Burna rasprava zbog referenduma o ćirilici

U Saboru se jučer cijeli dan raspravljalo o odluci da se Ustavnom sudu podnese zahtjev za ocjenu ustavnosti referendumskog pitanja o ćirilici. Saborski klubovi podržali su prijedlog da se referendumsko pitanje o dvojezičnosti uputi na ocjenu ustavnosti.

sabor3.jpg
Autor
Laudato/HRT
Fotograf
www.soundset.hr
Objavljeno:
 
15.07.2014 07:47

Iz HDZ-a optužuju vladajuće da su oni zapravo nametnuli tu aferu kako bi prikrili probleme u vezi sa slučajem Perković. S druge strane zastupnik SDSS-a Milorad Pupovac zamjera organizatorima referenduma što se s tim žarom ne bore i za prava nezaposlenih jer je to važnija tema od ćirilice. Tako u Saboru nije bilo samo burno kao inače nego i mučno. Izgovorene su teške riječi, padale su optužbe, nizale se replike. Iz SDP-a su ponovili da bi raspisivanjem referenduma prekršili Ustav i međunarodne ugovore, a iz HDZ-a su ih optužili za veleizdaju.

U ime Kluba zastupnika SDP-a potpredsjednik Sabora Nenad Stazić je rekao da je pitanje koje se u referendumu nudi apsurdno. Prijedlog, zahtjev je apsurdan, da pripadnici neke manjine mogu ostvarivati svoja prava kada postanu većina na nekom području. To je otprilike ovako kao da kažete djeca mogu ostvarivati svoja dječja prava tek kad odrastu ili homoseksualci mogu ostvarivati svoja, homoseksualni parovi mogu ostvarivati svoja prava tek kad postanu heteroseksualni. Apsurd nad apsurdima, rekao je.

HDZ-ovi zastupnici optužili su jučer predsjednika Odbora za Ustav Peđu Grbina da je lagao kad je rekao da su članovi HDZ-a na sjednicama radnih tijela poduprli prijedlog odluke da se referendumsko pitanje o dvojezičnosti uputi na ocjenu ustavnosti. Grbin je izvijestio da je Odbor za Ustav jednoglasno predložio da se Ustavnom sudu uputi referendumsko pitanje prema kojemu bi građani odlučili hoće li nacionalne manjine pravo na ravnopravnu službenu uporabu svojeg jezika i pisma imati u sredinama u kojima čine više od polovine, umjesto sadašnje trećine stanovništva. Obrazložio je kako je za Odbor nedvojbeno da predloženo pitanje nije u skladu s Ustavom jer se njime krši preambula Ustava u kojoj stoji da je Hrvatska država hrvatskog naroda i nacionalnih manjina, kojima Ustav jamči pravo na slobodno izražavanje na svojem jeziku i pismu.

Davorin Mlakar (HDZ) optužio je Grbina da je iznosio lažne tvrdnje u ime Odbora. Kaže da HDZ-ovi zastupnici u Odboru nisu poduprli obrazloženje, nego samo odluku da se referendumsko pitanje pošalje na ocjenu ustavnosti. Grbin mu je uzvratio da su glasovali za odluku kakva je predložena u cijelosti te da su HDZ-ovi zastupnici to učinili i na sjednicama drugih saborskih odbora.

Željko Reiner (HDZ) tvrdi kako se nikad prije tako kratka odluka nije obrazlagala na čak 10 stranica. Ustvrdio je da Odbor prejudicira odluku Ustavnog suda i sugerira kakva bi ona na kraju trebala biti, a uvjeren je da će se zbog takvog pristupa parlamentarne većina situacija u Vukovaru dodatno radikalizirati.

Duje Marasović (HDZ) vladajuće je prozvao da su zbog skretanja pozornosti sa slučaja 'lex Perković' išli na širenje međuetničke mržnje. Napravili ste veleizdaju, i to triput - niste htjeli ovu državu, glasovali ste protiv nje, a sad širite međuetničku mržnju, ustvrdio je.

Josip Đakić (HDZ) zauzeo se za raspisivanje referenduma na inicijativu Stožera za obranu hrvatskog Vukovara. Narod je rekao svoje, a vlast proizlazi iz naroda i ne možete ni s čim opravdati da je 632 tisuće potpisa skupljeno za ovaj referendum, rekao je.

Milorad Pupovac (SDSS) je HDZ prozvao za nedosljednost, podsjetivši da je ta stranka s SDSS-om dogovarala završne dijelove Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina. Tada ste preuzeli inicijativu da se Hrvatsku uvede u EU i tada smo stvarali politiku koja je trebala zajamčiti manjinska prava. Sada ste se spremni pokazati kao nedosljedan politički akter, rekao je Pupovac HDZ-ovcima.

Protivnike ćiriličnih ploča u Vukovaru upozorio je da do Sabora dolaze Ćirilometodskom ulicom, te da su najvažniji spisi do 16. stoljeća pisani ćirilicom.

Njegovo je izlaganje izazvalo lavinu replika iz HDZ-a.

Kad ste govorili o ulicama, trebali ste reći da je u Vukovaru 1991. Ulica Stjepana Radića bila preimenovana u Ulicu Puniše Račića. Prešutjeli ste da je 15.500 ljudi stradalo u Vukovarsko-baranjskoj županiji, od čega su polovica civili, spočitnuo je Pupovcu Miroslav Tuđman. Referendumsku inicijativu tumači kao apel za poštovanje žrtava, a ne kao odbijanje ćirilice.

Njegov stranački kolega Dujomir Marasović Pupovca je prozvao za demagogiju i govor mržnje s ciljem održavanja Hrvatske na križu, a Josip Đakić napao ga je da se do lani nije poklonio žrtvama Vukovara.

Josip Borić (HDZ) kazao je kako ima osjećaj da čelnika SDSS-a slovo 'U' žari, a slovo 'S' pali, i to žestoko.

Hrvatski sabor ipak će odlučivati o vjerodostojnom tumačenju pojedinih odredbi Zakona o policiji. Odlučila je tako saborska većina. HDZ je bio protiv i njegovi su zastupnici napustili sabornicu dok se glasovalo o uvrštenju odluke na dnevni red.

HDZ-ovac Goran Jandroković napao je na početku sjednice većinu zbog takvog postupanja. Nije vas briga za zakone, za institucije, želite provoditi svoje političke odluke, pa kud puklo da puklo, rekao je Jandroković vladajućim kolegama nakon stanke koju je tražio Klub HDZ-a. Sve što se sada događa identično je ono me što ste radili s 'lex Perković', nikada se u 25 godina hrvatske države nije dogodilo da se vjerodostojno tumačenje traži nakon sudske presude s ciljem mijenjanja te presude, naglasio je HDZ-ov zastupnik.

Sabor će sutra glasovati o tome da se referendumsko pitanje pošalje na ocjenu Ustavnom sudu. Raspravu su s galerije pratili i članovi vukovarskog Stožera, koji su na ulasku morali preokrenuti majice s amblemom Stožera jer posjetitelji ne smiju odašiljati poruke.

Raspravu je na kraju prokomentirao i Vlado Iljkić iz vukovarskog Stožera: "Očekujem da ovaj put sabornici pokažu hrabrost i bore se za suverenost hrvatskog naroda i po ovom pitanju, jer on to doista i jest. Očekujem da ne budu stranački poslušnici bez obzira koliko još uvijek bili odgovorni i polagali račune stranačkom šefu umjesto hrvatskom narodu, jer će se i to uskoro promijeniti.

Već smo rekli da je ovo unutarnje hrvatsko pitanje pa ono što posebno očekujem je ulazak u meritum stvari i motive postavljanja ovog referendumskog pitanja. Motiv postavljanja ovog pitanja nije nikakva nakana da se bilo koga prikrati za neko njegovo pravo nego da se spriječi ponovno traumatiziranje žrtvi, izravnih stradalnika Domovinskog rata sa osobnim iskustvom stradanja i članova njihovih obitelji u čije „lice“ ne bi smjeli sumnjati. Pozivam saborske zastupnike da nađu vremena i srca da se prisjete tih lica, posebno lica obitelji ubijenih i prognanih, lica silovanih žena, lica zatočenika u srpskim koncentracijskim logorima…

Stožer za obranu hrvatskoga Vukovara pokrenuo je referendumsku inicijativu da demokratskim i legitimnim putem obrani Vukovar od Vladine politike bahatosti, neznanja, nasilja i klevetanja. Jer, slanje policije na Vukovar i Vukovarce, nezakonito provođenje zakona po sili zakona i silom prije nego li su se stekli svi uvjeti, nazivanje stradalih uvredljivim i ponižavajućim imenima je slijepa ulica koja ne poštuje ni Hrvate ni Srbe ni čovjeka! Očekujem od saborskih zastupnika prije odluke o glasovanju da razmotre što donosi ova promjena u cenzusu, ali i da u razmatranju ovog pitanja koriste pisana i nepisana, a poznata iskustva iz Hrvatske i svijeta i uvaže takve aspekte."

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: