Savez za Hrvatsku protiv sutrašnje proslave u Srbu

Predstavnici Hrvatske stranke prava (HSP) i dvjestotinjak pripadnika koalicijskog Saveza za Hrvatsku došli su iz cijele Hrvatske u Srb izraziti protest protiv sutrašnje proslave ustanka u tom mjestu jer smatraju da je to neprihvatljivo, nedemokratsko i anticivilizacijsko veličanje etničkog čišćenja i genocida nad nesrpskim stanovništvom na području istočne Like i jugozapadne BiH u Drugome svjetskom ratu.

boricevac1.jpg
Autor
Laudato/Hina
Fotograf
www.lika-online.com
Objavljeno:
 
26.07.2014 14:34

Srpsko narodno vijeće (SNV), Savez antifašističkih boraca i antifašista RH i općina Gračac sutra organiziraju proslavu godišnjice Dana ustanka naroda Like 27. srpnja u Srbu.

"Civilizacijski je nedopustivo slaviti ovaj događaj. Radi se o ustanku koji je bio posljedica sprege talijanskih fašista, četnika i komunista, jer je povijesna činjenica da su oni taj ustanak dogovorili 23. srpnja 1941. godine na željezničkoj postaji obližnjeg Otrića", rekao je danas u Srbu predsjednik HSP-a Danijel Srb, podsjećajući na žrtve.

U telefonskoj izjavi za Hinu kazao je da se oni neće pojaviti sutra na proslavi SABA i SNV-a u Srbu, nego su danas na dostojanstven način ukazali da ta proslava slavi pokolj nad Hrvatima. Podsjetio je da je tada hrvatsko stanovništvo iz Boričevca protjerano, a hrvatskih sela Brotnja i Krnjeuše (na BiH strani) više uopće nema.

Srb je u ime Saveza za Hrvatsku (HSP, HZ, HDSSB, ABH, A-HSS, OS, HRAST, ZZH) izrazio uvjerenje da je jasna politička poruka SNV-a, jednog od organizatora sutrašnjeg skupa, “da je moguće nekažnjeno ubijati Hrvate”, te da time “ostavljaju živom ideju o velikosrpskom ustanku i protiv današnje Hrvatske”.

Do 1990. u dotadašnjoj Socijalističkoj Republici Hrvatskoj 27. srpnja obilježavao se kao Dan ustanka naroda i narodnosti SR Hrvatske što je odredio ZAVNOH u kolovozu 1945. U samostalnoj Hrvatskoj, kao Dan antifašističke borbe obilježava se 22. lipnja, jer je na taj dan 1941., više od mjesec dana prije ustanka u Srbu, osnovan prvi Sisački partizanski odred u šumi Brezovica.

Predsjednik HSP-a Daniel Srb izjavio je Hinu da je danas u Srbu "pojedincima koji su sa strane remetili njihov prosvjedni skup uzvikivanjem 'Srbija, Srbija', poručio: 'Dok je nas živih - Srbija ovdje biti neće'".

Glasnogovornik zadarske Policijske uprave Elis Žodan rekao je da u Srbu nije bilo izgreda i da “nitko nije vikao Srbija, Srbija”.

"Naš šef osiguranja javnog skupa, koji je bio u Srbu neposredno uz prosvjednike, izričito tvrdi da nije bilo izgreda, da se nije čula nikakva pogrdna riječ, te da nitko nije vikao ‘Srbija, Srbija’", rekao je Hini Žodan.

Čelnici stranaka Saveza za Hrvatsku nedavno su pozvali Ministarstvo unutarnjih poslova da zabrani proslavu ustanka u Srbu 27. srpnja, a Vladu da putem institucija istraži zločine koje su tada počinili četnici i komunisti uz pomoć talijanskih fašista.

"Tog 27. srpnja 1941. u Srbu nije ustanička puška opalila u fašiste, nego su se na njezinu nišanu i pod četničkim nožem našli nedužni i nezaštićeni hrvatski civili koje su krvnici izmasakrirali, pobacali u jame", rekao je Srb na konferenciji za novinare 10. srpnja. Dodao je da je u razdoblju između travnja i 28. srpnja 1941. brutalno ubijeno i 350 hrvatskih katoličkih hodočasnika i bačeno u jamu Golubnjaču te dva katolička svećenika. Nakon toga, dodao je, u kolovozu 1941. stradalo je i selo Boričevac s oko 2200 stanovnika. Svi su protjerani, a oni koji nisu mogli napustiti selo su pobijeni ili živi spaljeni. Komunističke vlasti nakon rata nisu dopustile povratak protjeranim stanovnicima, pa čak ni onima koji su nakon progona otišli u partizane, naveo je Srb.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: