Dan Afrike

Svake se godine 25. svibnja obilježava Dan Afrike. Na taj su dan 1963. godine, 32 nezavisne afričke zemlje u Adis Abebi jednoglasno izglasale rezoluciju Organizacije afričkog jedinstva, što je bio prvi korak povezivanja zemalja nakon dekolonizacije.

download-(2).jpg
Autor
I. Sosa Meštrović/Laudato/K.P.
Fotograf
Ines Sosa
Objavljeno:
 
25.05.2018 12:41

Dan Afrike je nacionalni praznik u svim zemljama potpisnicama i tom se prigodom obilježava neovisnost, zajedništvo, solidarnost i suradnja afričkih zemalja u postizanju kvalitetnijih uvjeta života i uklanjanju svih oblika kolonijalizma, kao i međunarodna suradnja i djelovanje u skladu s Poveljom Ujedinjenih naroda i Deklaracijom o ljudskim pravima. Desetljećima je Organizacija Afričkog Jedinstva imala bitnu ulogu u političkim zbivanjima na cijelom kontinentu, a 2002. transformirana je u Afričku uniju.

Drugi po veličini kontinent na svijetu danas ima 55 suverenih i neovisnih država u kojima, prema procjenama, živi oko 1,2 milijarde ljudi. Afrički vjernici su uglavnom muslimani, kršćani (Rimokatolička, Protestantska, Etiopska i Koptska Crkva) i pripadnici raznih domorodačkih vjerovanja. Afrika je poznata po svojim prirodnim resursima i kulturnim dobrima, kao i demografskoj ekspanziji te siromaštvu koje je u mnogim zemljama posljedica dugogodišnjih ratova.

U nekim od najsiromašnijih država svoj pastoralni i humani doprinos daju svećenici, redovnici i redovnice Crkve u Hrvata. Od ukupno 79 hrvatskih misionara i misionarki u 27 zemalja svijeta njih 35 djeluje u Africi, u državama: DR Kongo (10), Tanzanija (6), Uganda (4), Benin (3), Ruanda (3), Madagaskar (2), Nigerija (2), Gana (1), Kamerun (1), Kenija (1), Maroko (1), Zambija (1).

Najviše hrvatskih misionara nalazi se u DR Kongo, državi opterećenoj višedesetljetnim sukobima i gospodarstvenim problemima, kao i siromaštvom i različitim bolestima. U DR Kongo trenutno djeluju: fra Ilija Barišić, fra Pero Čuić, s. Blaženka Barun, s. Erika Dadić, s. Mirabilis Višić, s. Mirjam Penić, s. Mislava Prkić, s. Romana Baković, s. Samuela Šimunović i s. Adriana Galić.

U Tanzaniji djeluju: don Ante Batarelo, don Dražen Klapež, s. Marija Kaja Perić, don Nikola Sarić, don Velimir Tomić i p. Tomislav Mesić. Naši misionari osnovali su brojne župe, posvećivali se naobrazbi djece, gradnji potrebnih infrastruktura i poučavanju lokalnog stanovništva raznim djelatnostima.

U Ugandi su s. Vedrana Ljubić, s. Bogdana Markić, s. Marta Čović i don Gabrijel Jukić.
Ruanda je dom fra Ivici Periću, don Danku Litriću i s. Agneziji Bilić. Fra Ivica godinama vodi centar Otac Vjeko – poznatu odgojno-obrazovnu instituciju, gdje učenici dobivaju potrebno znanje kako bi imali bolju budućnost.

Benin je mjesto rada s. Doroteje Dundjer, s. Jacinte Petrović i s. Maristele Galić koje skrbe o djeci bez roditelja, a posebno o djevojčicama koje bivaju prisilno udane ili prisiljene biti sluškinje.

Na Madagaskaru su p. Vladimir Stuhli i s. Marica Jelić.

U Nigeriji se sa siromaštvom, bolešću i drugim potrebama ljudi susreću s. Ana Marija Maleš i s. Lucija Vincek, šireći Radosnu vijest posebno djeci i čineći za potrebite sve što mogu.
U Gani djeluje don Ivan Stojanović koji je do sada već izgradio velik broj bunara, a u salezijanskom duhu evangelizira puk.

U Keniji živi i radi fra Miroslav Babić koji vodi sirotište Sv. Ante – Mali dom. U Zambiji već desetljećima djeluje don Borisu Dabi, koji često putuje u nepoznate krajeve, gdje osniva nove misije. U Kamerunu svoj nesebični misijski doprinos kao duhovnik i odgojitelj daje vlč. Karlo Prpić, a u Maroku svoje misijsko poslanje kroz rad u Caritasu s migrantima s. Renata Relja.

Hrvatski misionari uvijek ističu koliko im je važna molitvena i materijalna potpora iz domovine. Svi koji su zainteresirani, mogu im pomoći svojim molitvama, kao i financijski preko Papinskih misijskih djela. 

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: