Stručni skup 'Skrb o žrtvama obiteljskog nasilja'

Kroz desetljeće rada Caritasova kuća za žrtve obiteljskog nasilja skrbila je za 404 žrtve .

56.jpg
Autor
czn.hr/Laudato/J.B.
Fotograf
czn.hr
Objavljeno:
 
20.04.2018 18:22

U povodu 10. obljetnice rada Caritasove kuće za žrtve obiteljskog nasilja u organizaciji Caritasa Zagrebačke nadbiskupije održan je Stručni skup 'Skrb o žrtvama obiteljskog nasilja' u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu na Kaptolu.

Osim Caritasa Zagrebačke nadbiskupije i Caritasove kuće, o žrtvama obiteljskog nasilja govorili su predstavnici Odjela za maloljetničku delinkvenciju PU zagrebačke, Centara za socijalnu skrb, Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, Caritasovog Obiteljskog savjetovališta, a svjedočanstvo je iznijela i bivša korisnica.

Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova o zabilježenom stanju, kretanju i obilježjima slučajeva nasilja u obitelji tijekom 2017. godine zabilježeno je 13153 prekršaja nasilničkog ponašanja u obitelji. Promatrajući odnos počinitelja i žrtve, najčešći počinitelji su bili bračni, izvanbračni te bivši partneri. Službene informacije Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku navode kako su centri za socijalnu skrb tijekom 2016.godine zaprimili ukupno 5255 obavijesti policije o intervenciji u obitelji, a u njihovoj evidenciji je ukupno zabilježeno 7852 slučajeva nasilja u obitelji, od čega je prema djeci počinjeno njih 1032, prema djeci i odraslima članovima 2583, a prema odraslim članovima obitelji 4237. Najveći broj počinitelja nasilja u obitelji je muškog spola.
U Kući za žrtve obiteljskog nasilja s korisnicama rade socijalna radnica, psihologinja i obiteljska savjetnica, a osigurava im se cjelovita psihosocijalna pomoć, provode se edukativne i kreativne radionice, radno-okupacijske aktivnosti, te aktivnosti sportskog, kulturnog i duhovnog sadržaja, izleti, ljetovanja, zimovanja te mogućnost dodatnog obrazovanja.

U suradnji sa Zagrebačkom županijom, Kuća za žrtve obiteljskog nasilja provodi projekt 'Obrazovanjem do sigurnosti' kroz koji se korisnice dodatno obrazuju za zanimanja tražena na tržištu rada: njegovateljice, gerontodomaćice, dadilje, pomoćne kuharice, pomoćne slastičarke, samostalne knjigovotkinje, računalne operaterke te informatičarke. Tim projektom je bilo obuhvaćeno 19 korisnica. U suradnji sa Zagrebačkom županijom proveden je i projekt 'I sadašnjost ima smisla' kojim je obuhvaćeno 15 žena i 19 djece.

Kuća za žrtve obiteljskog nasilja sudjelovala je u EU projektu  'Sigurno do posla s Dugom' u suradnji s Domom za djecu i odrasle žrtve obiteljskog nasilja 'Duga-Zagreb'. Također surađuje i s brojnim udrugama, lokalnom zajednicom, župnom zajednicom, zdravstvenim i obrazovnim ustanovama.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: