Sakralna baština Zagrebačke nadbiskupije u Muzeju za umjetnost i obrt

Postav od ukupno 90-ak izložaka čine i oltarne cjeline ili njihovi dijelovi, koji su posuđeni iz Dijecezanskoga muzeja Zagrebačke nadbiskupije, Nadbiskupskog dvora te više župnih crkava i kapela Zagrebačke nadbiskupije.

sakralna-umjetnost.jpg
Autor
zg-nadbiskupija.hr/Laudato/I.D.
Fotograf
zg-nadbiskupija.hr
Objavljeno:
 
17.03.2016 09:42

''Figura i ornament: Barok - Johannes Komersteiner i njegov krug" naziv je izložbe koja je otvorena u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu. Autorica koncepcije izložbe, muzejska savjetnica Nela Tarbuk ističe da je riječ o prvoj monografskoj izložbi o jednom kiparu 17. stoljeća.

- To je naša kulturna baština koja pokazuje kakve smo majstore imali. Majstore o kojima se nažalost malo zna - rekla je Tarbuk.

Istaknula je kako iz fundusa Muzeja valja izdvojiti dva nekadašnja oltara iz apsida bočnih brodova zagrebačke katedrale, oltar Blažene Djevice Marije i svetog Ladislava, te oltar sv. Franje Borgije u crkvi sv. Katarine u Zagrebu kao jedini Komersteineru pripisan oltar sačuvan in situ.

Za neke znamo, kazala je Tarbuk, a za neke pretpostavljamo da ih je radio Komersteiner te je dodala kako treba izdvojiti oltar sv. Emerika koji je prenesen u kapelu sv. Fabijana i Sebastijana u Vurotu u Sisačkoj biskupiji.

- Kada je riječ o posuđenim predmetima s područja Zagrebačke nadbiskupije, valja istaknuti oltar sv. Jeronima u župnoj crkvi sv. Marka u Jakuševcu iz 1691., dva gotalovečka oltara iz kapele svetog Petra, oltar sv. Marije Magdalene, koji je vjerojatno 1684. godine bio postavljen u zagrebačku katedralu i oltar sv. Roka te dijelovi oltara svete Barbare iz Gornjeg Vrapča koji je podignut 1702. godine sredstvima zagrebačkog kanonika i katedralnog kustosa Ivana Znike – kazala je Tarbuk.

Otvorenju izložbe, kazala je autorica koncepcije izložbe,  koji je održan u četvrtak, 10. ožujka nazočio je velik broj zaljubljenika u sakralnu umjetnost, s obzirom da je Muzej za umjetnost i obrt poznat po najvećoj zbirci sakralne umjetnosti u svom fundusu.

- Suradnja Zagrebačke nadbiskupije s Muzejom za umjetnost i obrt je izvanredna. Prošle je godine od travnja pa sve do kolovoza sto dvadeset sedam predmeta iz fundusa Riznice zagrebačke katedrale te Nadbiskupijskog arhiva krasilo izložbu pod nazivom ''Herman Bollé - graditelj hrvatske metropole" -  istaknula je Tarbuk.

U svom govoru posebno je zahvalila Zagrebačkoj nadbiskupiji, Uredu za kulturna dobra, kao i svim župnicima koji su za ovu prigodu posudili inventar.

- Nije lako skidati kipove s oltara koji su u funkciji - napomenula je Tarbuk, dodajući kako bi joj bilo izuzetno drago da se uskoro za javnost otvori Dijecezanski muzej.

Izložba o Komersteineru, traje do 17. travnja i uključuje i kreativnu radionicu ''Majstori iz Muzeja" na kojoj će polaznici različitim tehnikama izrađivati ornamente i figure.

- Naši pedagozi, uvijek održavaju radionice vezane uz temu pojedine izložbe. Interes za radionice je jako velik, a ovo je prvi put da su radionice sakralne tematike – istaknula je Tarbuk.

Radionice će se održavati od 22. do 25. ožujka, od 10 do 16 sati.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Aktualno

Još iz rubrike: