Uključite se u javnu raspravu oko programa građanskog odgoja!

Građanski odgoj od jeseni postaje obavezan predmet za učenike šestih razreda osnovne škole, a godinu nakon toga priključit će im se i učenici sedmih razreda osnovne i prvog razreda srednje škole, da bi do školske godine 2016./17. u program bili redovno uključeni i učenici osmog razreda osnovnih te drugog razreda srednjih škola.

skola.jpg
Autor
Laudato
Fotograf
www.jutarnji.hr
Objavljeno:
 
28.04.2014 11:05

Kao obvezan predmet provodit će se jedan školski sat tjedno, ili ukupno godišnje 35 sati. U svim ostalim razredima, to jest od prvog do petog razreda osnovne te u trećem i četvrtom razredu srednje škole teme iz građanskog odgoja i obrazovanja provodit će se međupredmetno, odnosno, implementirani u ostale predmete.

Udruga Glas roditelja za djecu izrazila je neslaganje s načinom na koji Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta uvodi građanski odgoj u škole. Upozorili su da je nakon neuspjelog projekta zdravstvenog odgoja, građanski odgoj nova platforma za nametanje ideologije.

„Iz brojnih primjera možemo zaključiti da cilj Ministarstva, pa i aktualne Vlade, nije dobrobit djece i prosperitet društva, već podilaženje raznim interesnim skupinama: lijevo-liberalnim udrugama (kroz građanski odgoj), farmaceutskom lobiju (kroz zdravstveni odgoj), nakladnicima kojima odgovara ministrova odluka o uvođenju novih udžbenika što će ozbiljno udariti po džepu roditelja i slično“, istaknula je udruga GROZD u priopćenju.

Iako su autori i Ministarstvo uvjereni da im ovaj projekt ne može pasti na Ustavnom sudu, Ladislav Ilčić iz Grozda upozorava da se i ovaj put koristi neprimjerena literatura.

"Priručnik “Spol i rod pod povećalom” neprihvatljivi su. Ide se opet s istim konceptom, nameće se učenicima obvezni predmet koji ima određen sustav vrijednosti i svjetonazor koji ne mora biti prihvatljiv svima", istaknuo je Ilčić te upitao ministra Željka Jovanovića kako to da nema novca za pripremu učenika za natjecanja iz matematike, kemije i drugih predmeta, a ima za uvođenje novog obveznog predmeta. Ilčić kaže da će, kad vide program, odlučiti hoće li tražiti ocjenu ustavnosti ili ne.

Na stranici ministarstva www.mzos.hr otvorena je i javna rasprava te svi koji žele mogu svoje komentare dati do 26. svibnja.  

Nakon javne rasprave od lipnja kreće analiza i objava sažetka javne rasprave, na temelju koje će 30. lipnja biti objavljen nastavni plan i program, a potom će uslijediti priprema učenika i nastavnika za provedbu GOO-a.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: