Malijski biskupi zabrinuti zbog etničkih napetosti

Malijski biskupi izrazili su zabrinutost trenutnim stanjem u državi, smatrajući da islamističke skupine mogu izazvati etnički sukob.

4.jpg
Autor
cruxnow.com/laudato.hr/D.R.
Fotograf
cruxnow.com
Objavljeno:
 
30.01.2020 17:07

Napetost između nomadskih Fulanija i zemljoradničkih zajednica Dogona je narasla, a biskupi afričke zemlje Mali zabrinuti su da bi to moglo izazvati nove sukobe u zemlji koja već pati od kontinuiranih napada džihadista, piše Crux.

- Zabrinuti smo zbog instrumentalizacije sukoba između naroda Fulani i Dogona u središtu naše zemlje - rekao je biskup Jonas Dembélé iz Kayesa, predsjednik biskupske konferencije Malija.

Fulani su uglavnom muslimani, dok Dogoni slijede tradicionalna vjerovanja, iako su neki prešli na kršćanstvo ili islam. Obje skupine su manjine u zemlji, Fulani čine oko 17 posto Malijaca, a Dogoni nešto više od 6 posto. Otprilike 90 posto stanovništva Malija je muslimansko, dok je pet posto kršćansko. Ostatak pripada domorodačkim religijama.

Dembélé je napomenuo da su uvijek postojale napetosti između Fulanija i Dogona, koje su uglavnom potaknute oskudnim resursima poput drva i vode, ali pojava džihadističkih skupina na sjeveru zemlje 2015. godine dodatno je povećala tenzije, što je dovelo i do krvavih napada.

Posljednji sukob dogodio se 26. siječnja ove godine u Sokolu kada su džihadisti ubili 26 paravojnih policajaca. Biskupi zemlje strahuju da bi ovi napadi mogli prerasti u međuetnički rat.

Biskupi su osudili sva nasilja koja su se dogodila te kao lijek vide socijalno-gospodarski razvoj ugroženih dijelova Malija pružanjem socijalnih usluga i pravednom raspodjelom prirodnih resursa.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: