predstavljanje dvoknjižja: ''Otkopana istina Širokog Brijega'' i ''Od Širokog do Bleiburga i nazad''

Da su ove knjige doprinos spašavanju hrvatske povijesti mišljenja su mnogi stručnjaci i povjesničari vjerujući kako će one biti izvor za proučavanje šire problematike s kraja Drugog svjetskog rata te kako će zacijelo poslužiti povjesničarima za stvaranje novih radova.

Untitled-1.jpg
Autor
Laudato/D.T.
Fotograf
Laudato
Objavljeno:
 
27.01.2018 09:26

U organizaciji Povjerenstva za grobišta Drugoga svjetskog rata i poraća Grada Širokog Brijega, Vicepostulature postupka mučeništva 'Fa Leo Petrović i 65 subraće' i Matice Hrvatske – ogranak Široki Brijeg, predstavljeno je dvoknjižje: ''Otkopana istina Širokog Brijega'' i ''Od Širokog do Bleiburga i nazad''. Knjige su plod osmogodišnjega istraživačkog rada Povjerenstva na prikupljanju vjerodostojnih informacija utemeljenih na autoriziranim iskazima svjedoka. Sadržaj knjiga govori o stvarnim i javnosti do sada nepoznatim događajima s kraja Drugoga svjetskog rata i poraća na Širokom Brijegu i Križnom putu.

 
- Iz ovih knjiga saznati ćemo povijest Širokog Brijega s kraja Drugog svjetskog rata, o zločinima koji su učinjeni. Konkretno na Širokom Brijegu otkrili smo 161 grobište koje smo prikazali u knjizi ''Otkopana istina Širokog Brijega'' a u drugoj knjizi smo prikazali križni put naših očeva i djedova koji su prošli od Širokog Brijega do Bleiburga – rekao je Pero Kožul, glavni urednik dvoknjižja.

Gradonačelnik Širokog Brijega, Miro Kraljević,  kazao je kako se intenzivno radilo da se zabilježi ne tako davna povijest, kako ne bi mlade generacije zaboravile svoju povijest te da neki drugi ne bi govorili kako su to bila dobra vremena i režimi. 

- Tko pročita ova dvije knjige više će znati o bližoj povijesti, koji mnogi nažalost ne razumiju pa etiketiraju krajeve, narod i ljude sa ružnim etiketama. Kad sam bio mlađi nisam moga ni zamisliti da je to tako bilo, ali kad vidite ovako u jednoj knjizi, čovjek se zapita je li to tako trebalo biti – rekao je gradonačelnik Širokog Brijega.

Prema podatcima Povjerenstva na prostoru Širokog Brijega na temelju osam godina istraživanja, 278 uzetih iskaza (svjedočenja) od 225 svjedoka, te drugih prikupljenih podataka, s prostora Širokog Brijega u Drugom svjetskom ratu stradalo je 2.165 žrtava. A kad su jugokomunisti osvojili Široki Brijeg napravili su oko 330 što većih, što manjih, stratišta i grobišta. Tijekom godina, u šutnji i krišom, obitelji su same iz nekih otkopali posmrtne ostatke svojih najbližih.

 - Druga knjiga ''Od Širokog do Bleiburga i nazad'' sastoji se os svjedoka koji su mahom iz Širokog Brijega, ali ima i  svjedoke iz Mostara, Kupresa, Sinja, a na kraju je sve začinilo svjedočenje jednog partizana iz Kaštela koji je svjedočio o ubojstvu jednog našeg franjevca na obroncima iznad širokog Brijega. Ovo je materijal koji će šokirati i one najtvrđe ali  i one koji su više znali o ovom razdoblju. Ove priče je netko morao staviti na papir i predočiti hrvatskoj javnosti  da naš narod koji premalo zna, da konačno sazna razmjer partizansko-komunističkog zločina – izjavio je Velimir Mabić, autor knjige ''Od Širokog do Bleiburga i nazad''.

Da su ove knjige doprinos spašavanju hrvatske povijesti mišljenja su mnogi stručnjaci i povjesničari vjerujući kako će one biti izvor za proučavanje šire problematike s kraja Drugog svjetskog rata te kako će zacijelo poslužiti povjesničarima za stvaranje novih radova. 
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: