"U ime obitelji" - Hrvatska nakon referenduma

"Ova je inicijativa pokazala da u Hrvatskoj među građanima postoji visoki stupanj konsenzusa oko toga da je brak zajednica žene i muškarca, da je ta zajednica temelj obitelji, a da je obitelj temelj društva", istaknula je dr. Željka Markić u razgovoru za talijanski portal La Nuova Bussola Quotidiana.

ze_ma.jpg
Autor
www.lanuovabq.it/Laudato
Fotograf
www.novilist.hr
Objavljeno:
 
05.02.2014 12:27

Dr. Željka Markić, predvodnica građanske inicijative “U ime obitelji”, koja je u Hrvatskoj pokrenula referendum o braku kao isključivoj zajednici jednog muškarca i jedne žene, bila je novinarka i izvjestiteljica za ugledne talevizijske kuće u Hrvatskoj i inozemstvu, a trenutno sa suprugom vodi firmu koja djeluje na području medicine. Majka četvorice sinova, oduvijek je aktivna na području katoličkog udruživanja koje se bavi obitelji. Osim toga, bila je prva predsjednica stranke katoličkog opredjeljenja Hrast.

Razgovor donosimo s portala La Nuova Bussola Quotidiana:

Kako ste došli do odluke predložiti prikupljanje potpisa za taj referendum?
Nova hrvatska Vlada, socijal-demokratska koalicija, već je u prvoj godini svog mandata pokazala da ju ne zanima bavljenje poslom koji su joj građani povjerili na parlamentarnim izborima – rješavanje gospodarskih problema i unaprijeđenje upravljanja zamljom – na boljitak svih svojih građana, već nametanje ideologije. U prvoj novoj školskoj godini svog mandata uveli su u sve državne škole – osnovne i srednje – spolni odgoj koji je bio nestručan, neprilagođen dobi i ideološki obojen. Imajte na umu da je u Hrvatskoj 97% posto škola državno. To znači da su praktički sva djeca u Hrvatskoj bila izložena izuzetno nekvalitetnom programu koji je kasnije Ustavni sud proglasio protuustavnim. Ovakvo ponašanje vlade i događanja u Francuskoj, zemlji duge demokratske tradicije gdje smo vidjeli kako Vlada potpuno ignorira prosvjede milijuna svojih građana, i lijevih i desnih političkih svjetonazora i otkroira izjednačavanje istospolne veze i braka, zabrinuli su nas. Odlučili smo vidjeti koji bi to bio demokratski, pravni mehanizam kojim bismo mogli unaprijed, bez prosvjeda, provjeriti kako hrvatski građani, hrvatsko društvo vide pitanje braka. Pokazalo se da je referendum najdemokratskiji način, iako su uvjeti za pokretanje građanskog referenduma bili iznimno zahtjevni.

Prikupiti 750.000 potpisa, 20% izbornog tijela - to je kao da je u Italiji potpisalo 11 milijuna osoba - u samo dva tjedna, i to u ozračju prijetnji, zastrađivanja i nasilja, već je to bio izvanredan uspjeh…
Ne samo da je 20% biračkog tijela u Hrvatskoj dalo svoj potpis i identifikacijski broj na više od 2,000 mjesta gdje su se mogli potpisati, oni su to učinili, kao što ste rekli, u samo 2 tjedna, kao što traži hrvatski zakon o referendumu. To im je omogućilo više od 6,000 volontera koji su 14 dana na mjestima izjašnjavanja birača, koja su unaprijed morala biti prijavljena policiji, stajali na raspolaganju građanima kako bi imali priliku reći žele li referendum s pitanjem: “Jeste li za to da se u Ustav RH unese odredba po kojoj je brak životna zajednica žene i muškarca?”.

Kako ocjenjujete stav predsjednika Republike Josipovića, koji je javno podupro vaše protivnike?
Prema Ustavu je dužnost predsjednika RH predstavljati sve hrvatske građane u zemlji i inozemstvu. Na žalost, predsjednik je tu dužnost prestao obavljati kad se, suprotno Ustavu i preporukama venecijanske komisije, svrstao “protiv” braka kao zjednice žene i muškarca. Jako smo razočarani činjenicom da je predsjednik aktivno lobirao protiv referendumskog pitatanja, na taj način ukidajući neutralnost državnih institucija. Na sam dan referenduma predsjednik Josipović se na naslovnici dnevnih novina osvanuo rečenicom “Ja ću glasati protiv, a vi?”. No, odgovor građana brzo je uslijedio – anketa o njegovoj popularnosti koju je proveo najgledaniji TV dnevnik pokazala je da je sa ocjene 5 pala na ocjenu 3,6. Usuđujem se reći, zasluženo.

Kako ocjenjujete stav lijevo orijentirane Vlade u odnosu na referendumsko pitanje?
Građanska inicijativa “U ime obitelji” koja je pokrenula zahtjev za referendum okupila je ljude različitih svjetonazora i političkih stavova. Neke su ankete pokazale da 30-40% građana koji su glasači SDP-a (Socijal-demokratske partije) traži ustavnu zaštitu braka kao zajednice žene i muškarca, te oko 85% glasača desnih stranaka. Građansku inicijativu poduprle su sve vjerske zajednice – katolička (najveća u Hrvtskoj kojoj pripada 86%stanovnika), ali i sve manjinske – pravoslavna, muslimanska, židovska, protestantske crkve. Ova je inicijativa pokazala da u Hrvatskoj među građanima postoji visoki stupanj konsenzusa oko toga da je brak zajednica žene i muškarca, da je ta zajednica temelj obitelji, a da je obitelj temelj društva. Isto tako, pokazalo se da je aktualna vlast 100% protiv braka kao zajednice žene i muškarca. Svi su se ministri u Vladi izjasnili protiv. Aktualna je Vlada zloupotrebljavala javni prostor, medije koje kontrolira (npr. jedan od dva najveća dnevna lista dužan je više od milijardu kuna poreza i drugih dugovanja) kako bi nametala svoj ideološki stav. To je u demokraciji nedopustivo. Posjetilo nas je na vrijeme komunističkog totalitarizma iz kojeg smo mislili da smo izašli prije više od dvadeset godina.

Optuživalo Vas se da želite uvesti diskriminatornu odredbu u odnosu na homoseksualce.
U nedostatku argumenata Vlada i mediji koji funkcioniraju kao propagandna mašina, a ne kao izvor točnih informacija neprekidno su ponavljali dvije neistine – da je ustavno definiranje braka kao zajednice žene i muškarca diskriminatorno i da je pravo osoba koje odabiru homoseksualni životni stil na izjednačavanje njihove veze s brakom ljudsko pravo. Niti jedno niti drugo nije točno. I konvencija UN-a o ljudskim pravima kaže da je brak zajednica žene i muškarca i Europski sud za ljudska prava više je puta presudio da se ne radi o ljudskom pravu. A je li nešto diskriminatorno određuje Zakon protiv diskriminacije. U Hrvatskoj, kao i u većini drugih zemalja, taj zakon kaže da čak i kad bi se nekoga stavljalo u nepovoljniji položaj u pitanjima braka i obitelji – to nije diskriminacija. Ta je odredba dio zakona upravo kako bi se osigurala zaštita djece prilikom posvajanja – odnosno kako bi država imala pravo dati prednosti onim bračnim parovima koje smatra najpodesnijima za posvajanje djece.

Zbog kojih ste razloga uskratili javnoj televiziji, HRT-u, i drugim novinskim kućama, akreditaciju za komentiranje rezultata iz mjesta odakle je Vaš stožer pratio rezultate?
Smatrali smo da je jako važno poslati jasnu poruku javnosti kako velik dio medija nije služio građanima omogučujući im da donesu informiranu odluku o referendumskom pitanju. Osobito nas je zabrinula pristranost javne televizije, HRT-a koja je u vlasništvu države i koja kao javni servis ima obavezu građanima davati potpune i nepristrane informacije. Naša preliminarna analiza programa HRT-a mjesec dana prije referenduma pokazala je da je 75 posto programa bilo protiv braka kao zajednice žene i muškarca, 15 posto neutralno, a 10 posto za. Zastrašujuća pristranost medija koji je u vlasništvu Parlamenta, kontroliran od aktualne Vlade.

Smatrate li da rađanje snažnog katoličkog laikata spremnog suočiti se sa izazovima današnjeg društva treba pripisati i podstreku danom dolaskom na vlast Milanovića i njegovom programu etičke revolucije zapaterovskog soja?
U bivšim komunističkim zemljama pošteni ljudi nisu se uključivali u jedinu političku stranku – komunističku partiju – koja je vodila totalitarni sustav. Dio tog mentaliteta, neuključivanja u politiku zadržao se i danas. Agresivno nametanje ideologije i ograničavanje osobnih sloboda te kontrola medija dovela su do aktiviranja velikog broja pratkičnih vjernika koji su bili najaktivniji u borbi protiv komunizma i koji su i zaslužni za slobodu i demokraciju u Hrvatskoj. Sigurno je da je aktualna Vlada koju predvodi politička stranka koja je pravna sljednica komunističke partije, doprinijela aktiviranju velikog broja nas građana u zaštiti naših vrijednosti. To su općeljudske vrijednosti koje ne napada nitko tko želi demokraciju i poštuje slobodu ljudi.

Ne smatrate li da je prijedlog zakona o registriranom partnerstvu nedavno predložen od strane Vlade način bojkotiranja volje hrvatskog naroda izraženog rezultatom referenduma? Iako se ne zove brak, ono što je predviđeno tim prijedlogom zakona u pravom smislu riječi predstavlja brak između osoba istog spola, s jednakom ceremonijom pred matičarom…
Da, imate pravo, to je doista žalosno, pravno nedopustivo izigravanje volje građana. Hrvatski su građani na referndumu u visokom postotku rekli da je brak zajednica žene i muškarca. Pridruživanje atributa te zajednice drugoj, sadržajno potpuno drugačijoj zajednici, predstavlja kršenje Ustava, najvišeg pravnog akta naše zemlje. Očekujemo da saborski zastupnici neće prihvatiti ovakvo izigravanje demokracije.

Talijanski Parlament mogao bi uskoro donijeti zakon protiv takozvane homofobije, na temelju kojeg bi se svaka obrana prirodnog braka između muškarca i žene ili protivljenje usvajanju djece od strane homoseksualnih parova mogla smatrati činom homofobije i biti kažnjena. Nije li to znak da se u Italiji i u cijelom svijetu priprema žestoka gender-diktatura u kojoj nama kršćanima neće biti moguće ispovijedati svoju vjeru i pogled na svijet i čovjek?
Radi se o ograničavanju temeljnih ljudskih sloboda. Baš oni koji govore da se zalažu za ljudska prava krše pravo mišljenja i govora. Pravo vjerskih sloboda i pokušavaju nametnuti diktaturu relativizma. Ova je diktatura jednako opasna kao i ona koju se provodi oružjem i opresivnim aparatom. Ako se donese takav zakon, to je samo jedan korak u smjeru nametanja nove ideologije koja se onda nameće svima i svugdje. Cilj ovakvih zakona koji tvrde da se bore protiv homofobije u stvari je osiguravanje privilegija za određeni životni stil. To je potpuno nespojivo sa demokracijom. U mnogim zemljama građani se bude i traže poštivanje njihovih vrijednosti. Nadam se da će se ovaj pozitivni trend nastaviti u Hrvatskoj i pokrenuti u Italiji. Spomenuli ste vjernike – talijanska je Crkva dala mnoge svece koji i danas nadahnjuju i štite katolike širom svijeta. Ako su svojim zagovorom pomogli nastojanja Hrvata koji su im se molili, kako li će tek zagovarati nastojanja svog, talijanskog naroda.

Je li djelovanje inicijative U ime obitelji završeno pobjedom na ovom referendumu ili će se nastaviti, i u tom slučaju s kojim ciljevima? Na primjer, hoće li se nastaviti bitka protiv pokušaja ministra obrazovanja Jovanovića da nametne školama seksualnu indoktrinaciju u gender stilu, koju sam ministar drži da bi bilo jedini način da se izbjegne uspjeh na referendumu?
Naše djelovanje je tek počelo. Ustavna zaštita braka predstavlja prvi korak u postavljanju vrijednosnog okvira. Hrvatska je prije manje od 20 godina izašla iz rata u kojem su deseci tisuća ljudi dali svoj život, najvrijednije što imaju, da bismo mi bili slobodni. Mnogi mladi koji su se uključili u ovu inicijativu – zalažući se za demokraciju i pravo građana da odlučuju o društvu u kojem žive – pokazuju da razumiju da je naš narod platio visoku cijenu kako bismo bili slobodni. Previsoku da bismo danas dopustili da nam se nameće ideolgija upakirana u lažnu znanost i lažna ljudska prava. Vrijeme je da se svi založimo za ono što nam je vrijedno.

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: