Obitelj – jedina mreža solidarnosti

„Nijedna druga vrsta odnosa ne može se jednačiti s obitelji. Ako bi se obitelji oduzela njezina središnja uloga i ako bi joj se onemogućilo da obavlja svoju zadaću, cjelokupni bi društveni odnosi postali lomljivi jer u obitelji se stvara ozračje povjerenja, suradnje i uzajamnosti. U tom ozračju mogu se razvijati osobne i društvene krjeposti“, rekao je dopredsjednik Povjerenstva Biskupskih konferencija Europske zajednice biskup Gianni Ambrosio na susretu u Bruxellessu.

family-6a.jpg
Objavljeno:
 
17.07.2012 00:00

Vatikanski je poluslužbeni dnevnik L'Osservatore Romano u nedjelju, 15. srpnja, objavio govor dopredsjednika Povjerenstva Biskupskih konferencija Europske zajednice, održan 12. srpnja na susretu u Bruxellesu o temi „Međunaraštajna solidarnost: odrediti parametre sutrašnjeg društva u Europi“.

„Obitelj je polazna točka u sučeljavanju ne samo s demografskom nego i društvenom krizom. Smatram da Europska unija i njezine članice moraju služiti obitelji i imati odvažnosti podržati je kao socijalnog subjekta, jedino će se tako naša društva moći u cijelosti okoristi obiteljskim prinosom odnosima, solidarnosti i programskom zanosu. Jer obitelj je temeljni okvir za njegu osobe i dijeljenje potreba, materijalnih i nematerijalnih, a ona je osnovna mreža solidarnosti na koju se društvo može osloniti“, ustvrdio je biskup Gianni Ambrosio.

Kako je istaknuo, vrednovanje obitelji treba proizlaziti iz uvjerenja da je obitelj jamac budućnosti za naša društva.

„Kad govorim o obitelji, mislim na obitelj otvorenu životu, utemeljenu na braku između muškarca i žene: to je vlastiti identitet obitelji kao 'mjesta' gdje se uče i odgajaju međunaraštajni odnosi i solidarnost. Budućnost se naših društava ne može zamisliti bez jake potpore obitelji, u kojoj raste i dozrijeva osoba i u kojoj se osoba vrjednuje i istodobno se poziva da prihvati odgovornosti i obveze“ – istaknuo je biskup dodajući:

„Nijedna druga vrsta odnosa ne može se jednačiti s obitelji. Ako bi se obitelji oduzela njezina središnja uloga i ako bi joj se onemogućilo da obavlja svoju zadaću, cjelokupni bi društveni odnosi postali lomljivi jer u obitelji se stvara ozračje povjerenja, suradnje i uzajamnosti. U tom ozračju mogu se razvijati osobne i društvene krjeposti.“

Osvrćući se na demografsku krizu koja je zahvatila Europu, rekao je da se s njom valja sučeliti podupirući obitelji da mogu rađati i odgajati muškarce i žene koji će se brinuti za opće dobro.

U ovom kontekstu, istaknuo bih važnost tjednog odmora, naročito za obitelji, za duhovni život njezinih članova i za ljudske odnose, bilo u obitelji bilo s rođacima i prijateljima, a zajednički nedjeljni odmor ima temeljnu važnost. Organizacije iz raznih društvenih okvira svoje su snage ujedinile s Europskim savezom za nedjelju da se pravno uredi nedjeljni odmor. Potrebne su ozbiljne mjere za priznavanje vrijednosti obiteljske njege djece i starijih osoba.
„Društveno-gospodarski razvoj, na nacionalnoj i općoj europskoj razini, zahtijeva da se obitelj prizna istinskim društvenim subjektom“, zaključio je biskup Ambrosio.

Izvor: Radio Vatikan
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: