Američka biskupska konferencija osudila nasilje i mržnju koji su se dogodili u Charlottesvillu

U ime biskupa Američke biskupske konferencije, sjedinjujem svoj glas s vođama cijele nacije u osudi nasilja i mržnje koji su uzrokovali smrt jedne osobe te ranjavanje brojnih osoba u Charlottesvillu, u Virginiji.

religion-182162_960_720.jpg
Autor
radiovaticana.va/Laudato/D.T.
Fotograf
pixabay.com
Objavljeno:
 
17.08.2017 16:04
Vrlo jasne i oštre riječi izrekao je predsjednik Američke biskupske konferencije, kardinal Daniele N. DiNardo, kada je govorio o teškom događaju koji se zbio u subotu 12. kolovoza u Charlottesvilleu, gdje se, za vrijeme prosvjeda protiv ''bijelih suprematista'', jedan ekstremni nacionalist zabio autom u grupu prosvjednika, izazivajući tako smrt jedne žene te ranjavanje 19 ljudi. 
 
- U ime biskupa Američke biskupske konferencije, sjedinjujem svoj glas s vođama cijele nacije u osudi nasilja i mržnje koji su uzrokovali smrt jedne osobe te ranjavanje brojnih osoba u Charlottesvillu, u Virginiji. Upućujemo naše molitve za obitelj i bližnje, ženu koja je ubijena i za sve one koji su ranjeni - rekao je predsjednik Američke biskupske konferencije. 
 
Na taj način kardinal je pokazao blizinu Crkve u Sjedinjenim Američkim Državama 'svima onima koji su ugroženi od ideologija zla' te je pozvao 'na molitvu za mir te zauzimanje svih ljudi dobre volje kako bi se okončao svaki oblik rasističke mržnje i nasilja'. Ohrabrio je sve biskupe kako bi nastavili rad oko zauzimanja za sklad i jedinstvo u SAD-u. Kardinal DiNardo pozvao se na riječi sv. Franje: 'Gospodine, učini me oruđem svoga mira. Gdje je mržnja da donosim ljubav; gdje je uvreda da donosim praštanje'. U zaključku, predsjednik Američke biskupske konferencije uputio je svoju molitvu za 'muškarce i žene obiju strana' kako bi našli zajednički jezik te način kako bi se poštivali. 
 
- Ljubav Isusa Krista je najsnažnije sredstvo protiv mržnje. Samo Kristovo svjetlo može zaustaviti baklje mržnje i nasilja. Molimo za mir – pozvao je. 
 
O nemilom događaju podigao je svoj glas i nadbiskup Bostona, kardinal Seán Patrick O'Malley koji je iznio temeljne ideale SAD-a, citirajući federalni Ustav ''E pluribus unum'' (Od brojnih do jednog), kako bi ukazao da se od 'brojnih naroda stvara jedna nacija'. 
 
- Trebamo iznova potvrditi kako jedna nacija u sebi sadrži sve: sve rase, kulture, etničke skupine i religije koje su sastavnice naše Zemlje – rekao je bostonski nadbiskup.
 
Nadalje nadbiskup Bostona jasno je rekao kako se treba 'usprotiviti' riječima i djelima 'onima koji žele potaknuti novi oblik nacizma i ekstremnog nacionalizma; onima koji proganjanju Afroamerikance, koji govore i prakticiraju antisemitizam, koji omalovažavaju muslimane, onima koji se bore protiv prihvata imigranata' u SAD.
 
- Sve ovo uništava  dostojanstvo temeljne političke tradicije koja je čimbenik američke politike. Kao katolički biskup koristim priliku da u zajedništvu s ostalim vjerskim vođama naše Države dignem glas protiv podjela i mržnje - rekao je O'Malley.
 
Na taj su način Američki biskupi osudili svaki način ponašanja koje se bori protiv čovjeka i njegovog dostojanstva, u ovom slučaju tragedije koja je odnijela jedan život te ranila brojne osobe.   
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: