Svjetski dan knjige

Danas se obilježava Svjetski dan knjige i autorskih prava, proglašen 1995. na Glavnoj skupštini UNESCO-a, kao simbolični datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Istog su datuma tijekom godina rođeni ili umrli ugledni autori kao što su Maurice Druon, K. Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla i Manuel Mejía Vallejo.

noc-knjige.jpg
Autor
Laudato/Hina
Fotograf
zpress.hr
Objavljeno:
 
23.04.2014 12:20

Obilježavajući Svjetski dan knjige i autorskih prava, UNESCO poziva čitatelje, autore, prevoditelje, izdavače, nastavnike, knjižničare, javne institucije, neprofitne organizacije i privatni sektor da promiču knjigu, čitanje i izdavaštvo, uz zaštitu autorskih prava.

U mnogim zemljama diljem svijeta održava se i World Book Night (Svjetska noć knjige), godišnja proslava kojom se afirmira ljubav prema knjizi i čitanju, za koju se tiskaju posebne besplatne knjige i dijele svima željnima čitanja.

U Hrvatskoj se Noć knjige održava od 2012. godine. Glazbeno-poetske večeri, jutra poezije, noćne pričaonice i tulumi u knjižnicama samo su neki od ukupno 700 programa koje su za hrvatske čitatelje pripremile kulturne ustanove u sklopu manifestacije "Noć knjige 2014.".

Knjižnice, knjižare, nakladnici, odgojno-obrazovne ustanove, kulturni centri, muzeji, galerije, udruge pisaca i ljubitelja knjige - njih ukupno 370 u 156 gradova diljem Hrvatske - pridružili su se trećoj po redu akciji koja kroz prepoznavanje i afirmaciju novih prostora i načina čitanja i druženja s knjigom ima za cilj približiti knjigu i učiniti je dostupnom što većem broju čitatelja.

U "Noći knjige" ove godine sudjeluju 123 knjižnice diljem Hrvatske s programima predstavljanja i druženja s autorima, čitanja priča i poezije, pa čak i razmjene knjiga.

U manifestaciju su se uključile i brojne škole i vrtići, pisci, prevoditelji, glazbenici, glumci, ali i meteorolozi, azilanti i beskućnici.

Najveći broj programa - čak 179 - održava se u Zagrebu, a akciji su se pridružili brojni kafići, klubovi, kina, knjižnice i druge kulturne institucije u kojima će nakladnici promovirati svoja izdanja, pisci razgovarati sa svojim čitateljima i književni teoretičari govoriti o knjigama. Bit će i pidžama partyja, čitanja prijevoda, razgovora o moći knjige i drugih oblika druženja s literarnim svijetom.

Programi se odvijaju i u brojnim drugim kulturnim ustanovama te u zagrebačkim tramvajima, a zagrebačka literarna groznica neće zaobići ni pacijente u bolnicama, kojima će čitati bolničko osoblje.

U manifestaciju se uključilo deset vrtića i 97 škola, a u akciji razvijanja ljubavi prema knjizi sudjelovat će više od dvjesto pisaca, brojni urednici, prevoditelji, glazbenici, glumci, izvođači, ali i meteorolozi, muzealci i brojni entuzijasti i javne osobe koje gaje interes za knjigu i pisanu riječ.

Dogovoreni su također posebni programi za azilante i beskućnike, ali i za zatvore, pa će tako svi zatvorenici za vrijeme trajanja "Noći knjige" imati upaljena svjetla kako bi mogli čitati do duboko u noć.

Organizatori čitave akcije su Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Knjižni blok – Inicijativa za knjigu, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA te portal za knjigu i kulturu Moderna vremena Info.

Program obilježavanja "Noći knjige 2014. " održava se pod pokroviteljstvom vlade RH, te uz financijsku podršku Udruge za zaštitu prava nakladnika - ZANA, Grada Zagreba i Ministarstva kulture, a podržava ga i Odjel za UNESCO pri Ministarstvu kulture RH.

Više o programu doznajte ovdje.

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: