Svjetski stručnjaci u Zadru: Druga strana stvarnosti

Vrhunski stručnjaci iz svijeta ekonomije, politike i filozofije odlučili su svoje vrijeme posvetiti mladim ljudima - studentima i mladim profesionalcima kako bi im dali drugačije viđenje svijeta u odnosu na ono koje su navikli u hrvatskom društvu i to u ljetnoj školi "Temelji liberalne demokracije", u organizaciji Centra za obnovu kulture, koja je u ponedjeljak započela u Zadru.

studenti2.jpg
Objavljeno:
 
30.07.2012 00:00

Vrhunski stručnjaci iz svijeta ekonomije, politike i filozofije odlučili su svoje vrijeme posvetiti mladim ljudima - studentima i mladim profesionalcima kako bi im dali drugačije viđenje svijeta u odnosu na ono koje su navikli u hrvatskom društvu i to u ljetnoj školi "Temelji liberalne demokracije", u organizaciji Centra za obnovu kulture.

Naime, treća ljetna škola COK-a svečano je otvorena u prostorijama Sveučilišta u Zadru u ponedjeljak, 30. srpnja 2012. Na otvorenju ljetne škole, na kojoj sudjeluje 40-ak studenata i mladih profesionalaca, govorili su uime domaćina dr. Dijana Vican, prorektorica za znanost,tehnologiju, razvoj i materijalne resurse Sveučilišta u Zadru i Stjepo Bartulica, predsjednik COK-a.

Kako je istaknula dr. Vican, vrata Sveučilišta uvijek su otvorena za razvoj obrazovanja, osobito temi demokraciji kojoj svi težimo.

„Desetljećima je Hrvatskoj bila uskraćena mogućnost demokracije i potrebna je nova interpretacija prošlosti kao i nove informacije za budućnost“, poručila je dr. Vujica.

Predsjednik COK-a Stjepo Bartulica je otvarajući ljetnu školu istaknuo potrebu za ovakvom vrste dodatnog obrazovanja studenata i mladih profesionalaca kako bi od eminentnih stručnjaka uvidjeli važnost uključivanja u političku kulturu demokracije.  

„Temelji liberalne demokracije stoje na tri stupa koje čine političke institucije, slobodno tržište i kultura. U Hrvatskoj je na djelu nezrela demokracija. Izgleda da se političke institucije fokusiraju samo na proceduru, a ne donošenje odluka“, pojasnio je Bartulica.

Govoreći o slobodnom tržištu, Bartulica je rekao da što više država utječe na tržište, to će državu više približiti bijedi. Nadalje, društvo, prema njegovim riječima, određuje njezina kultura na što se često zaboravlja kao i na ulogu vjere u društvu, jer ona je dio svakog identiteta iako se danas ta činjenica pokušava prešutjeti.

Uvodno predavanje o povijesti liberalne demokracije održao je dr. Robin Harris, britanski povjesničar, publicist i novinar koji je radio i kao savjetnik Margaret Thatcher. U svom predavanju naglasio je činjenicu da je pojam slobode postojao prije pojave demokracije i da je to univerzalno dobro.

Na koji način funkcionira država i državni proračun govorio je Jose Pinera, čileanski ekonomist i intelektualac, u svijetu poznat kao izumitelj čileanskog privatnog mirovinskog sustava. Kako je istaknuo u svom predavanju, političari uglavnom daju obećanja o poboljšanju situacije države na račun budućnosti. Kako je ustvrdio, takav način uzimanja novaca od budućnosti samo vodi državu u sve veći dug. 

Prvi dan zaključio je dr. Remi Brague, profesor filozofije i religije na pariškom sveučilištu Sorbonni govoreći o povijesnom nastajanju Europe. Prema njegovom mišljenju, europska kultura nema svoje korijene u Europi već u Ateni, koja se prije nije smatrala dijelom Europe, i Jeruzalemu. Naime, Brague pojašnjava mit o rimskoj kulturi koja ja zapravo posuđivala dijelove iz drugih kultura. 

„Kultura koju danas baštinimo je izmišljena, preuzeta iz drugih kultura. Ljudi su svoju kulturu izmislili kako bi bilo ugodnije živjeti“, istaknuo je u uvodnom predavanju  dr. Brague. 

Predavanja se održavaju svakom danom od 9 do 13 sati u prostorijama zadarskog Sveučilišta, a diskusije se održavaju navečer.  Posebna gošća ljetne škole je Tatjana Cameron Tajči koja će se u petak, 3. kolovoza 2012., susresti sa sudionicama ove škole.

Ljetna škola „Temelji liberalne demokracije“ završit će u subotu, 4. kolovoza 2012.

Izvor: Laudato

Fotogalerija
f1
f2-2
f3
f4
f5
f6
f7
f9
f10
f8

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: