Prijedlog Zakona ne štiti ljudska prava

Na Konačan prijedlog zakona o medicinski pomognutoj oplodnji sa sjednice Vlade RH koji je upućen u daljnju saborsku proceduru s namjerom da ga se još ovoga tjedna usvoji prije ljetne stanke Hrvatskoga sabora, reagiralo je Stalno vijeće HBK-a. Kako se ističe u njihovom priopćenju, prijedlog zakona o MPO-u ne štiti ljudska prava i nije u skladu s duhom Ustava RH jer začetim ljudskim bićima ne jamči pravo na život, već ih u najvećem broju slučajeva osuđuje na smrt.

obitelj-22.jpg
Objavljeno:
 
09.07.2012 00:00

Na Konačan prijedlog zakona o medicinski pomognutoj oplodnji sa sjednice Vlade RH koji je upućen u daljnju saborsku proceduru s namjerom da ga se još ovoga tjedna usvoji prije ljetne stanke Hrvatskoga sabora, reagiralo je Stalno vijeće HBK-a. Kako se ističe u službenom priopćenju HBK-a, prijedlog zakona o medicinski pomognutoj oplodnji ne štiti ljudska prava i nije u skladu s duhom Ustava RH jer začetim ljudskim bićima ne jamči pravo na život, već ih u najvećem broju slučajeva osuđuje na smrt.

„Po svom sadržaju i važnosti problematika koju obrađuje takav prijedlog zahtijeva široku demokratsku raspravu u kojoj bi se otvoreno sučelili suprotstavljeni stavovi i argumenti kako bi građani mogli dobiti uvid u vjerodostojne informacije i činjenice“, poručili su hrvatski biskupi.

Biskupi ističu da ovakav prijedlog zakona nije human jer zbog selektivnog pristupa ima eugenički karakter što je vidljivo iz članka 3. stavak 2. gdje se kao cilj, za razliku od važećeg zakona, navodi postizanje začeća, trudnoće i rođenje zdravoga djeteta, što je vezano uz neograničenu primjenu preimplantacijske genetske dijagnostike (članak 9. stavak 1. točka 9).

Nadalje, hrvatski biskupi napominju da ovakav zakon ne ide u korist zdravlja žene i muškaraca. Pojašnjavaju da  postupci medicinski pomognute oplodnje u svojoj biti nisu liječenje jer ne dovode do ozdravljenja uzroka neplodnosti kao složenog zdravstvenog stanja.

Također, ovakav zakon nije u interesu djece ni prije ni nakon rođenja „jer, osim što onima začetima uskraćuje pravo na život, nekima od rođenih namjerno oduzima očinsku ljubav i skrb, što je u suprotnosti s Konvencijom o pravima djeteta (članak 7. i članak 18)“.

Konačan prijedlog zakona o medicinski pomognutoj oplodnji, ustvrdili su biskupi, „nije usmjeren rješavanju problema već njihovom umnožavanju, kako u medicinskom, tako i u pravnom a napose u moralno-etičkom smislu. To se osobito odnosi na nepoznat broj zamrznutih ljudskih bića – zametaka – čija je sudbina potpuno nepoznata i nedefinirana“.

Napominju da ovakav zakon „nije u korist braka i obitelji jer se proširenjem kruga korisnika MPO-a (članak 10) ugrožavaju te dvije stožerne institucije društva u pokušaju da ih se izjednači s ostalim oblicima zajedničkog života koje ih nikako ne mogu nadomjestiti“.

Stalno vijeće HBK-a zaključilo je da je Konačan prijedlog zakona o medicinski pomognutoj oplodnji „po svome sadržaju i naravi duboko nemoralan i nehuman, a njegovo bi provođenje dovelo do nepredvidljivih posljedica za hrvatsko društvo“.

Kako je poručeno u službenom priopćenju, članovi Stalnoga vijeća HBK-a bezrezervno podupiru one građane koji su dosada potpisali „Deklaraciju o početku i zaštiti ljudskog života“ u njihovim protivljenjima i traženjima glede donošenja Zakona u medicinski pomognutoj oplodnji.
Stalno vijeće HBK-a pozvalo je saborske zastupnice i zastupnike, a posebice one koji se deklariraju kao katolici, da ne opterećuju svoju savjest donošenjem zakona koji je uperen protiv života te dostojanstva braka i obitelji.

Izvor: Laudato/HBK

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: