Papa Franjo: Kršćanski život uvijek podrazumijeva križ

- Na primjerima iz povijesti možemo vidjeti kako život kršćana ne može izbjeći žrtve i žalosti križa - rekao je papa Franjo na nedjeljnoj Misi u Litvi.

92.jpeg
Autor
catholicnewsagency.com/Laudato
Fotograf
vaticannews.va/Laudato
Objavljeno:
 
24.09.2018 12:16

- Kršćanski život uvijek sadržava iskustva križa; ta se iskustva ponekad mogu činiti preteškima - pojasnio je Papa, te dodao kako ranije generacije još uvijek nose rane iz razdoblja okupacije i opresije.

Papa je rekao kako te generacije osjećaju tjeskobu prema deportiranima, nesigurnost onih koji se nikada nisu vratili i sramotu prema onima koji su bili doušnici i izdajnici, piše Catholic News Agency.

- Učenici nisu željeli da im Isus govori o tugama i križu, 'oni nisu željeli kušnje i teškoće', htjeli su razgovarati o tome tko je najveći među njima – kazao je Franjo, pojašnjavajući Evanđelje.

Istaknuo je kako su glad za slavom i moći znakovi neuspjeha izlječenja sjećanja iz prošlosti, koji mogu dovesti do nemogućnosti aktivnog sudjelovanja u zadaćama sadašnjosti.

- Ne postoji ništa istinski ljudsko, što ne bi našlo odjeka u srcima Kristovih apostola - objasnio je Papa.

Pojasnio je da kada zajednica osjeća istinsku povezanost s vlastitom poviješću, u stanju je osjećati istinsku i duboku solidarnost sa čitavim čovječanstvom kojemu želi služiti u nadi Isusa Krista.

- Zbog toga smo danas ovdje. Da zaželimo dobrodošlicu Isusu, u njegovoj riječi, putem Euharistije u njegovim najmanjima - rekao je Franjo, te u nastavku pojasnio kako valja pozdraviti Isusa, kako bi On mogao svojom snagom učiniti gdje mi nedostajemo, da bi mogli izliječiti bolna sjećanja i zavidati rane kako bi se mogli okrenuti novim horizontima i drugačijim izazovima kao njegovi učenici.

Nakon Mise uslijedila je molitva Angelusa. Zanimljivim se ispostavlja što su Misa i Angelus održane na 75. obljetnicu posljednjeg uništavanja vilniuškog geta tijekom holokausta u kojemu je tijekom trogodišnje njemačke okupacije ubijeno više od 95 posto litvanske židovske populacije.

Tim povodom Papa se prisjetio Evanđelja dana u kojemu nas Isus upozorava na iskušenja moći za dominacijom nad drugima. Naglasio je kako se nerijetko susrećemo s ljudima ili skupinama koje smatraju da su povlaštene s obzirom na druge, te izrazio brigu kako to iskušenje može prebivati u svakom ljudskom srcu.

- Što je protuotrov koji Isus predlaže kada se taj poriv pojavljuje u našem srcu ili u srcu društva ili države? - upitao je papa te nastavio.

Kazao je kako je to 'biti posljednji od svih, sluga svima; otići na mjesto gdje nitko ne želi ići, gdje nitko ne putuje, u najdalje periferije; služiti i upoznati odbačene i siromašne.'

Spomenuo se 'Brda križeva', hodočasničkog mjesta u sjevernoj Litvi, gdje je tisuće vjernika, tijekom stoljeća dolazilo postaviti križeve. Zamolio je sve prisutne tokom molitve Angelusa da se molitvom obrate Blaženoj Djevici Mariji kako bi nam ona pomogla postaviti vlastiti križ, križ našega službovanja i predanosti bližnjemu.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: