Sarajevo: Predstavljeni mjuzikl "Streetlight" i komemoracija 100 godina od početka I. Svjetskog rata

U prostorijama Nadbiskupskog ordinarijata vrhbosanskog u Sarajevu, u ponedjeljak 28. srpnja, upriličena je tiskovna konferencija povodom održavanja mjuzikla "Streetlight" (Ulično svjetlo) i komemoracije 100 godina od početka I. svjetskog rata.

go4peace.jpg
Autor
Laudato/IKA
Fotograf
www.facebook.com
Objavljeno:
 
28.07.2014 17:50

Novinarima su se obratili kardinal Vinko Puljić, vrhbosanski nadbiskup metropolit, dr. Šimo Maršić, ravnatelj Nadbiskupijskog centra za pastoral mladih "Ivan Pavao II", vlč. Meinolf Wacker, suorganizator iz Njemačke te Bartlomiej Zielinski, predstavnik Međunarodne glazbeno-scenske skupine GenRosso iz Italije. Konferenciju je moderirala Lucija Spajić, djelatnica Nadbiskupijskog centra za pastoral mladih "Ivan Pavao II." i voditeljica projekta "Go4Peace" koji taj Centar organizira uime Katoličke Crkve u BiH, a u sklopu kojeg će biti upriličena izvedba spomenutog muzičkog performansa.

Kardinal Puljić izrazio je radost što se projekt ostvaruje upravo u Sarajevu, te zbog velikog odaziva sudionika iz Europe i Amerike, i na osobit način, iz Bosne i Hercegovine. "Evo, danas možemo reći da je to, na neki način, odgovor na ono što obilježavamo – 100 godina od početka Prvoga svjetskog rata. Mi, zapravo, želimo odgovoriti jednim pozitivnim ozračjem, pozitivnom energijom", kazao je kardinal Puljić, ističući simboliku spomenute obljetnice s 20. obljetnicom završetka nedavnoga rata u BiH sljedeće godine.

Izrazivši mišljenje da u današnjem vremenu velikih stradanja i progona svi žele mir, upozorio je na opasnost od "otupljivanja" kroz slušanje ratnih izvještaja. Podsjetio je da i papa Franjo poziva sve da budu "osjetljivi na stradanja" drugih, osobito djece. Istaknuo je kako je cilj ovog projekta da mladi pokažu i poruče da je važno biti graditelj mira. Dodao je da projekt predstavlja "zajedničko promišljanje" i "radovanje životu".

"Želimo dati svijetlu poruku upravo izgradnji mira i, na neki način, zaustavljanju tragedije koja se događa u svijetu. Ne možemo biti indiferentni", kazao je kardinal Puljić, dodavši da je Katolička Crkva u BiH uvijek bila na strani mira.

"Jasno, mi nismo moćni zaustaviti rat, ali smo moćni dizati glas za mir; moćni smo pozivati na molitvu; moćni smo poticati da zaustave rat oni koji ga mogu zaustaviti rat te da izgrađuju mir", riječi su kardinala Puljića, koji je istaknuo da ovaj projekt predstavlja duh solidarnosti i suživota i u BiH, ali i u svijetu.

Kardinal Puljić izrazio je nadu da će i, usprkos skromnih mogućnosti, biti primjetna dobra volja i ljubav koju su volonteri NCM "Ivan Pavao II." ugradili u projekt, nazvavši ga "jednim lijepim korakom u izgradnji mira". Potom je zahvalio svim nazočnim medijskim djelatnicima što će ovaj događaj prenijeti u javnost, ističući da i svi ostali trebaju pridonijeti kako bi u društvu bilo više zdravog duha, duha ljubavi, nade i solidarnosti. Na kraju je i ovom prigodom čestitao Ramazanski bajram.

Ravnatelj Maršić podsjetio je da je NCM "Ivan Pavao II." tijekom svoga dugogodišnjega djelovanja, organizirao i bio domaćin više događaja međunarodnoga karaktera. Ukratko je predstavio djelovanje Centra te kazao kako sve njihove projekte vežu tri bitne dimenzije: obrazovanje, duhovnost i susreti. Naglasio je kako je čast uime Katoličke Crkve u BiH biti organizator i domaćin takvog projekta kroz koji se, kako je pojasnio, najviše provlači ideja susreta mladih koji "dijele iste ideale i ambicije i koji žele vlastitom promjenom i izgradnjom, kroz upoznavanje drugih kultura i običaja, stvarati u svojim sredinama ozračje mira i prihvaćanja drugih i drukčijih".

Dr. Maršić istaknuo je da je želja organizatora i sudionika jasno pokazati povjerenje u mlade u Bosni i Hercegovini i Europi kao graditelje civilizacije ljubavi i mira. "Djelatnici NCM 'Ivan Pavao II.', volonteri i sudionici projekta iz BiH žele pokazati kako je život, iako ponekad težak, u BiH itekako moguć, i da su spremni na ovim prostorima živjeti u miru, mir zagovarati i širiti", kazao je ravnatelj Maršić, ujedno zahvalivši donatorima i prijateljima Centra koji su omogućili održavanje projekta. Osobito je zahvalio kardinalu Puljiću na podršci, a svim sudionicima i gostima poželio je da se osjećaju dobro tijekom boravka u BiH i njezinom glavnom gradu.

Obraćajući se na engleskom jeziku, njemački svećenik i dugogodišnji prijatelj vrhbosanske Crkve vlč. Meinolf Wacker je, između ostalog, istaknuo da mladi naraštaj čezne za novom vizijom svijeta te da i sami žele biti dio te vizije. "Upravo zbog toga smo ih i pozvali da budu dio projekta 'Go4peace'. Mi smo također pokušali, zajedno s njima biti dio vizije ujedinjenja čovječanstva. Pozvali smo ih da žive kao braća i sestre. Stoga, moramo naučiti istaknuti međusobnu povezanost da bismo lakše prevladali prepreke", kazao je vlč. Wacker, koji je svoju povezanost s Crkvom i ljudima u Bosni i Hercegovini započeo kao duhovnik za mlade u njemačkoj biskupiji Paderborn, dolazeći s mladim volonterima najprije u razorenu župu Vidovice u bosanskoj Posavini, a potom u Sarajevo gdje blisko surađuje s vlč. Maršićem, povezujući mlade Njemačke i BiH i drugih zemalja.

Zielinski iz skupine GenRosso u kratkim je crtama predstavio povijest te skupine, napominjući da je bend nastao 1966. u jednom gradiću pored Firence u Italiji. Istaknuo je da im je ovo drugi dolazak u Sarajevo, nakon koncerta 1997., koji je bio jedan od 2500 koncerata održanih na 230 turneja na kojim se pjevalo na 24 jezika. Kazao je da je projekt "Go4Peace" počeo prije sedam godina, te da su prošle godine u sklopu projekta gostovali u Brazilu, a ove godine na Filipinima.

Na upit novinara, što će zapravo taj projekt značiti za grad Sarajevo, ravnatelj Maršić odgovorio je da Centar za mlade i Katolička Crkva u BiH žele dati svoj doprinos obilježavanju stogodišnjice od početka Prvoga svjetskog rata, ukazujući da je potrebno dati prostor mladima za druženje i izvedbu mjuzikla kojim jasno poručuju da konflikte treba rješavati nenasilnim putem. Stoga su, kako je rekao, mladi iz država u regiji, kao iz onih udaljenijih, pozvani ovim projektom, uz ohrabrenje Katoličke Crkve i uz podršku društva, pokazati da su oni nositelji mira.

U sklopu velikog internacionalnog projekta "Go4Peace", koji se u Sarajevu održava od 27. srpnja do 3. kolovoza, više od 180 mladih iz 16 europskih država, kao i mladi iz SAD-a tjedan dana živjet će zajedno, razgovarati o miru, jedinstvu, demokraciji i pomirenju. Kroz zajednički rad i iskustva jedni će druge poučavati i prokazivati na temelje mira i pomirenja. Uz pomoć profesionalne skupine GenRosso zajedno će pripremati mjuzikl "Streetlight" koji je ujedno vrhunac projekta, a koji će biti će izveden 31. srpnja pred gostima iz javnoga, političkog i kulturnog života Europe i Bosne i Hercegovine i 1. kolovoza za više od 300 mladih iz Bosne i Hercegovine u 19.30 sati u sportskoj dvorani NCM "Ivan Pavao II." u sarajevskom naselju Otoka, ulica Gatačka 8, gdje će mladi - budućnost Bosne i Hercegovine i budućnost Europe - poslati poruku mira.

Mjuzikl "Streetlight" međunarodnoga benda kroz priču o prijateljstvu Charlesa i Jordana u zloglasnoj četvrti Chicaga šezdesetih godina proteklog stoljeća, u kojoj vladaju ratovi bandi, nasilje i beznađe, pokazuje da je moguće jedinstvo među ljudima. Zemlje u kojima je projekt dosad izveden su: Njemačka, Češka Republika, Poljska, Belgija, Španjolska, Portugal, Brazil, Meksiko, Kuba, Jamajka, Burundi, Kenija, Tajland, Kina, Filipini, a sada i BiH.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: