Biskupi Afrike i Europe žele bolje služiti

Urbanizacija, materijalizam, seljenje, umnažanje sekta i protupravno korištenje tla i prirodnih bogatstava, to su svjetski izazovi s kojima se žele sučeliti europski i afrički biskupi kako bi bolje služili muškarcima i ženama koji žive na tim kontinentima. Ti izazovi nabrojeni su u zaključnoj poruci kršćanima i ljudima dobre volje na završetku Simpozija biskupa Afrike i Europe o novoj evangelizaciji u Vatikanu.

vaticano.jpg
Objavljeno:
 
18.02.2012 00:00

Urbanizacija, materijalizam, seljenje, umnažanje sekta i protupravno korištenje tla i prirodnih bogatstava, to su svjetski izazovi s kojima se žele sučeliti europski i afrički biskupi kako bi bolje služili muškarcima i ženama koji žive na tim kontinentima. Ti izazovi nabrojeni su u zaključnoj poruci kršćanima i ljudima dobre volje na završetku Simpozija biskupa Afrike i Europe o novoj evangelizaciji u Vatikanu, prenosi Radio Vatikan.

Afrički i europski biskupi ustvrdili su:

„Živimo iskustvo bez presedana, naročito na sjevernoj zemljinoj polutki, o odbacivanju Boga ili o rastućoj ravnodušnosti. Uvjereni smo također da muškarci i žene u Africi i u Europi, bez obzira na kulturu, žele ljubiti, da budu ljubljeni i da daju život.“

Biskupi također izražavaju spremnost da se sučele s izazovima svijeta. Kao prvi izazov biskupi navode urbanizaciju koja umnaža razočaranja, samoće i bijede.

„Moramo naučiti jezik gradskog čovjeka radi promicanja istinskog zajedničkog života koji će poticati odgovor na upite iskorijenjenog čovjeka.“

Govoreći o izazovu materijalizma, biskupi pišu da zamka novca proizvodi nove oblike egoizma koji udaljuju od solidarnosti i od općega dobra.

U poruci se govori i o seljenju, koje je također veliki izazov našim društvima. Može prouzrokovati društvene neravnoteže i strahove. Glede toga, biskupi smatraju da istinski pastoral za selioce obvezuje Crkve da budu znak bratstva u Kristu.

Razvidna je također zabrinutost biskupa radi umnažanja vjerskih sekti.

"Moramo se zapitati nije li naš govor katkada previše složen i apstraktan. Moramo biti odvažniji u naviještanju Isusa Krista pozivajući na osobnu i zajedničku vjeru."

Glede, pak, zabrinutosti za zemaljska dobra, nezakonitog prisvajanje prirodnih bogatstava, koje je uzrokom brojnih korupcija, nasilja pa čak i ratova, biskupi ističu važnost zajedničkog zauzimanja za pravedniju raspodjelu prirodnih dobara.

„Želimo se suočiti s izazovima našega svijeta, u prvom redu osobnim obraćenjem i primjenom potrebnih reformi da bolje služimo muškarcima i ženama koji žive na našim kontinentima“, zaključuju biskupi.

Biskupi Afrike i Europe okupili su se na zajedničkom Simpoziju u Rimu od 13. do 17. veljače u organizaciji Vijeća biskupskih konferencija Europe (CCEE) i Simpozija biskupskih konferencija Afrike i Madagaskara (SECAM). U središtu razmišljanja bila je "Evangelizacija danas: zajedništvo i pastoralna suradnja između Afrike i Europe", s podtemom "Čovjek i Bog: poslanje Crkve: naviještati Božju prisutnost i ljubav." Među sudionicima bili su i zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić i bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak.

Izvor: IKA

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: