Mnogi kritiziraju Sinodu, a iz Amazonije stiže vapaj kršćana: Probajte ovdje živjeti godinu dana!

Kako se bliži sinoda o Amazoniji, koja će se održati od 6. do 27. listopada, kritičari se sve glasnije pitaju zašto se sinoda uopće održava

amaz-sin.jpg
Autor
cruxnow.com/laudato.hr/D.R.
Fotograf
cruxnow.com
Objavljeno:
 
23.09.2019 16:02

Kako se bliži sinoda o Amazoniji, koja će se održati od 6. do 27. listopada, kritičari se sve glasnije pitaju zašto se sinoda uopće održava. Međutim, svi znakovi sugeriraju da bi on mogao predstavljati još jedno poglavlje u pontifikatu pape Franje.

Za svakoga tko je sklon propitivanju potrebe sinode ili politiziranja, laik Mauricio Lopez iz Ekvadora ima jednostavnu poruku: "Dođite živjeti na godinu dana u jednu od udaljenih kršćanskih zajednica."

- Ako Katolička crkva ne može promijeniti oblik s kojim se suočava s novim izazovima, onda moramo ljudima priznati da nismo u mogućnosti odgovoriti na izazove koje stvarnost predstavlja i njihovo pravo na primanje sakramenata, a mi im moramo zahvaliti na njihovoj prisutnosti i dati im blagoslov da napuste Crkvu - tvrdi Lopez.

Lopez je posebno podržao zaređivanje oženjenih muškaraca kao rješenje kroničnog nedostatka svećenika u Amazoniji, rekavši da je to prijedlog koji dolazi izravno od kršćana koji su na tom području.

Nadbiskup Rafel Cob, misionar iz Španjolske, koji je u Ekvadoru od 1998. godine, složio se s tim prijedlogom nazivajući posvećenje oženjenih muškaraca dijelom promjene "kleričke" u "ministerijalnu" Crkvu.

Zajednice u udaljenim područjima koje Lopez ima na umu uključuju oko 4.500 malih sela koja su rasprostranjena po Amazoniji, a nalazimo ih u devet zemalja, uključujući Ekvador, Brazil, Venecuelu, Boliviju, Kolumbiju i Gvajanu.

U Amazonskoj regiji postoji oko 500 različitih domorodačkih naroda, a više od 80 njih još uvijek živi u dobrovoljnoj izolaciji.

Papa Franjo je 2017. najavio svoj plan Biskupske sinode za suočavanje s izazovima s kojima se Katolička crkva suočava u evangelizaciji tih ljudi, ali i u očuvanju same prašume, koju znanstvena zajednica vidi kao ključnu za održavanje svjetske biološke raznolikosti koju oni čine.

- Vizija mnogih koji se plaše sinode dramatično bi se promijenila kada bi došli ovdje živjeti godinu dana. Sva bi ideološka ili doktrinarna pitanja stala na kraj - rekao je Lopez.

Lopez je izvršni tajnik REPAM-a, Srednjo-amazonske crkvene mreže. On je također jedan od dvojice među 18 članova predsinodskog vijeća koji nisu biskupi. Druga je Maria Irene Lopes de los Santos, brazilska redovnica koja ima nadimak "Amazonska princeza".

Prema Lopezu, Sinoda je namijenjena za pokretanje tri temeljna preobražaja. Prva je usmjerena prema Crkvi koja "izlazi", koja evangelizira društvenim naporima i koja dolazi u dodir sa stvarnošću radošću, ne namećući vjeru već čineći je zaraznom.

Lopez je također rekao da sinoda poziva na "ekološku obraćenje", tvrdeći da je žalosno da nekoliko predstavnika na najvišem nivou Crkve ne može prepoznati da je katolička socijalna doktrina jednaka kao i ostale.

Treće i posljednje odnosi se na "sinodalnost Crkve", na koju je papa Franjo pozvao u svom apostolskoj konstituciji Episcopalis Comunio.

Lopez je istaknuo kako je papa Franjo sazivajući sinodu na Amazoni rekao da je periferija središte.

- Periferija, koja se smatra odbačenom i bezvrijednom, može osvijetliti i pročistiti središte. Ništa nije evanđeosko od toga - kazao je Lopez.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: