Bjelovarčanin vraća ukradeni prsten fra Andrije Kačića Miošića

Fra Branko Brnas, župnik i gvardijan samostana sv. Marije u Zaostrogu, do kraja će života pamtiti glas starijeg Bjelovarčanina, koji mu je u siječnju ove godine telefonom priopćio kako ga zbog davne kupovine jednog zlatnog prstena jako muči nemirna savjest, piše slobodnadalmacija.hr

brnas.jpg
Autor
Slobodna Dalmacija
Fotograf
Ivo Ravlić/Cropix
Objavljeno:
 
16.09.2014 08:58

Želio se iskupiti, popraviti štetu, odlučivši kako će predmet grijeha stare kupnje vratiti tamo gdje mu je mjesto. U samostan, u crkvu iz koje je nakon II. Svjetskog rata ukraden, te zatim prodan novom vlasniku.

"Nije to običan prsten, pripadao je on poznatom čovjeku fra Andriji Kačiću Miošiću, svećeniku i pučkom pjesniku. Nakon Drugog svjetskog rata samostan su poharali, znamo i tko, ukravši pritom matične knjige. Oskvrnuli su i grob fra Andrije koji se nalazi u samostanskoj crkvi i ukrali mu prsten. Njegov sadašnji vlasnik želi ga vratiti kući.

Čuli smo se nekoliko puta. Očekujem njegov posjet i jako sam sretan zbog toga, zbog simbolike cijele priče", kaže fra Branko koji je prije dvije godine ovdje preuzeo gvardijansku službu.

Vrati li se jednom kući, taj će prsten obogatiti zbirku koju ovaj nadaleko poznati samostan, inače pod Državnom zaštitom, čuva u svojim njedrima. Pridružit će se on impresivnom skupu od 30-ak tisuća knjiga, nekih starijih i od 550 godina, između njih i nekoliko stotina iznimno vrijednih dokumenata, prijepisa, akti, inkunabula…

Taj se najvrjedniji dio nalazi pod specijalnom zaštitom u srcu samostana, pod stalnom temperaturom i videonadzorom. U sobu unutar sobe pod nekoliko ključeva, ekskluzivno je pod paskom fra Branka puštena i ekipa Slobodne Dalmacije, kojoj je gvardijan pokazao dokumente starije od 500 godina. Među njima je i onaj na arabici, napisan tintom pomiješanom s tekućim zlatom iz 1494. godine, one kada je rođen Sulejman Veličanstveni.

"To je iznimni dokument u kojem se prvi put spominje ime Zaostrog (Za-Ostrog). To dokazuje kako mjesto nije, kako neki kažu, nastalo kao spoj riječi zao i strog. Ovaj arhivski, posebno čuvani materijal, priča o bogatoj prošlosti kraja i vremena, velikom doprinosu fratara koji su prije 600 godina, nakon dolaska iz Bosne Srebrene, u Zaostrogu stvorili oazu duhovnosti i kulture.

Na tisuće ljudi je prošlo knjižnicom, upoznalo djelić povijesti kroz knjige iz područja teologije, medicine, znanosti, farmacije, filozofije, beletristike, izdanja modernog vremena. Ali ono najvrjednije, što se čuva pod ključem, ono što su rijetki vidjeli ovako uživo, jest povijest i odnos franjevaca prema pisanoj riječi", s ponosom će fra Branko, koji je s konzervatorima dogovorio veliki posao katalogiziranja ovog vrijednog blaga.

Uz 24 inkunabule, a zna se da tiskanima u malom broju primjeraka vrijednost raste i do nekoliko stotina tisuća eura, knjižnica čuva i 457 turskih dokumenta, počevši od hudžeta iz 1494. godine, rječnik latinskog jezika u devet volumena na 5372 stranice, Evangelistarium iz 1529. i De institutione iz 1540. godine oca hrvatske književnosti Marka Marulića, Vocabulario nuovo – Zvanik novi iz 1737., kao jedini poznati primjerak na svijetu, prva izdanja klasika Platona i Aristotela…

"Svemu tome treba pridodati i 250 misnica, nekih starijih od 550 godina, kao što je ona izrađena od plašta zadnjeg bosanskog kralja Stjepana Tomaševića. Tu je i kolekcija predmeta prvih ovdašnjih franjevaca, nakita, vrijedna kiparska djela, stare narodne nošnje, zbirka slika Mladena Veže.

Imamo još jednu zanimljivost - od kada smo postavili internetsku stranicu broj posjeta nam je porastao za više od 300 posto! Gosti stižu sa svih strana svijeta, od početka godine samostan je posjetilo više od tri tisuće djece. Uz sve vrijednosti i to je pridonijelo da je samostan od prošle godine dobio svojstvo kulturnog dobra", kaže marni fra Branko, spominjući fantastičnu suradnju s Općinom Gradac, TZ-om i resornim ministarstvima.

Tko zna koje se još tajne ovdje skrivaju? Što je uzrokovalo dizanje crkvenog poda pred jednim od crkvenih oltara? Sondaža je pokazala kako je ispod kameniti pijesak, no pravi uzrok stvaranja polukružne izbočine nitko ne može objasniti. Crkva s prekrasnim centralnim klaustrom je centar ophodnje brojnih novinara, uskoro ovdje stiže i velika grupa njih iz Skandinavije, koji će priču o samostanu poslati u svijet.

"Tu je i naš ljetni pridruženi član, 66-ogodišnji Rudi Seemayer iz okolice Bonna, koji već šest godina po mjesec dana boravi u samostanu, besplatno radeći na obnovi drvenarije, u vrtu, masliniku… Ovdje uživa mir, isto kao i mnogi što nam dolaze na odmor ili u posjet", kaže fra Branko Brnas.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: