Europski parlament zločine nad kršćanima u Iraku i Siriji nazvao genocidom

Kršćani su najprogonjenija vjerska skupina na svijetu. Svake godine bude ih ubijeno više od 150 tisuća, najosjetljivija su skupina u Iraku i Siriji gdje su stalna meta napada takozvane Islamske države/Daiša.

christians-432075_960_720.jpg
Autor
petir.eu/HINA/Laudato/I.D.
Fotograf
pixabay.com/free photos
Objavljeno:
 
05.02.2016 11:24

Europski parlament osudio je Islamsku državu i njezina nečuvena kršenja ljudskih prava, ocijenivši da ona odgovaraju "zločinima protiv čovječnosti" i "ratnim zločnima", kako ih definira Rimski status Međunarodnog kaznenog suda (ICC), i pozvao na djelovanje kako bi Vijeće sigurnosti UN-a priznalo da je riječ o genocidu.
 
- ISIS/Daiš provodi genocid nad kršćanima i jezidima te drugim vjerskim i etničkim manjinama koje se ne slažu s njegovim tumačenjem islama te je zbog toga potrebno poduzeti mjere u skladu s Konvencijom Ujedinjenih naroda o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida – stoji u Rezoluciji o sustavnom masovnom ubijanju vjerskih manjina koje provodi tzv. Islamska država, usvojenoj u četvrtak 4. veljače na plenarnoj sjednici Strasbourgu.
 
Raspravu i rezoluciju inicirali su zastupnici Europske pučke stranke, među njima i hrvatska zastupnica Marijana Petir.
 
- Na prostorima koji su kolijevka kršćanstva i na kojima je kršćanstvo živjelo gotovo dvije tisuće godina, ono je danas suočeno s izumiranjem. ISIS sustavno i s namjerom zastrašuje i napada, ubija i protjeruje kršćane pritom uništavajući njihove crkve, kako bi cijela jedna religija u potpunosti nestala s prostora Bliskog Istoka. To se zove genocid – kazala je Petir .
 
Komentirajući usvajanje rezolucije kojom je Europski parlament zločine protiv kršćana nazvao genocidom naglasila je kako je važno te zločine protiv čovječnosti nazvati pravim imenom kako bismo pokrenuli potrebne korake da se oni spriječe i zaustavili da se ikada više ponove.
 
Europski parlament u svojoj rezoluciji podupire poštovanje neotuđivog prava svih etničkih i vjerskih manjina te ostalih koji žive u Iraku i Siriji da nastave živjeti u svojim povijesnim i tradicionalnim zavičajima u dostojanstvu, jednakosti i sigurnosti te da u potpunosti ispovijedaju svoju vjeru i zastupaju svoja uvjerenja, a da pritom ne budu izloženi ni jednom obliku prisile, nasilja ili diskriminacije te traži od svih da to pravo poštuju.
 
Parlament prema načelu odgovornosti pružanja zaštite ima obvezu nazvati ove zločine pravim imenom i pozvati na djelatnu akciju s ciljem zaštite progonjenih kršćana. Stoga je Parlament pozvao Irak i Siriju da prihvate nadležnost Međunarodnog kaznenog suda, a međunarodnu zajednicu i sve zemlje potpisnice Konvencije o genocidu da učine sve što je u njihovoj moći kako bi sve počinitelje koji su na bilo koji način sudjelovali u ovim strašnim zločinima priveli pred lice pravde.
 
Kršćani su najprogonjenija vjerska skupina na svijetu. Svake godine bude ih ubijeno više od 150 tisuća. Kršćani su najosjetljivija skupina u Iraku i Siriji gdje su stalna i sustavna meta napada takozvane Islamske države/Daiša. Kršćani u Iraku i Siriji žrtve su ubojstava, fizičkih napada, iznuda, otmica i mučenja; trgovine ljudima, nasilne konverzije na islam, nasilnog novačenja djece, a i kršćanska kultura se napada i uništava. Broj kršćana pao je u Iraku s 1.400.000, 2003. godine na trenutno oko 300.000 te u Siriji s 1,25 milijuna 2011. godine na samo 500.000.
 
Članak II. Konvencije UN-a o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida iz 1948. navodi da genocid obuhvaća ''bilo koje od niže navedenih djela, počinjenih s ciljem da se potpuno ili djelomično uništi neka nacionalna, etnička, rasna ili vjerska skupina kao takva: (a) ubojstvo članova skupine, (b) nanošenje teške tjelesne ili psihičke povrede članovima skupine, (c) namjerno stavljanje skupine u životne uvjete kojima je cilj dovesti do njezina potpuna ili djelomična uništenja, (d) primjenjivanje mjera kojima je cilj spriječiti rađanje unutar skupine i (e) prisilno premještanje djece u drugu skupinu".
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: