Novi sadržaji u sklopu Franjevačkog samostana u Vukovaru

Projekt 'Integracija kulturne i povijesne baštine Franjevačkog samostana Vukovar.'

franjevci-vukovar.jpg
Autor
IKA/Laudato/K.P.
Fotograf
IKA
Objavljeno:
 
06.02.2018 13:35

Franjevački samostan Vukovar predstavio je 5. veljače u svojim prostorima projekt Integracija kulturne i povijesne baštine Franjevačkog samostana Vukovar u turističku ponudu grada Vukovara kojim će se kroz ulaganja u obnovu i revitaliziranje kulturnih dobara u sklopu Franjevačkog samostana otvoriti novi turističko-edukativni potencijali grada Vukovara te cjelokupne Vukovarsko-srijemske županije.

Uz Franjevački samostan, koji je ujedno i nositelj projekta, predstavljanju su prisustvovali partneri – vukovarski gradonačelnik Ivan Penava, župan Vukovarsko-srijemske županije Božo Galić, ravnateljica Turističke zajednice grada Vukovara Jasna Babić te ravnateljica Gradskog muzeja Vukovar Ruža Marić kao i svi ostali uzvanici relevantni za uspješnu provedbu istog – ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije Tomislav Petric, predsjednica Fonda za obnovu i razvoj grada Vukovara Ljiljana Blažević, pročelnica Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture u Vukovaru Zdenka Predrijevac, provincijalni ministar Hrvatske franjevačke provincije fra Ilija Vrdoljak te direktorica tvrtke Ars Illyrica Sanda Lončar.

Projektom Integracija kulturne i povijesne baštine Franjevačkog samostana Vukovar u turističku ponudu grada Vukovara, čiju provedbu (su)financira Europski fond za regionalni razvoj te Fond za obnovu i razvoj grada Vukovara, obnovit će se i očuvati jedno nepokretno (Franjevački samostan Vukovar) te četiri pokretna kulturna dobra (tri zbirke knjiga koje obuhvaćaju knjige iz XVII., XVIII., XIX. stoljeća i matične knjige te jedna zbirka inventara samostana).

Pored navedenog, do kraja godine u sklopu Franjevačkog samostana bit će smješten Franjevački muzej kojim će se pokazati bogata kulturna i umjetnička baština sačuvana u samostanskom arhitektonskom habitusu, dok će se rekonstrukcijom i uređenjem potkrovlja stvoriti odgovarajući prostor za znanstveno-edukativne aktivnosti kao i za adekvatno zbrinjavanje velikog fundusa knjiga knjižnice fra Marko Kurolt.

Ne manje važno, neiskorišteni podrum Franjevačkog samostana zamijenit će vinoteka i suvenirnica u sklopu kojih će biti dostupni dizajnirani suveniri i brošure muzeja kao i suveniri te ostali proizvodi lokalnih proizvođača (vinara, obrta za izradu suvenira, pčelara i sl.), a što će kulturnom dobru samostana pružiti dodatnu, tržišnu vrijednosti.

Gvardijan Franjevačkog samostana Vukovar fra Ivica Jagodić istaknuo je: Od svog osnutka 1723. godine Franjevački samostan bio je i ostao rasadište vjere, obrazovanja i kulture te čuvar hrvatskog jezika i identiteta. Unatoč brojnim okupacijama te vremenskim nesigurnostima, franjevci su uspjeli očuvati kulturno i umjetničko blago, a po kompleksnosti i cjelovitosti baštine Franjevački samostan svrstan je među najvrjednije spomeničke sklopove kontinentalne Hrvatske te je registriran kao spomenik kulture visoke A (I) kategorije.

- Upravo zahvaljujući projektu Integracija kulturne i povijesne baštine Franjevačkog samostana Vukovar u turističku ponudu grada Vukovara čijoj su provedbi, svatko u svom dijelu, doprinos dali ključni dionici razvoja zajednice i partneri – grad Vukovar, Vukovarsko-srijemska županija, Turistička zajednica grada Vukovara, Gradski muzej Vukovar, grad Vukovar pokazat će svoju najbogatiju riznicu blaga, dok će Franjevački samostan s već posvećenom crkvom Sv. Filipa i Jakova poprimiti novu dimenziju koja se očituje u bogatoj kulturnoj baštini - zaklkučio je fra Ivica Jagodić.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: