Sveti Lovro, đakon i mučenik († 258.)

Sveti Lovro jedan je od najpoznatijih svetaca. Slave ga i pravoslavni vjernici, anglikanci i luterani. Budući da se kiša meteora, zvana Perzeidi, događa otprilike u vrijeme njegova spomendana sredinom kolovoza, nazivaju se i "suze sv. Lovre". Posebno je slavljen u Rimu čiji je jedan od zaštitnika.

svlovro2.jpg
Objavljeno:
 
10.08.2012 00:00

Sveti Lovro jedan je od najpoznatijih svetaca. Slave ga i pravoslavni vjernici, anglikanci i luterani. Budući da se kiša meteora, zvana Perzeidi, događa otprilike u vrijeme njegova spomendana sredinom kolovoza, nazivaju se i "suze sv. Lovre".

Posebno je slavljen u Rimu čiji je jedan od zaštitnika.

Lovro je bio učenik pape Siksta II., koji ga je zbog njegovih mladenačkih vrlina, a osobito nevinosti, ljubio kao što otac ljubi najboljega sina te ga, unatoč mladoj dobi, uvrstio među sedmoricu uglednih rimskih đakona. Štoviše, stavio ga je kao protođakona svima na čelo. Iskazavši mu tako veliko povjerenje, Papa mu je prorekao da ga čeka teška borba za vjeru u Krista. A, to je nešto što mlado idealno srce samo poželjeti može. Papa mu je doslovno rekao: "Mene Gospodin štedi jer sam slab starac, no tebi je odredio slavnu pobjedu."

Nakon tih utješnih i ohrabrujućih riječi, Papa je rekao đakonu Lovri neka povjereno mu crkveno blago podijeli siromasima. On je to poslušao te pošao u Hipolitovu kuću, u kojoj je bila ubožnica za siromahe kojima  je već prije pomagao. Sve im je podijelio. Stoga je mogao za vrijeme Valerijanova progonstva, kad ga je sudac istražitelj upitao za blago Crkve, uprti prst u siromahe te reći: "Evo blaga Crkve!" Na to je bio mučen, izbičevan te na roštilju spaljen. Nalazeći se na tom užarenom strašnom mučilu, dobacio je okrutnom tiraninu: "Na jednoj sam strani pečen, okreni me na drugu!" Mučeništvo se sv. Lovre prema pouzdanim pisanim izvorima zbilo 10. kolovoza 258. godine.

Vrijeme je godišnjih odmora i tko zna kamo će nas sve put voditi i noge nositi, no i bez obzira putovali ili ne diljem Lijepe Naše, postoje biseri sakralnog graditeljstva posvećenih svetom Lovri, u koje ćemo tek nakratko i mi danas „ući“, jer riječ je o nezaobilaznom bogatstvu jednog naroda i svjedočanstva povezanosti u vjeri i kršćanskoj ustrajnosti na ovim prostorima.

Nezaobilazna je u našem hodu Trogirska katedrala sv. Lovre  koja je jedan od najznamenitijih trogirskih spomenika i UNESCO-ova zaštićena svjetska baština. Na ovoj su građevini uočljivi stilovi od romanike do baroka, a u njoj su i vrijedna umjetnička djela.  Gradnja katedrale počela je 1213. godine na temeljima ranokršćanske katedrale koju su uništili  Saraceni 1123. godine.  Rijetko tko ostaje ne impresioniran zvonikom koji je građen četiri stoljeća ili Portalom majstora Radovana.

Jedna od najstarijih crkvi posvećenih sv. Lovri u Hrvatskoj je u Požegi. Ujedno je jedna od najstarijih spomenika gotičke sakralne baštine. Glavna lađa sa svetištem izgrađena je krajem 13. i početkom 14. stoljeća.

Te crkve prisjećamo se danas i zbog, sada bl. Ivana Pavla II. Godine 1998. papa Ivan Pavao II. potvrdio je sv. Lovru za zaštitnika Požeške biskupije te je otada starodrevni svečev hram u Požegi kao crkva zaštitnika Biskupije postala nakon katedrale druga crkva po važnosti u Biskupiji. Ujedno je prigodom posvete crkve 1998. godine u glavni oltar ugrađena relikvija bl. Alojzija Stepinca kao drugog zaštitnika crkve i Biskupije.

Hrvatska je bogata sakralnom baštinom, zato se u ovom neobičnom tekstualnom hodu, vraćamo na Jadran, na zadarski Narodni trg. Tim trgom dominira Gradska vijećnica, ali na Trgu se nalazi i dobrim dijelom sačuvana predromanička crkvica sv. Lovre s atrijem iz 11. stoljeća u koju se ulazi kroz Kavanu sv. Lovre – nemojte propustiti stamenost tog prostora i sačuvan duh jednog naroda kroz deset stoljeća.

Izvor: Laudato/vjr

Fotogalerija
crkva-sv-Lovre-Zadar

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: