U povodu kanonizacije dvojice papa poslano 104 tisuće tweetova

Amerikanci su ostali budni do ranoga jutra kako bi pratili prijenos dvostruke kanonizacije kad su 27. travnja 2014. svetima proglašeni pape Ivan Pavao II. i Ivan XXIII. Prema talijanskoj organizaciji Datalytics koja analizira društvena kretanja na Twitteru, broj tweetova iz Europe, Sjeverne i Južne Amerike naglo je narastao za vrijeme mise na Trgu Svetoga Petra u Rimu.

CANONIZZAZIONEPapi.jpg
Autor
Laudato/Radio Vatikan
Fotograf
www.tvblog.it
Objavljeno:
 
18.05.2014 08:22

Oko 104 tisuće poruka na različitim jezicima poslano je između 26. i 28. travnja uz korištenje službenih hashtagova #2popesaints i #2papisanti. Tweetovi o kanonizaciji dostigli su vrhunac od 19.500 tweetova u trenutku kad je papa Franjo izgovorio riječi kojima je dvojicu omiljenih papa ubrojio među svece.

Iz SAD-a, Kanade i Europe došlo je 70 tisuća tweetova, dok je 27 tisuća došlo iz Južne Amerike, uglavnom iz Argentine. Ostali tweetovi poslani su iz ostatka svijeta.

Osnivač Datalyticsa Davide Feltoni Gurini izjavio je Radio Vatikanu da je velika većina ovih tweetova bila pozitivna.

Za papu Ivana Pavla II., koji se 27-godišnjim pontifikatom približio mnogim naraštajima, upućeno je na talijanskom jeziku 10.900 tweetova, a za Ivana XXIII. 7.150 tweetova.

51% tweetova o kanonizaciji poslali su muškarci, a 49% žene. 70% tweetova poslano je s mobilnih uređaja, pa se pretpostavlja da je većina njih bila u Rimu.

Za vrijeme kanonizacije najaktivniji su bili Papinsko vijeće za sredstva društvenog priopćavanja i Tiskovni ured Svete Stolice koji su proizveli najviše re-tweetova kroz engleski hashtag 2popesaints.

Među fotografijama koje su najčešće dijeljene bila je ona koju je poslao @vaticano_news, a prikazuje pogled na prepuni trg Svetoga Petra iz ptičje perspektive. Drugi popularni tweet prikazuje četvricu papa, Ivana XXIII., Ivana Pavla II., Benedikta XVI. i Franju, kako hodaju preko pješačkoga prijelaza, podsjećajući tako na legendarnu naslovnicu albuma grupe Beatles.

Osim službenih računa na Twitteru, najpopularniji su bili hashtagovi #canonization, #santification, #saints, #iwillsing, #roma, #popefrancis i #papisanti.

Feltoni Gurini kaže da su najčešće korištene ključne riječi tweetanje za vrijeme kanonizacije bile "komadić kože", pri čemu se misli na relikviju pape Ivana XXIII., i "ampula", pri čemu se misli na posudu s krvlju pape Ivana Pavla II. Za vrijeme bogoslužja na velikim su se ekranima vidjele slike tih dviju relikvija, pa je vjerojatno netko tko je znao o čemu je riječ proslijedio obavijest svojim prijateljima i pratiteljima.

Među najčešćim rečenicama bila je ona Ivana Pavla II. iz njegova apostolskog pisma o dostojanstvu i pozivu žene "Mulieris dignitatem": "U ovom najodsudnijem ispitu vjere i vjernosti žene su se pokazale snažnijima od apostola. U ovom opasnom trenutku, one koje su mnogo ljubile uspjele su nadvladati strah." Druga često prenošena rečenica bila je ona Ivana Pavla II. upućena umjetnicima: "Svim muškarcima i ženama povjeren je zadatak da izgrade svoj život: na neki način oni od njega trebaju načiniti umjetničko djelo, remekdjelo".
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Crkva u svijetu

Još iz rubrike: