Svjetski dan nepušenja

Govoreći o pušenju kao grijehu, don Josip Lenkić upozorava na jednu od deset Božjih zapovijedi koja glasi: Ne ubij!

359901.jpg
Autor
glas-koncila.hr/putevimilosti.com/Laudato/M.P.
Fotograf
images8.alphacoders.com
Objavljeno:
 
31.05.2015 13:57

Svjetski dan nepušenja uvela je Svjetska zdravstvena organizacija 1987. godine s ciljem suzbijanja pušenja kao glavnog izbježivog čimbenika rizika za nastanak niza bolesti.

Sve je više spoznaja o pogubnom djelovanju nikotina na čovjekov organizam. Pušenje se smatra vodećim uzrokom smrtnosti u svijetu koji bi se mogao spriječiti. Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da se jedna od deset smrti odraslih osoba može povezati s izravnom ili neizravnom izloženošću duhanskom dimu. Uz klasične posljedice, ovisnost, bolesti pluća, srca i krvotoka, pušenje uzrokuje karcinom bubrega, gušterače, kože i drugih organa, a potiče i opadanje intelektualnih sposobnosti i potencije.
 
Govoreći o pušenju kao grijehu, don Josip Lenkić upozorava na jednu od deset Božjih zapovijedi koja glasi: Ne ubij! Zapovijed se ne odnosi samo na činjenicu da smo dužni poštivati i čuvati tuđi život od začeća do prirodne smrti, nego i dostojanstvo vlastitoga života u svoj njegovoj cjelovitosti. Obzirom na istraživanja koja upozoravaju da pušenje ozbiljno narušava čovjekovo zdravlje i dovodi u pitanje njegov normalan način života, onda je jednostavno zaključiti da pušenjem svaki čovjek postaje moralno odgovoran jer dovodi u pitanje vlastito i tuđe zdravlje te u konačnici život. Svaka ovisnost, možemo tako reći, za čovjeka nije dobra te unosi nered u čovjekov život, pa i onaj duhovni, jer je čovjek stvoren kao slobodno biće, a pušač za sebe ne može reći da je u potpunosti slobodan.
 
Također, krepost umjerenosti nalaže čovjeku da izbjegava svakovrsno pretjerivanje i zloporabu duhana, govori fra Mate Tadić, OFM. Oni koji u stanju neumjerena uživanja ugrožavaju tuđu i vlastitu sigurnost, postaju odgovorni.
 
Što se tiče odnosa prema pušačima, vjernik nepušač nema pravo osuđivati pušača, niti ga maltretirati ili zapostavljati ili farizejski držati lošijim od sebe. To bi bilo, naime, moralno suđenje drugom čovjeku, a Krist nas uči da pravedan sud pripada samo Bogu. Vjernik nepušač, ako mu je doista stalo do dobra čovjeka pušača, pokušat će mu na plemenit i nenametljiv način pomoći.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: