Biskupi za solidarnost i odgovornost

Socijalno tržišno gospodarstvo više je no gospodarski model, u njemu je sadržano načelo slobode, pravednosti i solidarnosti – kazao je kardinal Reinhard Marx, minhenski nadbiskup i dopredsjednik Povjerenstva biskupskih konferencija europske zajednice.

eu_.jpg
Objavljeno:
 
13.01.2012 00:00

Socijalno tržišno gospodarstvo više je no gospodarski model, u njemu je sadržano načelo slobode, pravednosti i solidarnosti – kazao je kardinal Reinhard Marx, minhenski nadbiskup i dopredsjednik Povjerenstva biskupskih konferencija europske zajednice, predstavljajući jučer u Bruxellesu dokument naslovljen „Europska zajednica solidarnosti i odgovornosti“.

Ukorijenjen u filozofskim i pravnim načelima grčko-rimske antike i biblijske teologije taj model „očvršćuje svezu između slobodnoga tržišta, načela pravednosti i zapovijedi ljubavi. Glavna su mu uporišta: slobodno i besplatno djelovanje koje je vrlo važno za društvenu povezanost; zdrav natjecateljski duh da se mogu smanjiti porezi i prirezi, a slijedom toga i smanjivanje javnoga duga te pokriće troškova pročišćenih od tržišnih iskrivljenja; i socijalna politika kadra jamčiti socijalnu zaštitu i pravednost potrebitima; održivije upravljanje prirodnim bogatstvima i borbom protiv posljedica klimatskih promjena.

Biskupi smatraju da je osim zakona, koji se imaju poštivati, društvu potreban i prostor za velikodušnost. Goreći pak o dokumentu predstavljenom u Bruxellesu, biskup Gianni Ambrosio, predstavnik Talijanke biskupske konferencije u Povjerenstvu biskupskih konferencija Europske zajednice, rekao je da se dokument odavno pripremao te je upravo sada vrlo suvremen zbog krize koju proživljavamo.

Na novinarov upit o svrsi dokumenta, rekao je da se želi pomoći Europskoj Uniji, odnosno njezinim povjerenstvima, kako bi se s jedne strane potvrdilo slobodno tržište, a s druge pak strane da se ispravno shvati sloboda. Sloboda se ima temeljiti na etici i na vrijednostima solidarnosti. Istodobno se želi da se u opredjeljivanju Europske unije za socijalno-tržišno gospodarstvo ne zanemari velikodušnost, odnosno besplatnost u europskom gospodarskom i socijalnom sustavu, te tako prihvati Papin poziv sadržan u enciklici Ljubav u istini da gospodarski i socijalni sustav bude uravnotežen – ustvrdio je biskup Ambrosio.

Na primjedbu da dokument u prvi plan stavlja europske kršćanske korijene, rekao je da je dokument prožet europskom kulturnom baštinom: biblijskom, grčkom i rimskom tradicijom, na kojoj je rasla naša europska kultura. Svima ima biti jasno da Europska unija utemeljena samo na financijskoj potki, odnosno na euru, nema nikakve budućnosti, a može imati svijetlu budućnost ako se bude poštivala europska humanistička tradicija, a od toga cijeli svijet može imati koristi – zaključio je biskup Ambrosio.

Izvor: Radio Vatikan

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: