Rasprava o seksualnim i reproduktivnim pravima nije odgovor na klimatske promjene i prava žena

Na sjednici Odbora za prava žena i ravnopravnost spolova održanoj u utorak u Europskom parlamentu u Bruxellesu raspravljalo se o klimatskim promjenama u kontekstu prava žena i ravnopravnosti spolova.

PXL_060317_15846898.jpg
Autor
petir.eu/laudato/T.S.
Fotograf
Dalibor Urukalovic/PIXSELL
Objavljeno:
 
26.04.2017 18:46

U uvodu su govorile Mary Robinson, predsjednica Zaklade za klimatsku pravdu, Elina Bardram (Glavna uprava za klimatsku politiku Europske komisije) te Stefania Del Zotto, programska koordinatorica belgijske udruge 'Le Monde selon les Femmes' koje su kao jedno od rješenja za borbu protiv klimatskih promjena naglašavale i važnost seksualnih i reproduktivnih prava žena, osobito u ruralnim područjima i zemljama u razvoju. Na sjednici je sudjelovala i predstavnica Arktičkog vijeća Jannie Staffansson koja je posvjedočila o utjecaju klimatskih promjena na način života stanovnika toga područja koji se uvelike promijenio u zadnjih 25 godina.

- Svi moramo klimatske promjene promatrati s velikom ozbiljnošću  jer bi one mogle destabilizirati svijet te svaka država mora učiniti sve u svojoj moći i smanji emisiju štetnih plinova te osigura podršku prije svega onima koji su najugroženiji - rekla je hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir.

Ona je upozorila da ako se ne osigura financijska podrška i tehnološka podrška s jedne strane i pravedna struktura upravljanja s druge strane koja će uzeti u obzir potrebe zemalja u razvoju, tada će se razvoj sasvim sigurno zaustaviti, stvorit će se konflikti oko pristupa vodi, hrani i poljoprivrednom zemljištu i porast će siromaštvo.

Petir smatra kako je potrebna globalna solidarnost i pravedno vodstvo koje može smanjiti rizike koji nas očigledno očekuju. Kako je istaknula, 'klimatske je promjene potrebno shvatiti ozbiljno jer se ni jedan narod sam za sebe ne može uhvatiti u koštac s klimatskim promjenama, već je potrebno zajedničko djelovanje i konkretne mjere koje se mogu nazvati i dugoročnim ulaganjem u opstanak'.

Petir je naglasila i svoju bojazan zbog nastanka migracija jer klimatske promjene ograničavaju resurse i ugrožavaju proizvodnju hrane.

- Sve više toplinskih valova, epidemija zaraznih bolesti i nestašica hrane pogađat će svijet u budućnosti - zaključak je znanstvenika održan nedavno u Atlanti gdje se raspravljalo o utjecaju klimatskih promjena na zdravlje ljudi.

Uputila je i na istraživanje koje je objavio Ured za ekonomska istraživanja u Massachusettsu o utjecaju klimatskih promjena na demografsku sliku.

- Napravili su istraživanje za SAD u kojem tvrde da je između 1931. i 2010. svaki vrući dan rezultirao s 1165 manje rođenih beba devet mjeseci kasnije - rekla je Petir.
Petir smatra kako bi se u okviru djelovanja Odbora trebalo razgovarati o konkretnim problemima te ponuditi konkretna rješenja.

- Fokusiranje rasprave na seksualna i reproduktivna prava nije odgovor na klimatske promjene i potrebe žena, kao niti na ono što nas očekuje u budućnosti. Moramo dati odgovore na konkretna pitanja kako pomoći onima koji su najugroženiji, sasvim sigurno jedna od mjera može biti i snažnije korištenje obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti. S obzirom na to da sam u nekim odborima izvjestiteljica na tu temu, svakako ću posebnu pažnju obratiti i na ulogu žena - zaključila je Petir.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: