Đakovačko-osječka nadbiskupija pomaže roditeljima i adolescentima

"Imati dijete adolescenta" i "Različiti načini rješavanja sukoba" teme su koje je stručni tim Bračnog i obiteljskog savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije izložio, 4. prosinca, na sastanku roditelja i učenika 7. razreda osječke OŠ "Mladost". Sastanak su inicirale razrednice koje ističu da je škola odgojna ustanova, ali uz znanje, one žele djecu odgojiti za život, osvijestiti ih za moralno i ćudoredno ponašanje te olakšati i učenicima i roditeljima burno razdoblje.

osijek2.jpg
Objavljeno:
 
06.12.2012 00:00

"Imati dijete adolescenta" i "Različiti načini rješavanja sukoba" teme su koje je stručni tim Bračnog i obiteljskog savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije izložio, 4. prosinca, na sastanku roditelja i učenika 7. razreda osječke OŠ "Mladost".

O adolescenciji kao vremenu rasta i razvoja te tjelesne, psihičke i duhovne promjene za djecu te vremenu briga i zabrinutosti za roditelje, govorio je doktor psihologije vlč. Josip Bošnjaković. Za to vrijeme, s učenicima su o napadu, izbjegavanju, popuštanju ili suradnji kao načinima rješavanja sukoba razgovarale teologinje Elizabeta Matuzović i Jelena Budrovac, pedagoginje Mira Vego i Jelena Balić te psihologinja Ana Jurić.

Ovakav roditeljski sastanak na kojem su ovog puta, uz roditelje, sudjelovali i učenici, održan je na inicijativu razrednica sedmih razreda: Brankice Majdiš, Snježane Majsterić i Edite Maršić. Razrednice ističu kako je škola odgojna ustanova, ali uz znanje, one žele djecu odgojiti za život, osvijestiti ih za moralno i ćudoredno ponašanje te olakšati i učenicima i roditeljima burno razdoblje tijekom kojega djeca postaju odrasli ljudi.

Dr. Bošnjaković pojasnio je da adolescent neizbježno zahtijeva promjenu načina života cijele obitelji. Kako će se ovo razdoblje odvijati u jednoj obitelji zavisi od toga na koji način su djeca proživljavala ostala razdoblja svog života, od rođenja do sadašnjeg trenutka. Vrlo je važno pravovremeno opažanje promjena kao i njegovanje vrijednosti razgovora koji adolescente potiče na izgradnju zdrave osobnosti, autonomije i slobode.

"U vrijeme gospodarske krize i materijalne oskudice ponovno nam se pruža prilika okrenuti se vrijednostima koje su stavljene sa strane", rekao je predavač i potaknuo na osvješćivanje vrijednosti slobodnog vremena provedenog s obitelji, slušanja drugih, izricanja vlastitih osjećaja i viđenja stvari, vrijednosti vremena kada osluškujemo što to djeca poručuju verbalnim i neverbalnim putem. Čovjek ima sposobnost duha, a u prostoru duha otvara se prostor za ljubav, najvrjedniju krepost koju jedna obitelj može prenijeti na djecu. Potrebno je zaraziti djecu iskrenom ljubavlju, a za to je nužno vrijeme, s namjerom odvojeno vrijeme poklonjeno najbližima. Došašće je prilika zaustaviti se pred svojim životom i pitati kuda idem te što kao roditelj mogu učiniti za svoje dijete, istaknuo je Bošnjaković i poručio: "Danas se u obiteljima više daje vrijednost ljubavi, nego normama i pravilima života, a autoritet se postiže dosljednošću, transparentnošću i iskrenošću."

Što je za njih sukob, koje emocije izaziva te kako se ponašati u sukobu sedmaši su, po završetku rada u radionicama, uz pomoć plakata i glume, prezentirali svojim roditeljima. Između ostaloga, učenici su zaključili: "Sukob je psihičko i fizičko nasilje među vršnjacima. Strpljenje je moć, a sukob se rješava kompromisom."

Izvor: IKA

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: