Biografija bl. pape Pavla VI.

Papa Franjo proglasio je blaženim papu Pavla VI. u nedjelju 19. listopada. Donosimo cjelovitu biografiju pape Montinija.

Paolovi.jpg
Autor
IKA
Fotograf
en.wikipedia.org
Objavljeno:
 
18.10.2014 16:38

Giovanni Battista Montini rodio se u Concesiju (Brescia) 26. rujna 1897. Bio je isusovački đak i pohađao je Oratorij svetog Filipa Nerija u Bresciji. Za svećenika je zaređen 29. svibnja 1920.

Završio je studij filozofije i građanskog prava u Rimu te kanonskog prava u Milanu. God. 1923. imenovan je u službu u Apostolskoj nuncijaturi u Varšavi a 1924. vraća se u Rim na službu u Državnom tajništvu. Bio je crkveni asistent rimskog kruga Talijanskog katoličkog sveučilišnog saveza (FUCI – Federazione Universitaria Cattolica Italijana) a od 1925. do 1933. bio je nacionalni asistent. Dvadesetih i tridesetih godina mnogo kulturnih i vjerskih putovanja u Italiji i inozemnstvu.

Tijekom svoje službe u Svetoj Stolici bio je vrlo cijenjen od pape Pija XI. i pape Pija XII. Predaje povijest papinske diplomacije na Lateranskom sveučilištu od 1930. do 1937. Krajem te godine, 13. prosinca, papa Pio XI. imenuje ga zamjenikom u Državnom tajništvu. U tim godinama diplomatske službe nastojao je u što je moguće većoj mjeri biti izravno uključen u pastoralni rad i dušobrižništvo. Karitativno je djelovao u više rimskih predgrađa i aktivno sudjelovao u konferencijama Družbe svetog Vinka Paulskog.

Tijekom Drugog svjetskog rata bio je uključen u pomaganje izbjeglicama i Židovima te je vodio Vatikanski informativni ured. Na kraju rata surađivao je na osnivanju katoličkih udruga talijanskih radnika (ACLI - Associzioni Cattoliche Lavoratori Italiani), zanimao se za razvoj novih političkih pokreta katolikâ (Kršćanska demokratska stranka) te podupirao međunarodne laičke udruge u njihovim počecima.

Dana 29. studenoga 1952. imenovan je protajnikom Državnog tajništva za redovne poslove, 1. studenog 1954. milanskim nadbiskupom, a 12. prosinca iste godine zaređen je za biskupa. U toj golemoj i složenoj biskupiji primjenjuje nove načine evangelizacije kako bi odgovorio na fenomen rastućeg broja doseljenika i pomogao u prevladavanju materijalizma i marksističke ideologije, prije svega u svijetu rada. Uputio je devet pastoralnih pisama vjernicima ambrozijanske Crkve, odobrio gradnju 123 nove crkve i vodio najveću gradsku misiju ikad poduzetu u katoličkom svijetu. Putovao je u Sjedinjene Američke Države, Brazil i razne misije u Africi u kojima su djelovali pastoralni djelatnici Milanske nadbiskupije. Dana 15. prosinca 1958. papa Ivan XXIII., s kojim ga vežu prijateljske veze još od 1925., uvrstio ga je u Kardinalski zbor. Aktivno je sudjelovao u pripremama Drugog vatikanskog koncila i sudjelovao u tome velikom crkvenom skupu.

Dana 21. lipnja 1963. izabran je za papu i uzeo ime Pavao VI. Usred brojnih izazova, doveo je do uspješnog zaključenja tri razdoblja Koncila, potičući Crkvu da bude otvorena suvremenom svijetu poštujući svoju tradiciju, i uvijek težeći jedinstvu među koncilskim ocima.

Pokrenuo je praksu apostolskih putovanjâ i putovao na sve kontinente, počevši sa Svetom zemljom, gdje se odigrao njegov povijesni susret s pravoslavnim patrijarhom Atenagorom. Ostala važna odredišta bila su Indija i Ujedinjeni narodi (1965.), Fatima i Turska (1967.), Kolumbija (1968.), Ženeva i Uganda (1969.), te Daleki istok, Australija i Oceanija (1970.). Mnogo je putovao i diljem Italije.

Njegova prva enciklika, Ecclesiam Suam (1964.), iznjedrila je metodu "dijaloga spasenja" u Crkvi i sa cijelim svijetom. Ostale njegove enciklike su Mysterium fidei o euharistiji (1965.); Mense Maio (Mjesec svibanj) (1965.) te Matri Christi o Majci Kristovoj (1966.) u kojoj upućuje Gospi prošnju za mir u svijetu; Populorum progressio o razvoju narodâ (1967.); Sacerdotalis caelibatus o svećeničkom celibatu (1967.); Humanae vitae o ženidbi i regulaciji poroda (1968.).

Radio je na primjeni dokumenata Koncila i provodio njegove reforme. Pružio je veličanstveni nauk o pitanju mira i ustanovio Svjetski dan mira.

Mnogo je patio zbog niza krizâ koje su pogađale Crkvu u tim godinama, ali je na njih odgovorio hrabrim prenošenjem vjere i bio jamcem doktrinarne postojanosti Crkve u razdoblju ideoloških previranja (Godina vjere 1967.-1968. i "Credo Božjeg naroda" 1968.). Pokazivao je vrsnu sposobnost za posredovanje na svakom polju, bio je mudar u svojim odlukama, nepokolebljiv u afirmiranju načelâ i imao razumijevanja za ljudske slabosti.

Raznim posjetima vjernicima na njihovim radnim mjestima i Apostolskim pismom Octogesima adveniens (1971.) pokazao je budnu i pažljivu brigu Crkve za socijalne probleme. Proučavao je nove načine inkulturacije vjere (apostolska pobudnica Evangelii nuntiandi, 1975.) i iskreno suosjećao s patnjama siromašnih. Branio je vrijednosti obitelji i života, a protivio se razvodu i pobačaju. Suočio se s političkim i socijalnim napetostima koje su u nekim zemljama kulminirale u razdoblju terorizma, odlučno se suprotstavivši tome nasilju istupima koji su ganuli čitav svijet.

Po naravi je bio suzdržan, ponizan i ljubazan, pouzdan i vedar, a odlikovao se iznimnom tankoćutnošću. Čovjek duboke duhovnosti - utemeljene na Svetom pismu, crkvenim ocima i velikim misticima - pokazao je jaku vjeru, nepokolebljivu nadu, svakodnevnu ljubav koju je živio u diskretnosti i jednostavnosti. Njegova molitva, ukorijenjena u riječi Božjoj, liturgiji i klanjanju pred Presvetim, bila je kristocentrična i osnažena značajnim i uzornim štovanjem Majke Božje (apostolska pobudnica Marialis cultis, 1974.).

Od samog početka svoje službe posebnu je brigu posvećivao mladeži, dijeleći s njima, i svim vjernicima, radost vjere (apostolska pobudnica Gaudete in Domino, 1975.) i "civilizaciju ljubavi" (Sveta Godina 1975.).

Pavao VI. umro je u Castel Gandolfu, nakon kratke bolesti 6. kolovoza 1978., moleći Očenaš. Napisao je Razmišljanje o smrti (Pensiero alla morte) i Oporuku (Testamento) koji predstavljaju remek-djela duhovnosti i ljubavi prema Crkvi.

Papa Benedikt XVI. proglasio je 20. prosinca 2012.herojske kreposti.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: