Grkokatolici proslavili blagdan Pokrova Presvete Bogorodice

Blagdan Pokrova Presvete Bogorodice proslavljena je u subotu 3. listopada u Kričkama u blizini Drniša na ruševinama grkokatoličke crkve Pokrova Presvete Bogorodice.

kricke1.jpg
Autor
sibenska-biskupija.hr
Fotograf
sibenska-biskupija.hr
Objavljeno:
 
04.10.2015 10:53

Svetu arhijerejsku liturgiju predvodio je križevački vladika Nikola Kekić. U koncelebraciji je bio šibenski biskup Ante Ivas, te još desetak svećenika. Uz proslavu blagdana Pokrova Presvete Bogorodice ujedno je obilježen i spomen na 120 godina od kanonske vizitacije i posjete biskupa Julija Drohobecenskog Kričkama i Drnišu.
 
U homiliji vladika Kekić ukazao je na nužnost tolerancije i poštivanja među različitim vjeroispovijestima. Istaknuo je kako je svaka crkva sveto tlo. Govoreći o blagdanu Pokrova Presvete Bogorodice naglasio je kako je Marija zagovornica svakog čovjeka na nebu te je zahvalio Bogorodici za sve što je učinila za Hrvatski narod i grkokatoličku zajednicu.

Okupljenim vjernicima prigodnim se riječima obratio i šibenski biskup Ante Ivas. Istaknuo je kako on daje potporu obnovi crkve u Kričkama, a jednako tako i obnovi grkokatoličke vjerničke zajednice. Ukazao je na ljepotu i bogatstvo grkokatoličke liturgije.
  
Grkokatolici se u Dalmaciji javljaju početkom devetnaestog stoljeća kada su se trojica pravoslavnih svećenika iz Krički, Baljaka i Vrlike s vjernicima vratili u okrilje Katoličke crkve. Posljednji grkokatolički svećenik bio je u Kričkama do 1942. godine kada je protjeran, kazao je otac Milan Stipić grkokatolički svećenik zadužen za Dalmatinski vikarijat Križevačke eparhije. U Kričkama je u tijeku obnova crkve i župne kuće u njihov izvorni izgled. Do kraja godine crkva bi se trebala staviti pod krov, a na su župnoj već zatvoreni otvori, kazao je vlč. Stipić. Istaknuo je kako u Dalmatinskom vikarijatu živi oko šesto vjernika.

Pokrov Presvete Bogorodice

Pokrov Presvete Bogorodice, spomen je događaj od 1. listopada 911. godine u Carigradu , kao spomen na crkveni događaj kada se Bogorodica u prepunom Vlahernskom hramu, za vrijeme bogosluženja, javila narodu okupljenom na molitvi. Crkva je bila ispunjena pobožnim narodom i svi su bili duboko utonuli u molitvu.
 
Carigrad je bio u opasnosti jer je te godine Bizant vodio rat sa Saracenima koji su bili muslimani i vjernici su se u hramu molili upravo za spas grada.
 
Pri dnu crkve nalazili su se Sveti Andrej Jurodivi i njegov učenik Epifanije. U četvrti sat noći ugledali su Presvetu Bogorodicu iznad naroda. Obasjana nebeskom svjetlošću, okružena anđelima i u pratnji svetog Ivana Krstitelja i svetog Ivana Bogoslova počela je u suzama moliti za prisutni narod. Zatim je sišla pred oltar i nastavila molitvu.  Sveti Andrej pokaza rukom Epifaniju i upita ga da li i on vidi „Caricu i Gospođu kako se moli za sav svijet“, što Epifanije začuđen potvrdi. Molila se Gospodu Isusu Kristu da primi molitve svih ljudi koji prizivaju ime Njegovo i koji se mole za njenu zaštitu. Sa svoje Prečiste glave skinula blistavi pokrivač koji se sijao poput munje, i raširila ga nad narodom, kako bi ga zaštitila od vidljivog i nevidljivog neprijatelja. Čudesni žutozlatkasti sjaj Pokrova je obasjavao narod u hramu sve dok je Presveta bila u njemu. Kada je ona otišla, Pokrov je postao nevidljiv. Ovo sjajno javljanje Bogorodice, molitva u hramu i rašireni Pokrov dali su snagu narodu da se sabere i pobjedi Saracene.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: