U Francuskoj raste broj protivnika pobačaju

Ovogodišnji Hod za život u Parizu, održan prošle nedjelje, 25. siječnja, prema informaciji koalicije udrugâ pro-life koja je organizirala događaj, okupio je oko 45.000 osoba – većinom mladih.

Parish_March_645_429_55.jpg
Autor
Radio Vatikan/Laudato/I.J.S
Fotograf
www.lifesitenews.com
Objavljeno:
 
30.01.2015 09:44

Broj sudionika iz godine u godinu raste, otkako je pariški Hod za život prvi put organiziran 2005. godine, na 30. obljetnicu ozakonjenja pobačaja u Francuskoj – izvještava LifeSiteNews.

Ovogodišnjem se hodu pridružio i Lyonski kardinal Philippe Barbarin, dok je četrnaest drugih biskupa izrazilo podršku ovoj javnoj demonstraciji za pravo na život, od začeća do naravne smrti. Podsjetimo, papa Franjo je također poslao poruku ohrabrenja i podrške po apostolskom nunciju u Francuskoj, nadbiskupu Luigiju Venturi, potičući na izgradnju kulture života.

Medijski interes za ovakve događaje porastao je od demonstracija 2013. godine „Manif pour tous“, za brak kao zajednicu muškarca i žene, u kojoj su sudjelovale stotine tisuća građana, šokirajući tako pretežito liberalne medije u Francuskoj, koje je iznenadila takva neočekivana mobilizacija. To se, međutim, zbilo dok se o zakonu o istospolnim brakovima raspravljalo u javnosti. Protivljenja pobačaju na razini zakona u Francuskoj gotovo ni nema.

Jedan od rijetkih zastupnika u Francuskom donjem parlamentu koji otvoreno progovara o potrebi preokreta zakona o pobačaju, Jacques Bompard, također je sudjelovao u ovogodišnjem Hodu za život te govorio o potrebi borbe protiv „barbarizma“ pobačaja. Upravitelj Europskog centra za pravo i pravdu, Grégor Puppnick, istaknuo je kako jedna od pet trudnoća u Francuskoj završava pobačajem, dok se na europskoj razini tri od pet trudnoća prekida abortusom.

U Francuskoj se pobačaj redovito predstavlja kao pravo i u potpunosti je financiran iz državnog proračuna. Cécile Edel, jedna od organizatorica pariškog Hoda za život, naglasila je u govoru kako je ozakonjivanje pobačaja dovelo do „etičke revolucije bez presedana“: „Prije četrdeset godina, nešto je novo ušlo u naše zakone: ništa manje od dozvole za ubojstvo“, pod izlikom zaštite „lažne slobode za žene“ – rekla je Edel i dodala: „Sutra, s eutanazijom, imat ćemo dozvolu za ubojstvo pod izlikom lažnoga milosrđa“.

Posebna je pažnja ove godine posvećena slučaju Vincenta Lamberta, 38-godišnjaka, koji je ostao paraliziran i u stanju minimalne svijesti nakon prometne nesreće prije šest godina. Njegovi liječnici i žena na sudovima se bore za pravo da ga liše hrane i vode kako bi ga eutanazirali. Nakon neuspjelog pokušaja 2013. godine, francuski je sud naredio da ima primiti hranu nakon što je 31 dan bio izgladnjivan.

Lambertova majka, Viviane, koja se bori za život svojega sina, također je bila prisutna na Hodu za život. Organizatori su u službenoj izjavi zatražili poštivanje života, bolju palijativnu skrb za smrtno bolesne, odbacivanje prekomjernog davanja sedativa s ciljem uzrokovanja smrti i jasno zakonsko priznanje da je davanje hrane i tekućina „redovita skrb“, a ne medicinski tretman koji pacijenta umjetno održava na životu – prenosi LifeSiteNews.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: