Sjećanje na žrtvu Vukovara za Hrvatsku

Dan je sjećanja na pad grada Vukovara, a 21. obljetnica žrtve grada za Hrvatsku obilježava se pod geslom "Vukovaru - ime sveto!". U 10.30 sati od vukovarske bolnice kreće Kolona sjećanja u dužini od pet i pol kilometara do Memorijalnog groblja žrtava Domovinskog rata, gdje će biti položeni vijenci i zapaljene svijeće. U Vukovar su pozvani i generali Ante Gotovina i Mladen Markač.

vukovar-s-Dunava.jpg
Objavljeno:
 
18.11.2012 00:00

Dan je sjećanja na pad grada Vukovara, a 21. obljetnica žrtve grada za Hrvatsku obilježava se pod geslom "Vukovaru - ime sveto!"

U 10.30 sati od vukovarske bolnice kreće Kolona sjećanja u dužini od pet i pol kilometara do Memorijalnog groblja žrtava Domovinskog rata, gdje će biti položeni vijenci i zapaljene svijeće. U Vukovar su pozvani i generali Ante Gotovina i Mladen Markač. Molitvu za sve žrtve iz Domovinskog rata kod središnjeg križa na Memorijalnom groblju predvodit će đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit Marin Srakić. Misu u 13 sati predvodi apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj nadbiskup Alessandro D´Errico, a propovijeda bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak. Svi građani Hrvatske pozvani su da u 18 sati u svojim kućama, stanovima i po svojim ulicama upale svijeće i na taj se način uključe u akciju "I u mom gradu Vukovar svijetli!".

Sjećanje na vukovarsku tragedije nastavlja se u ponedjeljak, 19. studenoga, u zapadnom dijelu grada, u Borovom naselju. Ispred ostataka nekadašnje ratne bolnice i skloništa "Borovo-commerce" prigodni program organiziraju "Vukovarske majke". Njima će se pridružiti "Žene u crnom" iz Beograda, koje se bore da prava istina o stradanju Vukovara i Hrvatske stigne i u Srbiju. Misu za sve poginule i nestale predvodit će dubrovački biskup Mate Uzinić. Posebno je dirljiv program na obalama Dunava u Borovu (selu) gdje su mučki ubijeni hrvatski branitelji i civili i bačeni u Dunav.

U utorak, 20. studenoga, obilježavanje se seli na Sajmište, gdje se 1991. godine nalazila zloglasna vojarna JNA i koncentracijski logor "Velepromet". Program trećeg dana obilježavanja organiziraju logoraši srpskih koncentracijskih logora. Misu za žrtve srpskih koncentracijskih logora predvodi vlč. Dejan Bubalo, župnik u Tordincima.

Završetak prisjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine za Hrvatsku bit će na Ovčari s prigodnim programom pod znakovitim nazivom "Mučenici Ovčare… Vječni su, kao zemlja koja ih pokriva!"

Bitka za Vukovar počela je 25. kolovoza, a završila je 18. studenoga 1991. slomom obrane grada koji je branilo oko 1.800 pripadnika Zbora narodne garde i policije te dragovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. vukovarsku brigadu. Do sloma obrane grada poginule su 1.624 osobe, a ranjeno ih je više od 2.500. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko pet tisuća zarobljenih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22 tisuće Hrvata i ostalih nesrba.

Na popisu zatočenih i nestalih osoba u Domovinskom ratu iz Vukovarsko-srijemske županije još je 436 hrvatskih branitelja i civila od kojih se većini svaki trag gubi upravo u Vukovaru 1991. Na širem području Vukovara su ekshumirane 1.232 žrtve agresije, od kojih 938 iz masovne grobnice na vukovarskom Novom groblju, 200 na Ovčari, a ostale u drugim dijelovima Vukovara i okolnim mjestima.

Hrvatski državni sabor donio je 1999. godine Odluku o proglašenju 18. studenoga Danom sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine, kojom je određeno na dostojanstven i primjeren način odati počast svim sudionicima obrane Vukovara - grada simbola hrvatske slobode.

Izvor: Laudato

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: