Evo kako su se građani Venecije vjerom obranili od kuge

Dok se svijet suočava s koronavirusom, trebamo se prisjetiti kako je vjera spasila jedan od najljepših europskih gradova od kuge.

8.jpg
Autor
aleteia.org/laudato.hr/D.R.
Fotograf
wikimedia.org
Objavljeno:
 
11.03.2020 19:17

Venecija, uz Pariz vjerojatno najromantičniji grad na svijetu ima bogatu povijest. Jedna zanimljivost povezana je s današnjom pandemijom koronavirusa, a radi se o crkvi Presvetog Otkupitelja.

Riječ je o 250-metarskom građevinom s impozantnom kupolom koja se uzdiže nad Giudeccom, malenim otokom nezaobilaznim u obilasku ovog grada na vodi. Malo tko zna da je ova crkva sagrađena 1592. godine kao zahvala Bogu u borbi protiv kuge koja je ubila više od 30% građana Venecije.

Naime, u razdoblju između 1575. i 1577. godine kuga je pogodila tadašnju Mletačku republiku i usmrtila gotovo 50 tisuća ljudi. U vrijeme vrhunca epidemije mletački Senat odlučio je sagraditi crkvu kao izraz traženja Božje pomoći u borbi protiv smrtonosne bolesti.

Jedan od najutjecajnijih arhitekata renesanse Andrea Palladio dobio je čast dizajniranja projekta, a on se odlučio za jednobrodnu crkvu s tri bočne lađe. Ubrzo nakon polaganja kamena temeljca, Palladio je sagradio malu drvenu konstrukciju koja je trebala funkcionirati kao 'privremena' crkva dok se gradila ona velika.

Samo nekoliko mjeseci nakon odluke Senata, 20. srpnja 1577. vlasti su proglasile službeni kraj kuge. Vesela povorka čamaca krenula je iz svakog kuta lagune na zahvalnost 'plutajućoj crkvi'. Od tog dana Mlečani su se okupljali svakog 20. srpnja kako bi proslavili pomoć Božju u borbi protiv kuge.

Događaj je to kojeg građani Venecije ni danas nisu zaboravili. Tko zna, možda nam nešto takvo sada baš treba!

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: