Moralni teolozi iz cijelog svijeta u Sarajevu

Međunarodna katolička teološka organizacija „CTEWC“ organizira treću internacionalnu konferenciju pod nazivom „Kritično vrijeme za izgradnju mostova: Katolički teološka etika danas“.

turkson.jpg
Autor
IKA/Laudato/M.P.
Fotograf
IKA
Objavljeno:
 
29.07.2018 20:35

U Katoličkom školskom centru Sv. Josip u Sarajevu održava se međunarodna konferencija o katoličkoj teološkoj etici (Catholic Theological Ethics in the World Church) na temu ''Kritično vrijeme za građenje mostova: katolička moralna etika danas" ("A Critical Time for Bridge-Building: Catholic Theological Ethics Today"). Konferenciju u Sarajevu organiziralo je međunarodno udruženje Katolički moralni teolozi Crkve u svijetu (CTEWC).

Drugog dana, u petak 27. srpnja konferencija je započela misom u crkvi Kraljice sv. Krunice koja se nalazi u sklopu zdanja KŠC-a Sv. Josip. Euharistijom je predsjedao mons. Eduardo Hiiboro Kussala iz Južnog Sudana, a koncelebrirali su biskupi i svećenici sudionici konferencije.

Nakon misnog slavlja u auditoriju škole upriličen je plenarni panel pod nazivom „Zašto se povezujemo?" Na panelu su govorili Antonio Autiero, profesor emeritus moralne teologije sa Sveučilišta u Münsteru u Njemačkoj te Paul Schotsmans, profesor emeritus medicinske etike sa Sveučilišta u Leuvenu u Belgiji.

U panelu su sudjelovali i s. Vimala Chenginimattam, CMC, s fakulteta religioznih studija iz Bangalorea u Indiji; Gusztáv Kovács, profesor filozofije na Sveučilištu u Pečuhu u Mađarskoj te Margaret Ssebunya, s fakulteta u Durbanu u Južnoj Africi, Zorica Maros s Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Sarajevu te Nhu Y Lan Tran, profesor moralne teologije iz sjemeništa u Ho Chi Min u Vijetnamu.

Nakon kratke stanke upriličena su sjećanja na pokojne članove CTEWC-a, a za svakog preminulog od posljednjeg susreta upaljena je svijeća te je izmoljeno opijelo.

Potom su u športskoj dvorani KŠC-a upriličene Poster sesija A i B, s prezentiranjem više od 120 radova doktoranada diljem svijeta s različitih polja teologije, moralne etike, bioetike i drugo.

Nakon stanke organizirana je druga plenarna rasprava na temu onog što je učinjeno na sličnim susretima u Padovi i Trentu. Panel je bio podijeljen po kontinentima tako da je tema za Afriku bila teologija oslobođenja; za Aziju interreligijski dijalog; za Europu ljudska prava; za Latinsku Ameriku teologija u narodu dok je za Sjevernu Ameriku tema bila etika u društvenom kontekstu. Moderator je bila Linda Hogan, profesorica ekumenizma na Univerzitetu u Dublinu u Irskoj.

U popodnevnim satima upriličen je susret s djelatnicima organizacije Mladi za mir iz BiH.

Potom je upriličena sesija „Globalno lice katoličkih molitava za službu mira" na kojoj je izlagalo šest teologa iz Meksika, Filipina, SAD-a, Libanona i Indije. Moderator je bio Roman Globokar, asistent na Teološkom fakultetu Sveučilišta u Ljubljani u Sloveniji čime je završio drugi radni dan međunarodne konferencije.
 
Misu na kraju trećeg dana međunarodne konferencije katoličkih moralnih teologa u subotu 28. srpnja predslavio je prefekt Dikasterija za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja kardinal Peter K. Turkson, uz koncelebraciju vrhbosanskog nadbiskupa metropolita kardinala Vinka Puljića, pomoćnog biskupa vrhbosanskog mons. Peru Sudara i još sedamdesetak svećenika.
 
Kao domaćin, sve nazočne na početku je pozdravio kardinal Puljić pozvavši sve da mole za mir, ne samo u Bosni i Hercegovini nego za mir u cijelome svijetu.
 
Ovim misnim slavljem trebao je predsjedati kardinal Blase Cupich, nadbiskup Chicaga, ali je zbog odgođenog leta spriječen, te je njegovu pripremljenu propovijed pročitao p. James Keenan, DI, potpredsjednik CTEWC-a i profesor na Boston College u SAD-u. U svojoj propovijedi kardinal Cupich najprije je zahvalio kardinalu Puljiću jer ih je ugostio u katedrali podsjetivši na prvog vrhbosanskog nadbiskupa Josipa Stadlera koji je, kako je istaknuo, rođen u Slavonskom Brodu kao i njegov djed Blase Cupich, koji je imigrirao u SAD kao adolescent.
 
U nastavku je napisao kako je počašćen činjenicom da je na mali način mogao biti dijelom truda koji tijekom konferencije ulažu katolički moralni teolozi.
 
- Moral je poznat kao znanost koja čovječanstvu pomaže shvatiti i biti više autentično čovječnim (...) Ova konferencija je prilika da se uzme u obzir kako je Bog prisutan i nađen u važnom poslu kojeg ovdje činite, ali i svaki dan - napisao je nadbiskup Chicaga te se u nastavku osvrnuo na pročitana svetopisamska čitanja.
 
U nastavku je istaknuo kako su teolozi došli u Sarajevo kako bi zajedno djelovali i preuzeli odgovornost.

- Nadam se da vas ovo ohrabruje i nudi vam novu paradigmu kako nastaviti vaše zvanje moralnih teologa, a osobito da to usadite sljedećim generacijama i shvatite kako Bog zove čovjeka da bude više čovječniji - istaknuto je, između ostalog, u pročitanoj propovijedi.
 
Na kraju se u ispunjenoj katedrali Srca Isusova, p. Keenen zahvalio na gostoprimstvu nadbiskupu Puljiću kao i svima onima koji su animirali i sudjelovali u misnom slavlju.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: