Zagrebačkoj nadbiskupiji poklonjene relikvije blaženog Karla Austrijskog

Relikvije blaženoga Karla Austrijskog poklonjene su Zagrebačkoj nadbiskupiji, na njegov spomendan i desetu obljetnicu njegove beatifikacije, u utorak 21. listopada, uz svečano euharistijsko slavlje koje je u zagrebačkoj prvostolnici predvodio zagrebački pomoćni biskup mons. Ivan Šaško.

DSCF9282.JPG
Autor
Mateja Potroško/Laudato
Fotograf
Laudato
Objavljeno:
 
22.10.2014 16:11

Prije početka mise, predsjednik Hrvatske udruge za beatifikaciju kraljice Zite, Claude Grbeša pozdravio je okupljene vjernike. Ta je Udruga osnovana „kako bi promovirala klauzu beatifikacije službenice Božje Zite, zadnje carice Austrije i Hrvatske kraljice, supruge blaženoga Karla, te zbog molitve i rada na posveti bračnih parova i obitelji u suvremenom svijetu“, rekao je njezin predsjednik Claude Grbeša.

„Relikvijar je dar Hrvatske udruge za beatifikaciju kraljice Zite Zagrebačkoj nadbiskupiji te će s relikvijama blaženoga Karla biti pohranjen u riznici zagrebačke prvostolnice, dok se ne uredi oltar u Crkvi svete Katarine na Gornjem gradu gdje će relikvije biti stalno izložene“, rekao je predsjednik Udruge za beatifikaciju kraljice Zite.

U crkvi svete Katarine, od listopada 2004. godine, a na inicijativu jedne male skupine hrvatskih vjernika koji su hodočastili u Rim na beatifikaciju blaženoga Karla, svake se godine slavi spomendan tog hrvatskog blaženika. Tokom ovih godina mise je služio prečasni dr. Stanislav Vitković, ujedno i duhovnik Udruge, koji je ovih dana nenadano preminuo.

Carsku i kraljevsku kuću Habsburg-Lothringen u zagrebačkoj katedrali zastupala je nadvojvotkinja Anne Gabrielle Austrijska, udovica nadvojvode Rudolfa, najmlađeg sina blaženog Karla Austrijskog i službenice Božje Zite od Bourbon-Parme koja je predala relikvije blaženog Karla biskupu Šašku.

„Počašćeni smo Vašim dolaskom u naš grad, grad koji dobro poznajete, budući da ste u njemu više puta boravili dok ste bili uključeni u humanitarne pomoći Hrvatskoj i susjednoj Bosni i Hercegovini za vrijeme domovinskog rata“, rekao je predsjednik Udruge za beatifikaciju kraljice Zite, obraćajući se nadvojvotkinji Anne Gabrielle.

Govoreći o Udruzi i blaženom Karlu, predsjednik Grbeša je napomenuo kako sveti Ivan Pavao II. nije slučajno, kao datum sjećanja na blaženika, objavio dan njegova vjenčanja s princezom Zitom od Bourbon-Parme, 22. listopada 1911. godine, umjesto dana njegova rođenja na nebo što je inače uobičajeno. „Molimo se stoga da službenica Božja Zita bude poput supruga Karla uzdignuta na čast oltara kako bi zajedno postali uzor ljubavi i vjernosti za bračne parove“, rekao je Grbeša.

Započinjući misno slavlje, biskup Šaško se zahvalio Udruzi i nadvojvotkinji Anne Gabrielle Austrijskoj: „To je vrijedan dar koji prepoznajemo i koji želimo nastaviti nositi u svome životu.“

„Pred nama su relikvije kršćanina, supružnika, oca obitelji, vladara, čovjeka iznimna života o kojemu je, sada sveti, papa Ivan Pavao II. u slavlju beatifikacije rekao: 'Odlučujuća zadaća kršćanina sastoji se u tome da u svemu traži Božju volju i da po noj djeluje. Tomu se izazovu državnik i kršćanin Karlo svakodnevno izložio. Od početka je car Karlo svoju službu vladanja shvaćao kao sveto služenje svojim narodima. Ozbiljno je nastojao slijediti kršćanski poziv na svetost i u političkome djelovanju. Neka nam svima bude uzor, osobito onima koji danas u Europi nose političku odgovornost.“, rekao je biskup Šaško citirajući svetog Ivana Pavla II.

„Papa je to izrekao 3. listopada 2004. godine. Taj je datum nama hrvatskim vjernicima osobito drag, jer je također 3. listopada, samo šest godina ranije, blaženim proglašen i kardinal Alojzije Stepinac. Uz njihove živote treba promatrati i blaženoga Ivana Merza. Kako li je samo lijep taj trolist blaženika koji su osjetili istu snagu trpljenja i nemira svjetskoga rata“, rekao je biskup Šaško.

Govoreći o evanđelju u kojem Isus iznosi prispodobu o mudrom i ludom čovjeku koji grade svoje kuće na stijeni odnosno pijesku, biskup je rekao: „Želja da se izgradi kuća, dom, zajednička je i mudrima i bezumnima. Kuća označuje mjesto zaštićenosti, sigurnosti, odmora, osjećajnosti, ljubavi. I ne postoji čovjek koji ne bi želio ta dobra. Ipak, onaj tko je mudar računa na moguće nevrijeme, na budućnost koju površan čovjek ne razmatra.“

„Put koji je duži, ali svladavan s poštivanjem Boga, sa sviješću da je čovjek prolazan i da nije gospodar ni dara života ni drugih ljudi, takav put uvijek traži i želi dublje spoznati Boga. On želi biti pobožnik, živjeti po Božju, stavljajući svoj život u svjetlo Božjih zapovijedi. Mudar čovjek pokušava učiti pouzdavati se u Boga. Zbog toga je i njegova molitva prožeta zahvalnošću za Božju prisutnost“, rekao je biskup Šaško.

„Životopis Isusovih učenika ispunjen je riječju "činiti". Njihova su djela duboko ukorijenjena u Božjoj riječi. Upravo to pronalazimo u životu blaženoga Karla. Tražio je Božju volju u svemu, da bi po njoj djelovao. A Božja volja u njegovu životu nije bila lako razlučiva. Česte su bile kušnje, bujice, udari, ali nije bio navezan na pijesak ljudskosti, nego na postojanost Božje prisutnosti. I danas, dok osjećamo potrebu za uporištima, za čvrstoćom; kada izgleda da je toliko toga poljuljano, ne smijemo zaboraviti Boga. Kao vjernici u hrvatskome smo društvu pozvani čuvati spomen na ono što je veliko u našemu narodu i što je očuvalo sigurnost duhovne građevine“, naglasio je biskup Šaško.

Biskup Šaško blaženika Karla istaknuo je i kao primjer dobrog političara: „Rijetki su ljudi u suvremenoj povijesti živjeli Evanđelje noseći zemaljsku vlast. Zato je Karlov primjer dragocjena pomoć svima koji danas misle da je nepotrebno ili da je nespojivo biti dobar kršćanin i biti političar. Stav koji je odražavao vrijedi i danas; način na koji je služio primjenjiv je i danas, jer nema života u kojemu ne bi bilo mjesta za svetost. Ona počinje nesebičnošću, poniznošću i prepoznavanjem Božjih darova u vlastitome i u tuđim životima.“

„Svaki čovjek ima komadić moći za koju je odgovoran i kojom može služiti nemiru ili miru.Sigurno da na prvome mjestu vidimo one koji nose odgovornost za cijelu društvenu i državnu zajednicu, ali tiče se svakoga od nas. Jer ta zajednica nije prepuštena nekoj profesiji, nego je njezina ljepota u ljubavi članova te zajednice i spremnosti na sebedarje“, dodao je biskup Šaško.

Nakon homilije slijedile su molitve vjernika na više jezika koje su izrekli profesorica i spisateljica Tuga Tarle, član Udruge za beatifikaciju Ivan Mirnik, barun Nikola Adamovich Čepinski, bivši veleposlanik Malteškog reda u Republici Hrvatskoj, a koji je bio jedini Hrvat koji je sudjelovao u svojstvu viteza Reda Zlatnog runa čiji je jedno vrijeme veliki meštar bio upravo bl. Karlo Austrijski te njegov sin Nikola Adamovich Čepinski mlađi.

Na kraju mise biskup Šaško je pred relikvijama predvodio molitvu blaženom Karlu Austrijskom, a potom su vjernici mogli iskazati čast relikvijama.

Slavlje su svojom prisutnošću posebno uzveličale hrvatske povijesne postrojbe Sinjski alkari, Zrinska garda – Čakovec, Varaždinska građanska garda, Karlovačka građanska garda, Turopoljski banderij i Kliški uskoci. Liturgijsko pjevanje predvodio je mješoviti katedralni zbor.
 

Fotogalerija
DSCF9251
DSCF9268
DSCF9286
DSCF9290
DSCF9297

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: