"Vjera pred izazovima današnjeg društva"

Katolički bogoslovni fakultet u Sarajevu organizirao je, 16. studenoga, znanstveni skup pod nazivom "Vjera pred izazovima današnjeg društva". Zaključno je istaknuto da je vjera dar Božji koji obuhvaća cijelog čovjeka: njegovo srce i razum. Godina vjere i nova evangelizacija su usko povezane, a put evangelizacije je put istine u ljubavi.

sarajevo-kbf2.jpg
Objavljeno:
 
20.11.2012 00:00

Katolički bogoslovni fakultet u Sarajevu organizirao je, 16. studenoga, znanstveni skup pod nazivom "Vjera pred izazovima današnjeg društva" kako bi doprinijeli osvjetljenju stanja vjere iz kuta sociološko-društvenih tendencija i izazova komunističkog i postkomunističkog razdoblja, kao i ukazati na filozofsko-teološke uzroke vezane za društvene promjene i izazove agresivnog, tolerantnog, demokratskog ili bilo kojeg drugog sekularizma.

Temeljno uvodno predavanje prvog dijela održao je prof. Ivan Markešić s Instituta dr. Ivo Pilar iz Zagreba na temu: Vjera u komunističkom okviru. Kao sociolog on je predstavio okvir i stanje vjere nekadašnjeg državnog komunističkog sustava čije su posljedice mnogi nazočni živo osjećali kroz diskriminacije svih vrsta i zabrane svih kategorija. U takvim nevoljama svjedočka vjera je bila doista čvrsta. Prof. Zdenko Spajić s KBF-a u Sarajevu u predavanju je predstavio društvena obilježja vremena, tražeći promjenama sociološke uzroke. Ulogu vjere u formiranju stava prema drugom i drugačijem obradio je profesor s Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu AidSmajić s posebnim osvrtom na religijske ideale i bosansko-hercegovačke stvarnosti vjere kod mladih ljudi, kojima vjera više znači nego li što mislimo, ali koja formira njihov stav ipak više u svijesti nego li u životu.

Temeljno uvodno predavanje drugog dijela održao je prof. Ivan Tadić s KBF-a Split na temu: Vjera u postkomunističkom razdoblju. U tri dijela svoga predavanja gledajući vjeru kroz prizmu i strukturu Crkve on je predstavio pravne promjene u novim ustavima, zakonskim normama i posebnim ugovorima kako u Hrvatskoj tako i u Bosni i Hercegovini. Pozitivna promjena se osjeća u dobrom dijelu društva, ali ipak u njemu još uvijek ima i negativnog djelovanja novih forma sekularizacije. Crkva digitalnog vremena ipak ne smije za sve negativne promjene okrivljivati samo druge, nego više raditi oko vlastitih promjena.

Prof. s Franjevačke teologije u Sarajevu Mile Babić je ukazao na snažne tendencije postkomunističkog razdoblja koje se manifestiraju u pseudoreligioznoj formi, poput npr. ekstremnog nacionalizma. O spremnosti ili nespremnosti Crkve i vjerskih zajednica na nove izazove govorio je mons. Mato Zovkić, nedavno umirovljeni profesor KBF-a u Sarajevu. Kao dokaz određene spremnosti naveo je pitanje vjeronauka u školama te doprinos Crkve kao proročkog glasa u društvu posebno u svezi političkih izbora.

Zaključno je istaknuto da je vjera dar Božji koji obuhvaća cijelog čovjeka: njegovo srce i razum. Godina vjere i nova evangelizacija su usko povezane. Put evangelizacije je put istine u ljubavi. Istina hladi ljubav, a ljubav grije istinu. Istina u ljubavi predstavlja osovinu uma i srca, znanosti u vjeri i vjere u znanosti. Samo istinom se srce uzdiže prema razumu, a samo se ljubavlju razum spušta prema srcu. Istina bez ljubavi ubija, a ljubav bez istine je prazna. Ako išta treba prožimati vjeru našega vremena onda je to istina i ljubav, posebno u Godini vjere.

Izvor: IKA

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: