Doktorska disertacija 'Teološko–filozofsko poimanje obitelji u naučavanju Karola Wojtyle'

Jadranka Ažić obranila je doktorsku disertaciju naslova naslova 'Theological and Phylosophical conception of Family in the Teachings of Karol Wojtyla' 15. prosinca na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove Sveučilišta u Zagrebu.

papa-ivan-pavao-ii.jpg
Autor
IKA/Laudato/M.B.
Fotograf
wikimedia.org/Laudato
Objavljeno:
 
22.02.2017 12:24

Obranila je rad pred Povjerenstvom za obranu u sastavu dr. sc. Anto Gavrić, doc. (predsjednik Povjerenstva), dr. sc. Veronika Nela Gašpar, izv. prof. (članica Povjerenstva) i dr. sc. Anto Mišić, red. prof. (član Povjerenstva). Rad je napisan pod vodstvom mentora dr. sc. Ivana Antunovića, izv. prof. i dr. sc. Iris Tićac, red. prof.

Doktorski rad prikazuje poimanje čovjeka i obitelji u personalističkoj filozofiji i teološkoj antropologiji Karola Wojtyle.

Cilj je bio sustavno analizirati autorova djela u kojima obrađuje problematiku braka i obitelji, te istražiti odnos između personalističke antropologije i poimanja obitelji, s jedne strane, te na koji način personalistički pogled na obitelj vodi konzekventno do razumijevanja osobe, s druge strane.

Polazi se od teze da upravo personalistička antropologija i u njoj utemeljena etika imaju odlučujuću ulogu za koncepciju obitelji kao communio personarum i omogućuju originalne uvide u odnose između strukture zajednice i personalne subjektivnosti.

Rad se sastoji od tri poglavlja. Prvo poglavlje pruža pregled biblijskoga i povijesnoga razvoja poimanja osobe i različitih personalizama što je omogućilo bolje razumijevanje Wojtyłina metafizičkoga personalizma. U drugom i trećem poglavlju primjenom metode teološko-filozofske interpretacije izvorne i sekundarne literature predstavili smo utemeljenje Wojtyłine koncepcije osobe, ljubavi i obitelji. Svoju koncepciju osobe Wojtyla razvija u dijalogu s tradicijom i fenomenologijom Maxa Schelera. Analizirana je komunitarna dimenzija osobe, što je bitno za promišljanje biti i vrijednosti obitelji kao zajednice života i odgojne zajednice, te pokazali ulogu vrijednosti i ljubavi u obitelji.

Rad doprinosi boljem poznavanju u hrvatskoj javnosti nedostatno recipirane Wojtyline personalističke filozofije i teološke antropologije, posebice njegove koncepcije osobe, ljubavi braka i obitelji.

Analize mogu dati doprinos u izgradnji civilizacije ljubavi i prevladavanju krize etike na području ljudskoga života. Provedena analiza osim što pokazuje originalnost Wojtylina mišljenja te aktualnost problematike, istovremeno otvara niz perspektiva za daljnja istraživanja.

Jadranka Ažić rođena 1954. u Rijeci. Diplomirala je 1980. na Sveučilištu u Rijeci, Fakultetu za pomorstvo i saobraćaj, ekonomski smjer. Diplomirala je 2005. na Sveučilištu u Zagrebu, Katoličkom bogoslovnom fakultetu – Institutu za kršćansku duhovnost. Obranila je doktorsku disertaciju 15. prosinca 2016. na Sveučilištu u Zagrebu, Hrvatskim studijima-Filozofskom fakultetu Družbe Isusove.

Od 1974. do 2002. obavlja financijsko-ekonomske poslove u Riječkoj banci Rijeka. Od 1999. do 2014. sudjeluje u obavljanju poslova socijalnoga pastorala u Caritasu Riječke nadbiskupije i Uredu za obitelj pri HBK, te udrugama civilnoga društva Hrvatski bračni i obiteljski savez i Hrvatska zajednica bračnih susreta. Bila je član Organizacijskoga odbora za pripremu Nacionalnoga susreta obitelji 2011. Članica je Zajednice kršćanskoga života. Od 2002. aktivno sudjeluje u apostolatu duhovnih vježba u svakodnevnom životu koje organizira HPDI. Od 2008. sudjeluje u izvođenju nastave na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove i Filozofsko–teološkom institutu Družbe Isusove.
 
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: