoda kralja Andrije II. 1217. g.').

U drugoj sekciji, pod naslovom 'Socijalno-kulturni aspekti i utjecaji križarskog pohoda Andrije II.' i moderiranjem dr. Majnarića, sudjelovali su prof. dr. Mirjana Matijević Sokol ('Peti križarski rat u Salonitanskoj povijesti') i izv. prof. dr. Hrvoje Gračanin ('Križarski pohod Andrije II. u očima srednjovjekovnih pisaca') s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te dr. Zoran Ladić s Odsjeka za povijesne znanosti zavoda za povijesne i društvene znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti ('O križarskoj vojni kao vidu hodočašću i njenom tumačenju prema teoriji pravednog rata').

Nakon stanke, u trećoj sekciji pod naslovom 'Utjecaj križarskog rata na lokalnim razinama', pod moderiranjem dr. Kekeza, svoja su izlaganja održali dr. Majnarić ('Vulpes parvula in vineam Domini – križarske vojne na području vladara Krune sv. Stjepana?'), dr. Tomislav Matić s Odjela za povijest HKS-a ('Uloga templara u križarskom pohodu Andrije II.') i vitez Svetoga groba jeruzalemskog Vladimir Palošika ('Kulturno-povijesna baština Glogovnice – drevnog sjedišta templara, ivanovaca i sepulkralaca').

Kolokvij je završio četvrtom sekcijom pod naslovom 'Andrijin križarski pohod u povijesnim narativima i sjećanju', koju je moderirao vitez VRSGJ Antun Tomislav Šaban. U sklopu nje izlaganja su održali dr. Kekez s Odjela za povijest HKS ('Obiteljske predaje i srednjovjekovno slavonsko plemstvo: knezovi Babonići i križarski pohod kralja Andrije II. 1217. godine') i namjesnik VRSGJ za Mađarsku njegova ekselencija Bela Jungbert sa Sveučilišta Corvinus u Budimpešti ('The Current Christian Approach to the Crusades').

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: