Papa mladima: Zamijenite ugodu kauča s cipelama, ostavite utisak u svijetu

'Bog računa na budućnost i na promjenu svijeta zove svakoga tko je spreman odazvati se.'

papa.jpg
Autor
hr.radiovaticana.va/Laudato/M.P.
Fotograf
Laudato
Objavljeno:
 
31.07.2016 12:51

Nismo došli na svijet kako bismo vegetirali, kako bismo život proveli na kauču, nego da bismo ostavili utisak i velikane svijeta naučili kako graditi mostove bratstva – poruka je Svetoga Oca za više od milijun i šesto tisuća mladih koji su se okupili na ''Polju milosrđa'' u subotu 30. srpnja u Krakovu, na bdijenju za Svjetski dan mladih.

Papa ih je pozvao da idu Božjim putem kako bi nadvladali strah i teror koji uzrokuju zatvaranje i paraliziranost. Potaknuo je mlade da pouče odrasle kako zajedno živjeti u različitosti.

Bratski most za mijenjanje svijeta

- Trebate nam kako biste nas naučili suživotu, dijalogu, dijeljenju u raznolikosti kultura – ne kao da je to prijetnja, nego prigoda. Imajte hrabrosti poučiti nas da je lakše graditi mostove nego podizati zidove – rekao je papa Franjo.

Predložio je jedan konkretan ''most'' koji je moguće ostvariti na licu mjesta: pružiti si i stisnuti ruku. Više od milijun mladih vrlo se brzo počelo okretati jedni prema drugima pružajući si znak mira. To je ''prvotni'' i ''veliki bratski most'', rekao je Papa, za koji je poželio da ga nauče graditi i ''velikani ovoga svijeta''.

- Nemojte živjeti u snu, nemojte dopustiti da drugi odlučuju o vašoj budućnosti. Umjesto ugode, radije birajte slobodu; zamijenite paralizirajući kauč za cipele kako biste išli Božjim putovima i današnji svijet zarazili radošću – poručio je Sveti Otac.

Vrlo je jasno pitao okupljene mlade, žele li biti 'pozaspali i omamljeni'.

- Želite li da drugi za vas odlučuju o budućnosti? Želite li biti slobodni? Želite li biti budni? Želite li se boriti za svoju budućnost? Dragi mladi nismo došli na svijet kako bismo 'vegetirali', njime prošli u ugodi, nego ostavili utisak – poručio je Papa dodajući kako ima onih ljudi koji ne žele da mladi budu slobodni.

- Ne, to ne! Trebamo braniti našu slobodu – ustvrdio je.

Ništa ne opravdava bratovu krv

Prije Papina nagovora nekoliko mladih je svjedočilo o svojem iskustvu – među njima i jedna Sirijka iz ratom teško pogođenog grada Alepa.

- Toliko mladih živi u ratu, oni nisu više anonimni, vijest u novinama, nego imaju ime, imaju lice, imaju povijest – rekao je Sveti Otac o Siriji.

Zamolio je sve da im sve te situacije ne budu samo vijest.

- Dosta zaboravljenih gradova! Nikada se više ne smije dogoditi da su braća 'okružena smrću i ubijanjem', osjećajući se kao da im nitko neće pomoći.

Pozvao je stoga na molitvu za žrtve rata, 'kako bismo jednom zauvijek mogli shvatiti da ništa ne opravdava bratovu krv, da nema ništa dragocjenije od osobe kraj nas.

Budite protagonisti, Krist pobjeđuje strah

Papa je mlade potaknuo da se odazovu snu, Božjoj ''ludosti'' koja traži da svatko u svakom životnom okruženju promijeni svijet, s Kristom nadvlada strah koji paralizira i oduzima radost susreta i prijateljstva.

- Mi ne želimo uništavati. Mi ne želimo pobijediti mržnju s još više mržnje, poraziti nasilje s dodatnim nasiljem, nadvladati teror s još terora. Naš odgovor na to u svijetu koji je u ratu ima ime – zove se bratstvo, zove se zajedništvo, zove se obitelj – rekao je Papa.

Ohrabrio je još jednom mlade podsjetivši ih kako Bog nije okupiran prošlim greškama.

- Bog računa na budućnost i na promjenu svijeta zove svakoga tko je spreman odazvati se – poručio je Papa.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: